MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje 2024 w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Ciekawe zajęcia dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wakacje w muzeum będą z pewnością atrakcyjne dla dzieci
Wakacje w muzeum będą z pewnością atrakcyjne dla dzieci Zdzisław Surowaniec
Muzeum w Stalowej Woli zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat z opiekunami do udziału w kreatywnych zajęciach wakacyjnych.

Wśród wakacyjnych zajęć dla dzieci w stalowowolskim muzeum są warsztaty manualne i kulinarne, wycieczki, zwiedzanie wystaw i zajęcia plastyczne, a przede wszystkim dużo zabawy na świeżym powietrzu i kontakt z przyrodą.

Zajęcia będą się odbywały w dniach 1-26 lipca od poniedziałku do piątku w dwóch lokalizacjach muzeum: Galerii Karpińskiego i Zamku Lubomirskich. Zajęcia są płatne – 15 złotych od dziecka za dany dzień. Obowiązują zapisy. Dla każdego dziecka, które weźmie udział w pełnym tygodniu zajęć, piąty dzień za 1 złotych.

W razie niesprzyjającej pogody muzeum zastrzega możliwość zmiany kolejności warsztatów zaplanowanych na poszczególne dni.

Szczegółowy program zajęć wakacyjnych w Stalowej Woli

Zajęcia w dniach 1-12 lipca odbywać się będą w godzinach 10-13 w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego przy ulicy Rozwadowskiej 12. Informacja i zapisy – tel. 797 120 229

Poniedziałek 1 lipca
Na dobry początek wakacji czeka nas zabawa na wystawie „Fikaj z Koziołkiem Matołkiem”. Matołek podczas podróży do Pacanowa znalazł bryłę złota. W oparciu o ten motyw uczestnicy warsztatów wakacyjnych wykonają grę zręcznościową. Do jej zrobienia użyjemy kubków papierowych, sznurka, folii aluminiowej i żółtego papieru. Celem zabawy będzie trafienie kulką do kubeczka. Kolejne zdanie to zrobienie zabawki typu hobby horse z głową Koziołka.

Wtorek 2 lipca
Na początek dnia czeka nas spacer do parku w Charzewicach. W części warsztatowej z trocin i trawy dzieci stworzą własne ekoludki, które uformują i ozdobią. Na głowach ekoludków zasiejemy trawę, dzięki czemu zyskają one ciekawe fryzury. Swoje ekologiczne ludki uczestnicy warsztatów zabiorą do domów i będą pielęgnować w oczekiwaniu na wyrośnięcie „fryzury”.

Środa 3 lipca
Na wystawie malarstwa Alfonsa Karpińskiego poszukamy inspiracji do twórczych działań. W części warsztatowej z glinki samoutwardzalnej wykonamy podstawki na biżuterię lub klucze w kształcie róży. Będziemy też malować kamyczki, ozdabiając je motywami związanymi z wystawą stałą. Włączymy się w ten sposób w ogólnoświatową akcję, więc każdy zostawi swój kamyczek w wybranym przez siebie miejscu.

Czwartek 4 lipca
To będzie pyszny dzień. Wspólnie zajrzymy do kuchni włoskiej i upieczemy aromatyczną pizzę. Tu również nie zabraknie Koziołka Matołka. Każdy uczestnik wykona maskę z jego wizerunkiem.

Piątek 5 lipca
Wycieczka po Przystankach naszej historii i rozwiązanie questu przybliżą nas do świetnej zabawy. Hasło questu będzie kluczem do magicznej szkatułki, w której kryje się wskazówka dotycząca tajemniczych warsztatów.

Poniedziałek 8 lipca
Leśni detektywi, czyli co o historii Rozwadowa powiedzą nam drzewa. Personifikacja drzew pozwoli przybliżyć ich cechy charakterystyczne z zachowaniem tła historycznego. Zaprosimy do zabawy z wykorzystaniem kart pracy, a podczas warsztatów wykonamy frotaż – warsztat polegający na stworzeniu niepowtarzalnych kompozycji przez odbijanie na kartce papieru faktury wybranych liści.

Wtorek 9 lipca
Na wycieczce po rynku w Rozwadowie zobaczymy z bliska najstarsze zachowane budowle i przypomnimy dzieje i życie ludzi zasłużonych dla miasteczka. W części warsztatowej wykonamy drzewo genealogiczne.

Środa 10 lipca
Wycieczka na stację PKP w Rozwadowie pozwoli nam spojrzeć w przeszłość. Dowiemy się m.in. jak zbudowany jest parowóz, kiedy pojawiła w Rozwadowie pierwsza lokomotywa oraz na czym polegała praca kolejarza. W części plastycznej wykonamy lokomotywę wzorowaną na tej wiersza Juliana Tuwima.

Czwartek 11 lipca
Martwa natura to temat chętnie podejmowany przez Alfonsa Karpińskiego. Artysta malował głównie kompozycje z kwiatami, dopełnione widokami wnętrz salonów. Podczas zwiedzania wystawy dowiemy się, czym jest martwa natura jako temat malarski, następnie uczestnicy wykonają personalizowane, bawełniane koszulki z ulubionym motywem Karpińskiego – różą.

Piątek 12 lipca
Wycieczka rowerowa w okolice przystanku Pławo. Przedstawimy obraz nieistniejącej dziś wsi Pławo, który mocno utrwalił się w pamięci mieszkańców regionu. Po przyjeździe do Galerii uczestnicy zaprojektują i wykonają herb Pława w formie kolażu z wykorzystaniem mchu – chrobotka.

Zajęcia w dniach 15-26 lipca odbywać się będą w godzinach 10-13 w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, przy ulicy Sandomierskiej 1. Informacja i zapisy – tel. 15 844 85 56

Poniedziałek 15 lipca
Zwiedzimy część etnograficzną wystawy stałej „Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem”, po czym w sali edukacyjnej zrobimy w maselnicy pachnące masło oraz upieczemy tradycyjne proziaki.

Wtorek 16 lipca
Dzień zaczniemy od wycieczki do parku Lubomirskich w Charzewicach. Będziemy podziwiać piękno przyrody i poznamy trochę historii książęcej rodziny, w czym pomoże nam umieszczony tam Przystanek naszej historii. Tak zainspirowani, w muzealnym ogrodzie udekorujemy doniczki i posadzimy w nich aromatyczne zioła.

Środa 17 lipca
Wspólnie poznamy bardzo ciekawe i ważne dla miasta miejsce – stację kolejową w Rozwadowie. Wraz z pracownikami PKP zwiedzimy zabytkową lokomotywę i obejrzymy piękną makietę kolejową. Po kolejowej wyprawie, w muzeum każdy uczestnik wykona pamiątkę z wakacji. W zależności od wieku będzie to lampa kolejarza, dawny bilet lub lokomotywa.

Czwartek 18 lipca
Tego dnia muzealny ogród stanie się dla nas plenerem malarskim. Zaopatrzeni w sztalugi, papier, farby i inne malarskie przybory wykonamy niezwykłe prace, łącząc ze sobą tradycyjną technikę malarską i monotypię.

Piątek 19 lipca
Zwiedzanie wystawy fotograficznej „Roztoczańsko-Podkarpackie Wizje Natury”. Jako warsztat zrobimy ramki na zdjęcia, które dzieci ozdobią przeróżnymi materiałami. Wykonamy także aparat z kliszą wspomnień.

Poniedziałek 22 lipca
Inspiracją będzie dla nas ekspozycja „Nie z tej ziemi. Maria Kozłowa”. W czasie warsztatów udekorujemy płócienne torby wybranym motywem z wystawy, a na brzozowych deseczkach namalujemy obrazy, czerpiąc z bogactwa twórczości Artystki z Machowa.

Wtorek 23 lipca
Pozostając w kręgu motywów kultury ludowej wykonamy kwiaty z bibuły, którymi przyozdobimy białe wiklinowe koła. Każdy uczestnik wykona również lasowiackie serce z bibuły.

Środa 24 lipca
Podczas warsztatów kulinarnych upieczemy piękne i pyszne maślane ciasteczka, które zapakujemy do słoików, udekorowanych własnoręcznie farbkami do szkła.

Czwartek 25 lipca
Wszyscy kochają przytulanki. Tego dnia czeka nas niełatwe, ale rozwijające i satysfakcjonujące zajęcie – szycie filcowych przytulanek w kształcie kotka, świnki lub ptaszka.

Piątek 26 lipca
Nasze warsztatowe spotkania zakończymy wśród aromatycznych olejków, ziół i kwiatów. Z ich użyciem wykonamy relaksujące kosmetyki: glicerynowe mydełka oraz sól do kąpieli lub peeling.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie