Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Tarnobrzegu upamiętnili postać hrabiego

Klaudia TAJS [email protected]
Przedstawiciele rodziny Tarnowskich przed pomnikiem Juliusza Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Pawel Tarnowski, prezes związku rodziny Tarnowskich (pierwszy z lewej)
Przedstawiciele rodziny Tarnowskich przed pomnikiem Juliusza Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Pawel Tarnowski, prezes związku rodziny Tarnowskich (pierwszy z lewej) Klaudia Tajs
Obchody kolejnej rocznicy śmierci powstańca z Dzikowa. Do Tarnobrzega przyjechało około 60 przedstawicieli rodu z całego świata.

W obecności przedstawicieli rodziny Tarnowskich upamiętniono we wtorek w Tarnobrzegu obchody 149 rocznicy bohaterskiej śmierci Juliusza hr. Tarnowskiego, powstańca styczniowego poległego 20 czerwca w bitwie pod Komorowem.

Główne uroczystości odbyły się przed pomnikiem Juliusza Tarnowskiego na Placu Antoniego Surowieckiego w Tarnobrzegu. W obchodach uczestniczyły poczty sztandarowe i licznie zaproszeni goście. Przyszli mieszkańców Tarnobrzega, którym towarzyszyli przedstawiciele rodziny Tarnowskich, uczniowie oraz Tarnobrzescy Strzelcy.

BOHATER Z DZIKOWA

Przybyli z uwagą słuchali miejscowego historyka Bogusława Szwedo, który przybliżył wydarzenia z okresu powstania styczniowego i bitwy pod Komorowem oraz samą postać hrabiego Juliusza Tarnowskiego.

- Ma i Tarnobrzeg swój udział w powstaniu - przypomniał Bogusław Szwedo. - W Dzikowie zorganizowała się część tak zwanej "złotej legii", pod dowództwem pułkownika Jordana. Wraz z Juliuszem Tarnowskim do oddziału pułkownika Jordana wstąpili tarnobrzescy mieszczanie i rzemieślnicy.

O znaczeniu i roli Juliusza Tarnowskiego oraz pozostałych uczestników walk w powstaniu styczniowym oraz bitwie pod Komorowem mówił Norbert Mastalerz, prezydent Tarnobrzega.

- To spotkanie ma służyć, jak i inne spotkania temu, by ocalić od zapomnienia tak ważne wydarzenia, jak powstanie styczniowe, bitwa pod Komorowem i pragnienie dążenia do wolności - przyznał prezydent.

W OBECNOŚCI RODZINY

Witold Bochyński, prezes Stowarzyszenia Dzików w Tarnobrzegu, główny organizator wczorajszych uroczystości przed pomnikiem Juliusza Tarnowskiego przypomniał, że obchody kolejnej rocznicy zbiegły się ze zjazdem Rodziny Tarnowskich. Do Tarnobrzega przyjechało około 60 przedstawicieli rodu z całego świata na czele z Pawłem Tarnowskim, prezesem związku rodziny Tarnowskich. W poniedziałkowe popołudnie Tarnowscy uczestniczyli w obchodach 50-lecia istnienia Szkoły Podstawowej w Tarnowskiej Woli w gminie Nowa Dęba, której patronem jest Stanisław hrabia Tarnowski.

- Z całym sercem tutaj wracamy i trudno mi określić wszystko, co przechodzi przez moje myśli i serce - mówił podczas jubileuszu szkoły Paweł Tarnowski. - Kochamy tę ziemię, mimo że mieszkamy za granicą. Wracamy tu i nabijamy nasze serca polszczyzną.

Wczoraj Tarnowscy spędzili popołudnie w Zamku z Dzikowie, dawnej siedzibie rodu. Wieczorem odbyło się rodzinne spotkanie w Zamku w Baranowie Sandomierskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie