Nasza Loteria

W Tarnobrzegu przedszkolaki zaśpiewały Bartoszowi. Uroczyście zakończono patriotyczny projekt „Wiem – pamiętam – szanuję”

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Wideo
od 16 lat
Dzieci z ośmiu przedszkoli zaśpiewały przed pomnikiem Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu patriotyczne piosenki o symbolach narodowych - godle, hymnie i fladze. Wyrecytowały też wiersz "Kto ty jesteś? Polak mały". Wydarzenie było ukoronowaniem projektu edukacyjnego "Wiem, pamiętam, szanuję", który od kwietnia realizowała Miejska Biblioteka Publiczna imienia doktora Michała Marczaka w Tarnobrzegu.

Zaśpiewamy Bartoszowi - przedszkolaki z Tarnobrzega wystąpiły na Placu Bartosza Głowackiego

„Wiem - pamiętam – szanuję” to projekt dofinansowany przez Biuro „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP”.

Od 26 kwietnia udało nam się zorganizować dwadzieścia różnych wydarzeń, w których, co nas bardzo cieszy, wzięło udział ponad osiemset osób, głównie dzieci i młodzież. Dołożyliśmy naszą cegiełkę do programu edukacji patriotycznej w szkołach i przedszkolach

- mówi Monika Sadkowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu.

Celem projektu realizowanego od 26 kwietnia do 15 czerwca jest wskazanie, jak ważną rolę odgrywają symbole narodowe w kształtowaniu poczucia przynależności do wspólnoty narodowej oraz szacunku i przywiązania do ojczyzny. Wydarzenia z udziałem młodych tarnobrzeżan miały przypomnieć także osoby, które dzięki swojej patriotycznej, godnej naśladowania postawie wpisały się w karty historii ogólnopolskiej i regionalnej. Zorganizowano je w okolicy rocznic ważnych dla Tarnobrzega – 430 rocznicy otrzymania praw miejskich oraz 229 rocznicy śmierci Bartosza Głowackiego, którego pomnik stoi na Rynku.

Trzy inicjatywy: „Biało czerwona na wietrze roztańczona”, „Trzy symbole wierszem i nutą opisane”, „Zaśpiewamy Bartoszowi” skierowane były do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Lekcje edukacyjno – historyczne „Symbole naszej historii”, które poprowadzili przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie oraz spotkania „Być wiernym… Wojciech Wiącek ” poprowadzone przez Dorotę Kozioł adresowane były do młodzieży klas starszych szkół podstawowych.

Wystawa „Jeszcze Polska nie umarła” przygotowana i udostępniona przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, prezentowana w Galerii Okno skierowana jest do wszystkich grup wiekowych. Finałem projektu była impreza o charakterze literacko - muzycznym „Zaśpiewamy Bartoszowi”, podczas której najmłodsi wspólnie zaśpiewali utwory o godle narodowym, hymnie i fladze.

W ramach projektu powstał śpiewnik z piosenkami o symbolach narodowych. Ich autorką jest tarnobrzeska regionalistka, poetka Dorota Kozioł, muzykę do jej utworów skomponował Paweł Cieśla.

Zobaczcie zdjęcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie