Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli trwają warsztaty Pisania Ikon

Zdzisław Surowaniec
Zajęcia pisania Ikon rozpoczynają się od odczytania fragmentu Pisma Świętego.
Zajęcia pisania Ikon rozpoczynają się od odczytania fragmentu Pisma Świętego. Zdzisław Surowaniec
Warsztaty Pisania Ikon prowadzone są w tym tygodniu w parafii Braci Mniejszych Kapucynów w klasztorze w Stalowej Woli. - Celem jest szerzenie kultury i sztuki, wspieranie uzdolnionej młodzieży oraz podjęcie działań wspierających naukę ikono-pisarstwa - tłumaczy gwardian brat Robert Krawiec.

VI wiek

Najstarsze zachowane ikony pochodzą z VI w. Ikona traktowana jako święty obraz stanowi konkretyzację boskości i wymaga czci. Malarstwo ikon rozwinęło się szczególnie w Grecji, na Bałkanach oraz Rusi (Nowogród, Moskwa) i rozwijało się tam zwłaszcza pomiędzy XIV i XVII w.

Ojciec Mateusz rozrabia farby uczestnikom warsztatów.
Ojciec Mateusz rozrabia farby uczestnikom warsztatów. Zdzisław Surowaniec

Ojciec Mateusz rozrabia farby uczestnikom warsztatów.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

- Ikona jest drogą i pomostem łączącym twórczość i duchowość człowieka odnajdującego w sobie obraz Stwórcy. Dlatego warsztaty będą połączone z katechezami, tworzenie obrazu z kontemplacją, aby na tej drodze stawać się bliższymi Jezusowi Chrystusowi, który w pełni odsłonił ludzkie Oblicze Boga i Boże podobieństwo w człowieku - powiedział gwardian.

ŚWIADECTWO ZBAWIENIA

Od początku chrześcijaństwa ikona towarzyszy wierzącym jako świadectwo zbawienia, a w prawosławiu jako miejsce spotkania się z Bogiem. Możliwe jest to dzięki wierze i przekonaniu, że święty obraz, przed którym trwa się na modlitwie, to coś więcej niż kawałek deski, złota i farby. - Warsztaty Pisania Ikon to tygodniowa szkoła, w trakcie które chcemy dostrzec nowe ludzkie talenty osób w zakresie malarstwa - twierdzi gwardian.

Zadaniem warsztatów jest także zgłębić zasady ikonografii odwołując się do tradycyjnych i współczesnych technik artystycznych. Warsztaty adresowane są do osób wierzących, chcących połączyć swój talent malarski z pragnieniem kontemplacji Boga. W atmosferze wyciszenia uczą się tworzyć święte oblicza ikon, słuchając katechez, rozmyślając i modląc się w czasie zajęć.

POŚWIĘCENIE I WYSTAWA

Uczestnicy rozpoczętych w środę warsztatów poznają najważniejsze zagadnienia historii sztuki bizantyjskiej, symboliki oraz teologii ikony. Na warsztatach jest miejsce dla dwunastu osób. Kurs pisania Ikon prowadzi ojciec Marcin Świąder, kapucyn z Katowic.

Uczestnicy Warsztatów Pisania Ikon wnoszą swój wkład finansowy w wysokości 50 zł, a w ramach własnej opłaty i dofinansowania ze Stowarzyszenia Pokój i Dobro otrzymują wszystkie potrzebne materiały malarskie, jak farby, pigmenty, podobrazie, pędzle, specjalne deski stolarskie. W ostatnim dniu na zakończenie warsztatów zaplanowano poświęcenie napisanych ikon i mini wystawę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie