Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Tarnobrzegu zainaugurowano projekt edukacyjno - społeczny "Śmierć oczami dziecka. Żałoba - temat tabu. Stop samobójstwom". Zobacz wideo

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Wideo
od 16 lat
Dzieci przeżywają żałobę inaczej niż dorośli, a jak przekonują specjaliści - ze stratą radzą sobie same tylko w bajkach. O tym, jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci i jak je wspierać w radzeniu sobie z trudnymi emocjami rozmawiano w Tarnobrzegu na konferencji naukowej, która zainaugurowała podkarpacki projekt edukacyjno-społeczny „Śmierć oczami dziecka: żałoba - temat tabu. Stop samobójstwom".

Jak wspierać dzieci w żałobie? W Tarnobrzegu zainaugurowano wyjątkowy projekt

Śmierć oczami dziecka: żałoba - temat tabu. STOP SAMOBÓJSTWOM to projekt realizowany przez stowarzyszenie Les Orphelins w Tarnobrzegu. Autorem i koordynatorem inicjatywy jest Magdalena Zorić - nauczyciel w Szkole Podstawowej numer 6 imienia Akademii Miechocińskiej w Tarnobrzegu.

Przedsięwzięcie o zasięgu ponadregionalnym zainaugurowała konferencja naukowa współorganizowana przez Państwową Uczelnię Zawodową w Tarnobrzegu. Prelegentami byli specjaliści - praktycy, którzy na co dzień zajmują się trudną tematyką przeżywania straty kogoś bliskiego i żałoby, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci i młodzież.

Honorowy patronat nad projektem objęła małżonka Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Agata Kornhauser – Duda. Gratulując twórcom projektu - stowarzyszeniu „Les Orphelins” - podkreśliła wagę tematu, który porusza.

Dzieci i młodzież w inny sposób niż dorośli przeżywają żałobę i inaczej sobie z nią radzą. Z powodu młodego wieku oraz specyficznej dla nich reakcji na stratę i uczuć towarzyszących żałobie wymagają z jednej strony mądrego, jasnego i konkretnego przekazu, z drugiej zaś empatycznego podejścia, które ułatwi im zrozumienie sytuacji, w której się znaleźli. Swobodna rozmowa, akceptacja emocji i stwarzanie poczucia bezpieczeństwa to podstawowe działania pomagające osieroconemu dziecku przejść przez niezwykle trudną dla niego sytuację. Młodzi ludzie często czują się bagatelizowani i niewysłuchani przez dorosłych. Podczas trwania projektu specjaliści psychiatrii dzieci i młodzieży oraz pedagodzy, psycholodzy i terapeuci podzielą się swoją wiedzą fachową na temat problemów, przed którymi stają młode osoby doświadczające traumy odejścia bliskiego im człowieka, a także przedstawią narzędzia wsparcia i przeprowadzenia dzieci i młodzieży przez ten niezwykle przykry dla nich czas. Zdajemy sobie bowiem wszyscy sprawę z tego, że sposób w jaki poradzą sobie ze swoją żałobą zaważy na ich kondycji psychicznej i relacjach z innymi ludźmi w przyszłości -

- napisała Pierwsza Dama w liście do organizatorów i uczestników projektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie