Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szkole „przy basenie” powstała unikatowa klasa technikum sterowania ruchem kolejowym

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Szkoła „przy basenie”
Szkoła „przy basenie” archiwum
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 w Stalowej Woli, zwana „szkołą przy basenie”, powstała klasa o specjalności Technik Automatyk Sterowania Ruchem Kolejowym.

ZOBACZ TAKŻE: Karawan pod szkołami w Mysłowicach. Przeciw dopalaczom

(Źródło: dziennikzachodni.pl)

Dyrektor zespołu szkół podpisał porozumienie z PKP Polskie Linie Kolejowe o utworzeniu klasy patronackiej w zawodzie kolejowym. Będą tu przedmioty w zakresie rozszerzonym: matematyka i fizyka.

To jedyna klasa technikum w zawodzie Technik Automatyk Sterowania Ruchem Kolejowym na terenie podległym Zakładowi Linii Kolejowych w Lublinie PKP Polskie Linie Kolejowe. Nauka w tej klasie zapewni uczniom stypendium PKP w wysokości 250 – 450 złotych miesięcznie oraz bonus na wakacje w wysokości 500 złotych. Jest możliwość taniego zakwaterowania w Bursie Międzyszkolnej w pobliżu szkoły. Absolwenci mają pewność zatrudnienia na kolei.

Nauka w tej klasie to propozycja dla tych, którzy chcą zdobyć interesujący zawód z perspektywami na przyszłość. Do zadań automatyka sterowania ruchem kolejowym należy: montowanie, obsługiwanie i eksploatowanie podzespołów i zespołów urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacjach, liniach kolejowych i na przejazdach kolejowych; budowanie i eksploatowanie sieci zasilających urządzenia sterowania ruchem kolejowym; czytanie i wykonywanie rysunków technicznych elementów podzespołów i zespołów urządzeń; czytanie i wykonywanie planów schematycznych urządzeń sterowania ruchem na stacjach; organizowanie prac podczas budowy, przebudowy, konserwacji, przeglądów okresowych i badań diagnostycznych urządzeń sterowania ruchem kolejowym; wykonywanie pomiarów i prób w czynnych urządzeniach sterowania ruchem kolejowym oraz w czasie ich budowy i przebudowy; prowadzenie dokumentacji eksploatacyjnej urządzeń sterowania ruchem kolejowym; instalowanie i sprawdzanie urządzeń ochrony przeciwporażeniowej; ocenianie stanu technicznego toru i rozjazdów w zakresie związanym z urządzeniami sterowania ruchem kolejowym; obsługiwanie systemów łączności i informatycznych związanych z eksploatacją urządzeń sterowania ruchem kolejowym; kwalifikowanie urządzeń sterowania ruchem kolejowym do remontu; wykonywanie napraw, remontów, pomiarów i regulacji urządzeń; zabezpieczanie urządzeń po wypadku kolejowym; kierowanie robotami budowlanymi w zakresie w specjalności: linie, węzły i stacje kolejowe; prowadzenie prac związanych z montażem i eksploatacją urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Po ukończeniu tego kierunku technikum można pracować jako automatyk sterowania ruchem kolejowym na kolei
lub w przedsiębiorstwach naprawiających czy produkujących in-frastrukturę kolejową albo kolejowych biurach projektowych,
a do tego wybierając ten kierunek technikum uzyskasz wiedzę, która ułatwi ewentualne studiowanie na kierunkach niekolejo-wych związanych z automatyką, elektroniką czy elektryką.

Szkoła zaprasza również płeć piękną do tej klasy technikum, ponieważ zdobywając zawód technika automatyka sterowania ruchem kolejowym możesz w czasie pracy np. w PKP PLK S.A. przekwalifikować się dość szybko i łatwo i dzięki temu pracować na kolei wykonując mniej wymagające fizycznie prace jak praca: dróżnika przejazdowego, dyżurnego ruchu, nastaw-niczego lub inne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie