Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli rozdawali papierowe żonkile

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wolontariuszki z liceum z papierowymi żonkilami, które symolizują solidarność z walczącymi w gettcie Żydami.
Wolontariuszki z liceum z papierowymi żonkilami, które symolizują solidarność z walczącymi w gettcie Żydami. Zdzisław Surowaniec
Już po raz czwarty w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum Polin przygotowało akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Na ulicach Warszawy i innych miast wolontariusze rozdawali papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.

Również Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 w Stalowej Woli, zwanym „przy basenie”, wziął udział w tej akcji. Inicjatorem była Beata Tracz – nauczyciel bibliotekarz. Uczennice klasy IE liceum pod jej opieką przygotowały 500 papierowych żonkili. Przez szkolny radiowęzeł uczniowie całej szkoły zaznajomieni zostali z tą inicjatywą, a wolontariuszki rozdały żonkile.

W tym samym dniu uczniowie klasy 2D liceum wzięli udział w prelekcji filmu „ Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”. Prelekcję poprzedził krótki wykład nauczyciela historii Bartłomieja Belcarza. Dodatkowo w szkolnej bibliotece przygotowana została wystawa książek poświęconych tematyce getta warszawskiego i powstania w getcie.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie