Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Tarnobrzegu odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Marianowi Ruzamskiemu

KaT
Odsłonięciem pamiątkowej tablicy przypominającej postać związanego z Tarnobrzegiem wybitnego akwarelisty Mariana Ruzamskiego podsumowano wczorajsze spotkanie w Zamku Dzikowskim poświęcone współpracy Europafels, edukacyjnego stowarzyszenie o zasięgu międzynarodowym działające na rzecz pokoju, innowacji edukacyjnych i poprawy jakości edukacji w Europie z tarnobrzeskim Liceum Ogólnokształcącym imienia Mikołaja Kopernika. Był to dzień wyjątkowy nie tylko dla wybitnego artysty, ale także dla dyrektora szkoły Tomasza Stróża, który otrzymał tytuł honorowego członka Rady Kompetencji Europafels.

Współpraca od kilku lat
Tarnobrzeski Kopernik od czterech lat współpracuje z Europafels. Korzystają na tym nauczyciele, ale także uczniowie, którzy biorą udział w wielu projektach. - W ubiegłym roku realizowaliśmy projekt z gimnazjum w Wurzburgu na temat stosunków polsko - niemieckich w XX wieku - przypomniał Adam Stępiński, koordynator projektu. - Współpraca trwała pół roku i dziś mamy podsumowanie połączone odsłonięciem tablicy poświęconej malarzowi Marianowi Ruzamskiemu. Wcześniej był projekt naukowy związany z pszczołami. Potem projekt historyczny. Będą kolejne. Na początku lipca nasza młodzież pojedzie do Niemiec, na obchody związane z holocaustem.

Pamięci wielkiego malarza
Dzięki współpracy Carstena Dutza z Adamem Stępińskim został zrealizowany projekt, którego pokłosiem było wczorajsze odsłonięcie na jednej z kamienic w centrum miasta tablicy upamiętniającej sylwetkę Mariana Ruzamskiego. Dla Tarnobrzega, w którym w ubiegłym roku obchodzono Rok Ruzamskiego, to wyjątkowa osobowość. O znaczeniu jego twórczości dla współczesnych mówił Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. - Ruzamski staje się symbolem pojednania - mówił Tadeusz Zych. - Pokazuje zderzenie jednostki z wielką historią. Nazywam go człowiekiem, który doświadczył na sobie dwóch totalitaryzmów sowieckiego i faszystowskiego. Pokazał, że jednostka może zachować coś co nazywamy godnością i człowieczeństwem.

Spotkanie w Zamku Dzikowskim było okazją do podziękowania przez Magdalenę Baur, prezydenta Europafels dyrektorowi Tadeuszowi Zychowi i prezydentowi Tarnobrzega Grzegorzowi Kiełbowi za pomoc i zaangażowanie w rozwijanie współpracy.

Ponadto dyrektor Tomasz Stróż odebrał pamiątkową tablicę dla szkoły, którą Europafel przyznał 22 placówkom w siedmiu krajach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie