MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Ulanowie odsłonili pomnik upamiętniający 1500 ofiar Holokaustu

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Pomnik upamiętniający 1500 ofiar Holokaustu, żydowskich mieszkańców Ulanowa i okolic
Pomnik upamiętniający 1500 ofiar Holokaustu, żydowskich mieszkańców Ulanowa i okolic Wirtualny Sztetl
W Ulanowie w powiecie niżańskim zorganizowana została w niedzielę 30 czerwca uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego 1500 ofiar Holokaustu, żydowskich mieszkańców Ulanowa i okolic.

Żydowscy mieszkańcy Ulanowa

W uroczystości, której patronuje kancelaria prezydenta RP, wzięli udział potomkowie żydowskich mieszkańców miasta. W Ulanowie przed II wojną światową mieszkało około 1300 Żydów, którzy stanowili 45 procent mieszkańców.

Jak dociekał zajmujący się historią Ulanowa Tadeusz Kumik, Niemcy 4 października 1942 r. nakazali Żydom opuścić Ulanów. Do urzędu gminy przyjechał oddział SS i zażądał listy mieszkańców narodowości żydowskiej. Wszyscy mieli się stawić przed urzędem. Przyszło 700 osób, pozostali się schowali albo uciekli do lasu. Po sprawdzeniu listy obecności Niemcy zaczęli chodzić po domach i rozstrzelali wszystkich, których tam zastali.

Żydzi byli rozstrzeliwani

Żydów zgromadzonych przed urzędem gminy podzielono na grupy. Najsłabsi byli rozstrzelani na podwórku jednego z domów przy Rynku. Około 100 osób odprowadzono na kirkut i tam zostali zabici. Pozostali w asyście niemieckich żołnierzy szli w kierunku sąsiednich miejscowości. Część została zabita po drodze, a reszta trafiła do niemieckich nazistowskich obozów zagłady, głównie Treblinki.

Pomnik poświęcony zamordowanym żydowskim mieszkańcom Ulanowa jest poświęcony, jak głosi zawarta na nim inskrypcja, „Pamięci 1500 żydowskich mieszkańców Ulanowa i okolic, brutalnie zamordowanych przez nazistów od 4 października 1942 do września 1943.”

Upamiętnienie powstało z inicjatywy ulanowskiej Fundacji Dziedzictwo, której współzałożycielką jest Cheryl Fishbein, nowojorska liderka diaspory żydowskiej. Jej rodzice i dziadkowie mieszkali w Ulanowie. Ojciec ocalał z Holokaustu, matka w trakcie wojny przebywała na Sybirze. Fishbein systematycznie przyjeżdża do rodzinnego miasta swoich przodków.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie