Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Tarnobrzegu testują nowoczesny autobus

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
Janusz Paruzel, prezes Przedsiębiorstwa Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Tarnobrzegu był po pierwszej próbnej jeździe, zadowolony z tego, jak spisuje się sprawdzany autobus.
Janusz Paruzel, prezes Przedsiębiorstwa Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Tarnobrzegu był po pierwszej próbnej jeździe, zadowolony z tego, jak spisuje się sprawdzany autobus. Grzegorz Lipiec
Do przyszłej środy liniami B i 11 miejskiej komunikacji, jeździć będzie nowoczesny autobus marki volvo.

Czym jest napęd hybrydowy?

Czym jest napęd hybrydowy?

Napęd hybrydowy to najczęściej połączenie silnika spalinowego i elektrycznego. Silniki te mogą pracować na przemian lub naraz, w zależności od potrzeb, w mieście - elektryczny, za miastem - spalinowy.

Przedsiębiorstwo Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Tarnobrzegu od dawna wyrażało swoje zainteresowanie zakupu pojazdu o nabędzie hybrydowym. Przed tak ważną inwestycją autobus jest jednak testowany.

- Tabor autobusowy naszej spółki powinien być stopniowo "odświeżany". Wszystko zależy od wyników przetargu dotyczącego realizacji zadań transportu publicznego - mówi Janusz Paruzel, prezes Przedsiębiorstwa Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Tarnobrzegu. - Jakość naszych usług wraz z nowymi pojazdami będzie jeszcze lepsza.

HYBRYDOWE CUDO

Jest cichy, przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, przyjazny dla środowiska i jest oszczędny, co w dobie szalejących cen paliw płynnych ma ogromne znaczenie.

- Autobus napędzany jest silnikiem spalinowym oraz elektrycznym. Kiedy pojazd zatrzymuje się na przystanku autobusowym, albo na skrzyżowaniu, silnik spalinowy wyłącza się. Działa wtedy napęd elektryczny. Bateria tego silnika jest ładowana za każdym razem, kiedy auto hamuje - mówi Grzegorz Stańczyk, inżynier Serwisu Volvo. - W ruchu miejskim oszczędności na paliwie mogą wynosić nawet 30 procent.

Pojazd jest klimatyzowany i ma 29 miejsc siedzących i 60 stojących. To czy jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych sprawdzał Rajmund Zięba, pełnomocnik prezydenta Tarnobrzega.

- Pojazd ma funkcję tak zwanego "przyklęku". Kierowca potem opuszcza płytę, dzięki której osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim może bez problemu wyjechać z autobusu - mówi Rajmund Zięba.

STOPNIOWA WYMIANA

Testowany autobus trafi najbardziej popularne linie, czyli B i 11, a mieszkańcy naszego miasta będą mogli nim podróżować do przyszłej środy. Co potem? Jak wyjaśnia nam Janusz Paruzel, prezes tarnobrzeskiego MKS-u jeśli będą tylko możliwości to autobus zostanie zakupiony.

- Czekamy na przetarg w sprawie transportu publicznego. Poprawa jakości taboru autobusowego tarnobrzeskiego MKS-u to konieczność. Nowe lub prawie nowe autobusy powinny trafiać do nas każdego roku - wyjaśnia Janusz Paruzel.

W chwili obecnej po ulicach naszego miasta kursuje 19 autobusów komunikacji miejskiej. Z czego dwa to zakupione w 2010 roku nowe autosany. Wciąż kursują jednak na przykład kilkunastoletnie jelcze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie