MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli realizowany jest międzynarodowy program poprawy edukacji

Zdzisław SUROWANIEC, [email protected]
Uczestnicy międzynarodowego spotkania w Stalowej Woli.
Uczestnicy międzynarodowego spotkania w Stalowej Woli. Fot. Zdzisław Surowaniec
Nauczyciele i uczniowie z Belgii, Włoch, Polski, Hiszpanii, Łotwy, Słowacji, Turcji i Węgier uczestniczą w Stalowej Woli w programie "Uczenie się przez całe życie". Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej.

Ryszard Andres, dyrektor Gimnazjum Nr 2:

Ryszard Andres, dyrektor Gimnazjum Nr 2:

- Takie spotkania są bardzo potrzebne nauczycielom. Zachęcają ich do urozmaicania nauki, eksperymentowania, szczególnie z takimi przedmiotami jak matematyka, historia, geografia i język angielski. Ciekawy jest także kontakt uczniów z nauczycielami z innych państw.

Do tej pory odbyły się cztery spotkania w Belgii, na Słowacji, we Włoszech i w Hiszpanii. Gospodarzem kolejnego spotkania, które rozpoczęło się we wtorek i potrwa do niedzieli, jest Gimnazjum nr 2 imienia Jana Pawła II w Stalowej Woli. Koordynatorem projektu ze strony polskiej jest Aneta Żukowicz, nauczyciel języka angielskiego.

ZWIEDZĄ KRAKÓW

Uczestnicy programu poznają środowiska szkolne Stalowej Woli, mają w planie spotkanie z uczniami, z przedstawicielami lokalnych władz, poznanie kultury i tradycji regionu i kraju. Zwiedzą m.in. Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, wezmą udział w koncercie w ramach obchodów Roku Chopinowskiego w Krakowie, a przy okazji zwiedzą Kraków i obóz koncentracyjny w Oświęcimiu. Językiem komunikacji uczestników jest język angielski.

Projekt ma na celu poprawienie jakości szkół, poprzez poznanie zagadnień z zakresu dydaktyki, poprawienie wydajności edukacyjnej, zwiększenie kwalifikacji technicznych i zawodowych nauczycieli, podnoszenie zdolności do zatrudnienia wśród uczniów kończących szkołę, zapobieganie wykluczeniu społecznemu. Także testowanie różnych form i metod nauczania oraz uczenia się, zwiększenie poziomu kompetencji poprzez łączenie zaplecza teoretycznego i eksperymentów przeprowadzonych w klasie.

UTRZYMANIE DYSCYPLINY

- W projekt celowo włączone są kraje będące członkami Unii Europejskiej od długiego okresu czasu jak również te kraje, które niedawno wstąpiły do UE lub są w trakcie procesu przyjęcia - powiedziała Aneta Żukowicz. Jej zdaniem zaangażowanie szkół z różnych regionów Europy, posiadających różnorodne systemy edukacyjne, dostarczy nowych sposobów zarządzania oraz motywacji do zadań w bardziej zintegrowanym europejskim systemie oświaty.

Zagadnienia poruszane w projekcie to utrzymanie porządku i dyscypliny w trudnych klasach, zajmowanie się zachowaniami problematycznymi, zwiększenie motywacji do uczenia się, zwiększenie kompetencji w zakresie technologii cyfrowej.

- Ponadto łączymy ogólną, techniczną i zawodową szkołę średnią ze szkołą o specjalnych potrzebach edukacyjnych. To pozwoli nam uzyskać szerokie spojrzenie na zagadnienia, które zamierzamy podjąć w projekcie partnerskim - stwierdziła Aneta Żukowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie