Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Tarnobrzegu pod koniec listopada odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku Kostnego

Grzegorz Lipiec
Tym razem organizatorzy chcą pomóc 33-letniej mieszkance Stalowej Woli, Agnieszce Cichoń, która cierpi na nowotwór krwi.

Po akcji w Stalowej Woli tym razem pomocną dłoń wyciągają mieszkańcy Tarnobrzega. Wkrótce Dzień Dawcy Szpiku Kostnego.

Walczy

Agnieszka Cichoń ma 33 lata, od urodzenia mieszka w Stalowej Woli. Nie wyobraża sobie innego miejsca do życia, wśród wspaniałej rodziny i przyjaciół. Wraz ze Sławkiem, swoim narzeczonym wychowują syna Sebastiana, który jest radością jej życia.

Niestety, u Agnieszki zdiagnozowano ciężki nowotwór krwi. Na szczęście Aga nie traci nadziei.

- Moja choroba, czyli ostra białaczka limfoblastyczna jest uleczalna, ale warunkiem jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego, ponieważ mój jedyny brat nie może zostać moim dawcą. Stąd też mój apel - tłumaczy, mocno wierząc, że znajdzie swojego bliźniaka genetycznego, który będzie mógł podarować jej dar nowego życia.

Sławek, narzeczony Agnieszki, zwraca się do Państwa z gorącą prośbą. - Apeluję do Państwa o rejestracje do bazy Dawców Szpiku Fundacji DKMS Polska.

W Tarnobrzegu

Tarnobrzeska akcja pomocy dla Agnieszki odbędzie się 27 listopada w Tarnobrzeskim Domu Kultury. - Jest to już kolejna akcja pozyskiwania potencjalnych dawców szpiku do Bazy Dawców Komórek Macierzystych - DKMS Polska organizowana wśród mieszkańców Tarnobrzega. Wspomnę, że już ponad dwa tysiące mieszkańców naszego miasta jest w bazie DKMS, a 11 młodych osób już zostało dawcami szpiku dla konkretnych osób (z Polaki, Rosji, Izraela ,USA, Niemiec) - mówi Piotr Błaszkiewicz, prezes koła rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową.

Akcja organizowana jest pod patronatem prezydenta miasta, Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową - oddział Rzeszów, reprezentuje Piotr Błaszkiewicz, Stowarzyszenie Dobro Powraca ze Stalowej Woli, reprezentuje Konrad Mężyński i przy współpracy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 w Tarnobrzegu, reprezentuje pani Barbara Piekutowska, nauczycielka biologii.

Kto może zostać dawcą?

Dzień Dawcy Szpiku zostanie poprzedzony spotkaniami z młodzieżą klas maturalnych w poszczególnych szkołach ponadgimnazjalnych Tarnobrzega.

W ciągu roku na ostrą białaczkę szpikową zapada od 20 do 30 mieszkańców Podkarpacia. Leczenie jest długofalowe i składa się z kilku etapów. Na początku pacjent jest poddawany chemioterapii, która ma ograniczyć liczbę komórek nowotworowych. Dopiero ostatnim etapem jest przeszczep szpiku kostnego od dawcy o odpowiednim kodzie biologicznym. Przeszczepiony nowy układ immunologiczny niszczy „złe komórki”, robiąc to, czego nie potrafił uczynić wcześniejszy system odpornościowy.

Organizatorzy akcji podkreślają, że liczba dawców szpiku kostnego jest w naszym kraju dramatycznie niska.

Powodem małej liczby potencjalnych dawców najczęściej nie jest jednak brak chęci pomocy, ale brak wiedzy i strach, do których przyczyniają się nieprawdziwe informacje i mity narosłe wokół zabiegu przeszczepu.

Chęć zostania dawcą szpiku deklaruje się przez wypełnie-nie formularza „Oświadczenie woli o wpisanie do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowino-wej (CRNDSiKP)”. Można go dostać w stacjach krwiodawstwa, zakładach opieki zdrowotnej oraz w Internecie. Dawcą szpiku może być każdy zdrowy człowiek między 18 a 50 rokiem życia, który nie chorował hematologicznie. Potem przeprowadzane są szczegółowe badania próbki krwi potencjalnego dawcy. Więcej informacji uzyskamy choćby na stronie szpik.info.

Odnoszą skutek

Już wcześniej w Tarnobrzegu prowadzone były podobne inicjatywy. Warto przypomnieć choćby tę z ubiegłego roku. 175 osób zgłosiło się tylko w ciągu jednego dnia, by zarejestrować się w banku dawców szpiku kostnego. Biorąc pod uwagę, że w całej Polsce zarejestrowanych jest około 500 tysięcy potencjalnych dawców, a co godzinę ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę, to ogromny sukces. Wcześniejsza inicjatywa spotkała się z jeszcze lepszym przyjęciem.

W Stalowej Woli pod koniec września odbyła się akcja dla Agnieszki. Także i ona cieszyła się ogromną popularnością. To wszystko daje nadzieję na to, że uda się znaleźć bliźniaka genetycznego dla Agnieszki.

Echo Dnia sprawuje patronat medialny nad całą inicjatywą. Będziemy o niej szeroko informować w kolejnych dniach. Warto przyjść i zapisać się do bazy dawców. Też możesz uratować komuś życie.

Sprawdź w jaki sposób możesz zostać dawcą szpiku kostnego?

Chęć zostania dawca szpiku deklaruje się przez wypełnienie formularza „Oświadczenie woli o wpisanie do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowino-wej (CRNDSiKP)”. Można go dostać w stacjach krwiodawstwa, zakładach opieki zdrowotnej oraz w Internecie. Dawcą szpiku może być każdy zdrowy człowiek między 18 a 50 rokiem życia, który nie chorował hematologicznie. Potem przeprowadzane są szczegółowe badania próbki krwi potencjalnego dawcy. Więcej informacji uzyskamy choćby na stronie szpik.info.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie