Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli ruszyła „Polna lokomotywa” - inicjatywa dla rodzin

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Otwarcie 10 maja „Polnej lokomotywy” łączyło się z przeprowadzeniem przez pracowników ośrodka zajęć dla rodzin
Otwarcie 10 maja „Polnej lokomotywy” łączyło się z przeprowadzeniem przez pracowników ośrodka zajęć dla rodzin SOWIK
Stalowowolski Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej obchodził Jubileusz 20 lat działalności. Była okazja do dyskusji o standardach pomocy psychologicznej w dynamice działań ośrodków interwencji kryzysowej na przełomie 20 lat. W ramach obchodów odbył się happening dla mieszkańców powiatu stalowowolskiego w dniu 10 maja na terenie ośrodka przy ulicy Polnej 18. Happening zakończył realizację projektu „Polna lokomotywa, do której wsiada cała rodzina” we współpracy z PZU w ramach akcji prewencyjnej „Pomoc to moc”.

We współpracy ze Stowarzyszeniem Ruch Pomocy Psychologicznej „Integracja”, zespół Stalowowolskiego Ośrodka Wsparcia i Interwencji Kryzysowej przygotował projekt pod nazwą „Polna Lokomotywa, do której wsiada cała rodzina”. Wyposażenie w urządzenia kreatywne było możliwe dzięki sfinansowaniu ze środków prewencyjnych PZU w ramach akcji prewencyjnej PZU „Pomoc To Moc”. Projekt ”Polna Lokomotywa do której wsiada cała rodzina” ma posłużyć rodzinom odwiedzającym SOWiIK. Projekt zakładał wymianę urządzeń zabawowych dla dzieci na terenie SOWiIK Jednym z urządzeń była lokomotywa, która była inspiracją do nazwy projektu.

Na terenie ośrodka jest ogród, na którym zamontowano dziewięć lat temu urządzenia do zabaw dla dzieci. Jedno z urządzeń - właśnie „Polna lokomotywa” - ze względów bezpieczeństwa musiało być zdemontowane. Było bardzo zniszczone. Mimo konserwacji drewnianego urządzenia warunki atmosferyczne przyczyniły się do jego zniszczenia. - Zależało nam na wymianie tego urządzenia oraz na zakupie takich, które rozwijają kreatywność, przynoszą radość i bezpieczeństwo dzieciom i rodzicom - powiedziała dyrektor Ośrodka Katarzyna Rogala.

Program „Polna Lokomotywa, do której wsiada cała rodzina” ma też zaangażować całe rodziny w budowanie zdrowych relacji między bliskimi. Temu mają służyć tablice kreatywne, które mają promować wartości takie jak miłość, szacunek, zrozumienie.

Otwarcie 10 maja „Polnej lokomotywy” łączyło się z przeprowadzeniem przez pracowników ośrodka zajęć dla rodzin promujących budowanie więzi w rodzinie oraz umiejętne radzenie sobie z emocjami. - Chcemy wyposażyć ośrodek w kreatywne urządzenia do zabawy dla dzieci, w tym tablice na wzór nazw peronów z treścią wartości takich jak: miłość, szacunek, zrozumienie. W ten sposób zależy nam na modelowaniu tych wartości, które tworzą bezpieczne relacje. Zależy nam, aby w ośrodku, gdzie świadczy się pomoc rodzinom były urządzenia zabawowe dające bezpieczeństwo oraz radość dla wszystkich odwiedzających SOWiIK - stwierdziła dyrektor Katarzyna Rogala.

Stowarzyszenie Ruch Pomocy Psychologicznej „Integracja” prowadzi od 2008 roku placówkę pod nazwą Stalowowolski Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej (SOWiIK). SOWiIK udziela pomocy psychologicznej ambulatoryjnej i stacjonarnej rodzinom, które znalazły się w sytuacji kryzysowej. Ośrodek prowadzi również bezpłatny całodobowy hostel. Rocznie z pomocy ośrodka korzysta około 600 rodzin. W trakcie roku jest prowadzonych średnio 3000 spotkań pomocowych i konsultacji. Oprócz pomocy psychologicznej ośrodek prowadzi dla rodzin warsztaty edukacyjne, w tym warsztaty umiejętności wychowawczych.

Stalowowolski Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej jest instytucją o zasięgu powiatowym. Obejmuje swoimi usługami mieszkańców powiatu stalowowolskiego. Generalnie pomoc dotyczy osób dorosłych. Wyjątek stanowią dzieci i młodzież dotknięte którymkolwiek obszarem kryzysu: przemocą, utratami, kataklizmami, problemami suicydalnymi to jest mające myśli samobójcze, po próbach samobójczych. W hostelu dzieci mogą przebywać wyłącznie ze swoim rodzicem/rodzicami lub z prawnym opiekunem. Wyjątkowo w zimie do SOWiIK-u może być przyjęta osoba do hostelu, która jest mieszkanką innego powiatu. Od wielu lat ustalono, że w związku z działaniem Schroniska Brata Alberta w Stalowej Woli do SOWiIK mogą być przyjęte wyłącznie kobiety, nawet bezdomne na 24 godziny. Koszty pobytu pokrywa gmina właściwa jej miejsca zamieszkania lub ostatnia gmina, w której mieszkała.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz - kranówka lepsza dla zdrowia i kieszeni

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie