MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Tarnobrzegu wspominali bohaterstwo porucznika Józefa Sarny

/KaT/
W spotkaniu uczestniczył m.in. Jan Grandys, (pierwszy z prawej) dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5, (obecnie gimnazjum nr 3), która w 1975 roku przyjęła imię porucznika Józefa Sarny.
W spotkaniu uczestniczył m.in. Jan Grandys, (pierwszy z prawej) dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5, (obecnie gimnazjum nr 3), która w 1975 roku przyjęła imię porucznika Józefa Sarny. Klaudia Tajs
Młodzież, rodzina, mieszkańcy wspominali bohaterstwo obrońcy Przywiśla

Wyjątkowej postaci, jaką był porucznik Józef Sarna poświęcono poniedziałkową wieczornicę w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu. Spotkanie zorganizowała społeczność Gimnazjum nr 3 w Tarnobrzegu, którego patronem jest porucznik Sarna.

Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej było ostatnim wydarzeniem, jakie w ramach konkursu "Zasłużeni dla Tarnobrzega" zorganizowali pracownicy i młodzież Gimnazjum nr 3 w Tarnobrzegu. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele środowisk kombatanckich, lokalnych władz, młodzież i mieszkańcy. Głos zabrał między innymi Jan Grandys, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5, (obecnie gimnazjum nr 3), która w 1977 roku przyjęła imię porucznika Józefa Sarny. - Byliśmy jedną z pierwszych placówek w regionie, która wybrała za patrona lokalnego bohatera - wspominał Jan Grandys. - To były czasy, kiedy większość placówek oświatowych nosiła imiona bohaterów epoki socjalistycznej. Zadanie nie było proste, bo musieliśmy mieć zgodę komitetu partii i Ministerstwa Oświaty i Wychowania. Udało się.

Prezentacji filmowej poświęconej działalności porucznika Sarny, towarzyszyły wspomnienia jego najbliższych. - Gdy wujek zginął, Niemcy przeszli przez Wisłę - opowiadała Elżbieta Uczarczyk, siostrzenica porucznika Sarny. - Kiedy stwierdzili, że sam jeden bronił swojego miasta mieli powiedzieć: "Gdyby wszyscy Polacy, tak dzielnie bronili swojego miasta, to Niemczy, tak szybko Tarnobrzega by nie zdobyli".

Porucznik Józef Sarna zginął w wieku 29 lat, 13 września 1939 roku broniąc Skalnej Góry, obecnie jednego z tarnobrzeskich osiedli. Jego imię nosi obecnie Gimnazjum nr 3 i jedna z ulic w Tarnobrzegu, Zespół Szkół w Gorzycach w powiecie tarnobrzeskim oraz koło nr 13 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, którego przedstawiciele także uczestniczyli w wieczornicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie