Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szkołach wiejskich z angielskim "na bakier"

Grzegorz LIPIEC [email protected]
www.sxc.hu
Gimnazjaliści z miast Podkarpacia osiągają lepsze wyniki z egzaminu z języka angielskiego o prawie 8 punktów niż ich rówieśnicy z mniejszych miejscowości.

Uczniowie ze szkół wiejskich osiągają niższe wyniki z egzaminu gimnazjalnego z języka angielskiego niż ich rówieśnicy w miastach. Z roku na rok różnice są większe.

Jak wynika z raportu "Bariera rośnie. Język angielski w gimnazjach wiejskich", przygotowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, uczniowie ze szkół wiejskich osiągają znacząco niższe wyniki z egzaminu gimnazjalnego z języka angielskiego niż ich rówieśnicy w miastach.

DRAMATYCZNA RÓŻNICA

Analiza wyników zamieszczonych w sprawozdaniu Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 2011 roku potwierdza, że z roku na rok dysproporcje te się pogłębiają.

Szczególne zaniepokojenie budzi różnica między wynikami uczniów ze szkół wiejskich a miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców. O ile jeszcze w 2009 roku różnica ta wynosiła 6 punktów, to trzy lata później, w 2011 roku, wzrosła do prawie 7 punktów. Należy podkreślić, że tak znaczące zróżnicowanie, niekorzystne dla terenów wiejskich, występuje wyłącznie w przypadku wyników egzaminu z języka angielskiego. W zakresie wyników egzaminu gimnazjalnego w części matematyczno-przyrodniczej oraz humanistycznej różnice są znacząco niższe lub nie występują wcale. Zatem to język angielski może stanowić główną przeszkodę dla znacznej części młodzieży z terenów wiejskich w dostępie do szkół ponadgimnazjalnych, czyli do kolejnego etapu edukacji.

NA PODKARPACIU

Statystyki ogólnopolskie znajdują odzwierciedlenie w wynikach egzaminu gimnazjalnego z języka angielskiego na Podkarpaciu z 2011 roku. Zestawiliśmy średnie wyniki punktowe powiatów ziemskich północnego Podkarpacia, gdzie zazwyczaj jest jeden duży ośrodek miejski, z wynikami powiatów grodzkich, czyli samych miast.

Na przykład gimnazjaliści z powiatu niżańskiego zdobyli w ubiegłym roku tylko 26,71 punktu, a na drugim biegunie mamy Rzeszów z wynikiem… 34,06 punktu. Przy tej statystyce żaden z powiatów ziemskich północnego Podkarpacia nie przekracza 29 punktów, a w powiatach grodzkich wszyscy notują wynik powyżej 31 punktów.

- Różnice punktowe pomiędzy młodzieżą ze szkół miejskich i wiejskich w egzaminie gimnazjalnym z języków obcych są widoczne. Z czego wynikają? Trudno powiedzieć, na pewno wpływ ma dostęp do płatnych lekcji języków obcych. Są one bardziej popularne i dostępne w większych ośrodkach miejskich - wyjaśnia Jacek Wojtas, Podkarpacki Kurator Oświaty w Rzeszowie. - Myślę, że do ustalenia konkretnych powodów potrzebne są szczegółowe badania.

EGZAMIN

Zdaniem nauczycieli języków obcych, których poprosiliśmy o komentarz w sprawie, powodem jest przede wszystkim łatwiejszy dostęp w większych miastach do zajęć pozalekcyjnych, prywatnych szkół językowych oraz wyjazdów zagranicznych.

Czy różnice w wynikach egzaminu gimnazjalnego w tym roku będą tak znaczne, jak w 2011 roku? Przekonamy się po podsumowaniu testów, jakie zostaną napisane przez uczniów trzecich klas gimnazjów w czwartek, 26 kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie