Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Tarnobrzegu królowała górnicza brać

Grzegorz LIPIEC
Jan Dziubiński, prezydent Tarnobrzega: - Barbórka to niezwykle ważne święto dla górniczej braci. Należy je pielęgnować mimo złej sytuacji górnictwa siarkowego. To jest nasz obowiązek. Odkrycie złóż siarki w okolicach Tarnobrzega sprawiło, że Tarnobrzeg z prowincjonalnego i sennego miasteczka zamienił się 50-tysięczne nowoczesne miasto. Przyszłe pokolenia nie darowałyby nam tego, że zapominamy o siarce.
Jan Dziubiński, prezydent Tarnobrzega: - Barbórka to niezwykle ważne święto dla górniczej braci. Należy je pielęgnować mimo złej sytuacji górnictwa siarkowego. To jest nasz obowiązek. Odkrycie złóż siarki w okolicach Tarnobrzega sprawiło, że Tarnobrzeg z prowincjonalnego i sennego miasteczka zamienił się 50-tysięczne nowoczesne miasto. Przyszłe pokolenia nie darowałyby nam tego, że zapominamy o siarce.
W piątek w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji miała miejsce 39. Górnicza Karczma Piwna.

Co prawda tradycyjne już święto górników, zwane Barbórką obchodzone jest 4 grudnia, w dniu Świętej Barbary, patronki górników. Tarnobrzescy górniczy zaczęli świętowanie już w piątek.

Uroczystości Barbórkowe w okresie świetności tarnobrzeskiego górnictwa siarkowego były świętem całego miasta. Teraz z roku na rok w uroczystościach bierze udział coraz mniej górników, a także mieszkańców naszego miasta.

KLUCZE I GRZANE WINO

Uroczystości Barbórkowe, które odbyły się w piątkowy wieczór na placu Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu, zgromadziły rzeszę znamienitych gości, ale najważniejsi tego dnia są górnicy, którzy przybyli na rynek w galowych strojach.

Lider górniczej braci, "Lis Major" odebrał od Jana Dziubińskiego, prezydenta Tarnobrzega klucze do bram miasta, po czym najważniejsi oficjale wypili lampkę grzanego wina za pomyślność górników.

Na sam koniec przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej Tarnobrzeskiego Domu Kultury górnicy udali się na karczmę piwną do hali Ośrodka Sportu i Rekreacji.

TRADYCYJNA KARCZMA PIWNA

Karczma piwna odbywa się według starego rytuału. Jednym z tradycyjnych elementów karczmy jest przyjmowanie do stanu górniczego, najmłodszych stażem górników.
Nowi adepci przyjmowani są uroczyście do braci górniczej zwyczajem wywodzącym się z średniowiecza, najpierw odbywa się ślubowanie, następnie ma miejsce symboliczny skok przez skórę, którą trzyma dwóch seniorów stanu górniczego oraz uderzenie szpadą po ramieniu adepta przez lidera górniczej braci, który następnie przypasowuje górnikowi skórę i w tej chwili jest on przyjęty do stanu górniczego
Na osobnej karczmie bawią się małżonki górników. Była to 37. Damska Karczma Piwna, która miała miejsce w klubie TaPiMa. Późnym wieczorem do pań przychodzą panowie. Wspólna zabawa trwa do białego rana.

NOSTALGIA I HISTORIA

Barbórka to nostalgiczne święto. Wielu mieszkańców Tarnobrzega do dzisiaj wspomina wielkie i huczne Barbórki w czasach świetności Siarkoplu. Miejmy nadzieję, że ta wspaniała tradycja będzie pielęgnowana w Tarnobrzegu. Służyć temu ma choćby słuszna inicjatywa Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, która zakłada powstanie Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego. Dodajmy, że będzie to pierwsze tego typu muzeum w Polsce, Europie oraz na świecie!

Pierwszy krok ku temu został już poczyniony, bo od grudnia 2009 roku w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega na osiedlu Dzików można oglądać unikatową wystawę "Tarnobrzeskie Zagłębie Siarkowe".

- Robimy wszystko, co możemy aby górnicza tradycja nie umarła w Tarnobrzegu. Miejmy nadzieję, że wszyscy spotkamy się za rok na jubileuszowej 40. Górniczej Karczmie Piwnej - mówi Henryk Galek, sekretarz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa w Tarnobrzegu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie