Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Tarnobrzegu przedszkolaki zaśpiewały Bartoszowi. Uroczyście zakończono patriotyczny projekt „Wiem – pamiętam – szanuję”

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Wideo
od 16 lat
Dzieci z ośmiu przedszkoli zaśpiewały przed pomnikiem Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu patriotyczne piosenki o symbolach narodowych - godle, hymnie i fladze. Wyrecytowały też wiersz "Kto ty jesteś? Polak mały". Wydarzenie było ukoronowaniem projektu edukacyjnego "Wiem, pamiętam, szanuję", który od kwietnia realizowała Miejska Biblioteka Publiczna imienia doktora Michała Marczaka w Tarnobrzegu.

Zaśpiewamy Bartoszowi - przedszkolaki z Tarnobrzega wystąpiły na Placu Bartosza Głowackiego

„Wiem - pamiętam – szanuję” to projekt dofinansowany przez Biuro „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP”.

Od 26 kwietnia udało nam się zorganizować dwadzieścia różnych wydarzeń, w których, co nas bardzo cieszy, wzięło udział ponad osiemset osób, głównie dzieci i młodzież. Dołożyliśmy naszą cegiełkę do programu edukacji patriotycznej w szkołach i przedszkolach

- mówi Monika Sadkowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu.

Celem projektu realizowanego od 26 kwietnia do 15 czerwca jest wskazanie, jak ważną rolę odgrywają symbole narodowe w kształtowaniu poczucia przynależności do wspólnoty narodowej oraz szacunku i przywiązania do ojczyzny. Wydarzenia z udziałem młodych tarnobrzeżan miały przypomnieć także osoby, które dzięki swojej patriotycznej, godnej naśladowania postawie wpisały się w karty historii ogólnopolskiej i regionalnej. Zorganizowano je w okolicy rocznic ważnych dla Tarnobrzega – 430 rocznicy otrzymania praw miejskich oraz 229 rocznicy śmierci Bartosza Głowackiego, którego pomnik stoi na Rynku.

Trzy inicjatywy: „Biało czerwona na wietrze roztańczona”, „Trzy symbole wierszem i nutą opisane”, „Zaśpiewamy Bartoszowi” skierowane były do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Lekcje edukacyjno – historyczne „Symbole naszej historii”, które poprowadzili przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie oraz spotkania „Być wiernym… Wojciech Wiącek ” poprowadzone przez Dorotę Kozioł adresowane były do młodzieży klas starszych szkół podstawowych.

Wystawa „Jeszcze Polska nie umarła” przygotowana i udostępniona przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, prezentowana w Galerii Okno skierowana jest do wszystkich grup wiekowych. Finałem projektu była impreza o charakterze literacko - muzycznym „Zaśpiewamy Bartoszowi”, podczas której najmłodsi wspólnie zaśpiewali utwory o godle narodowym, hymnie i fladze.

W ramach projektu powstał śpiewnik z piosenkami o symbolach narodowych. Ich autorką jest tarnobrzeska regionalistka, poetka Dorota Kozioł, muzykę do jej utworów skomponował Paweł Cieśla.

Zobaczcie zdjęcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie