Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warsztaty lasowiackiego haftu w Stalowej Woli - „Lasowiackie czyli jakie? Po nitce do kuchni"

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Renata Sendrowicz z firmy Renidzieło Renata Sendrowicz miała przyjemność zaprezentować strój lasowiackiej mężatki
Renata Sendrowicz z firmy Renidzieło Renata Sendrowicz miała przyjemność zaprezentować strój lasowiackiej mężatki MDK
Warsztaty haftu lasowiackiego zorganizowane zostały w Centrum Aktywności Seniora w Stalowej Woli do projektu „Lasowiackie czyli jakie? Po nitce do kuchni".

Ciekawe warsztaty w Stalowej Woli

- Było równie pysznie, inspirująco i artystycznie. Namawiam panie w Kołach Gospodyń Wiejskich, zespołach tanecznych, obrzędowych, rekonstrukcyjnych z terenów lasowiackich do szycia strojów związanych z regionem – powiedziała Renata Sendrowicz z firmy Renidzieło Renata Sendrowicz. Osobiście miała przyjemność zaprezentować strój mężatki uszyty oraz wyhaftowany przez mistrzynię haftu Anitę Stanisławę Rybę ze Spółdzielni Socjalnej „Łęgowianka”.

- Pielęgnujmy nasze dziedzictwo kulturowe, pokazujmy piękne wzornictwo lasowiackie. Góralki, Kaszubki, Łowiczanki, Ślązaczki mają swoje stroje, a my mamy swoje. Zaręczam Wam, że żadna Góralka nie założy stroju, spódnicy czy też chusty lasowiackiej. A w naszym rejonie to jest często spotykane, kupowanie i występowanie z tytułu różnych okazji w spódnicach czy chustach góralskich – powiedziała Renata Sendrowicz.

I radzi: - Szanujmy nasze tradycje, nasze dziedzictwo, jeśli macie problem z określeniem wzorów, motywów, rodzaju stroju - zwróćcie się o pomoc do specjalistów. Nośmy się po lasowiacku, nie jesteśmy góralkami. Pokazujmy innym z jakiego regionu pochodzimy, to samo tyczy się innych regionów.

Polskie stroje ludowe są różnorodne, każdy region z czegoś słynie, czymś się charakteryzuje, nawet kolory mają znaczenie, nie wspominając o materiałach, krojach. Wszystko to jest związane z historią, zwyczajami, obyczajami, gwarą danego regionu. Każdy element stroju ma znaczenie, chusta na głowie to atrybut mężatki w stroju lasowiackim, to swego rodzaju zwieńczenie i dopełnienie stroju, nie mówiąc już o symbolice. Tylko panienki chodziły z gołą głową. Chusty lasowiackie są przepięknie wiązane w charakterystyczny sposób.

- Drogie Panie jeśli szyjecie tradycyjny strój ludowy pamiętajcie o jego wszystkich elementach, ja w stroju mężatki czułam się dzisiaj wyjątkowo – przyznała pani Renata.

Uczestniczki w trakcie dwóch dni warsztatów zdobyły umiejętności teoretyczne oraz praktyczne w dziedzinie lasowiackich strojów, haftu oraz kuchni. Projekt "Lasowiackie czyli jakie? Po nitce do kuchni" ma na celu przybliżyć oraz propagować dziedzictwo lasowiackie, ze szczególnym uwzględnieniem wzornictwa i kulinariów.

Organizator warsztatów było Stowarzyszenie Klaster Lasowiacki . Partnerami projektu są: Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, Centrum Aktywności Seniora w Stalowej Woli oraz Klaster Lasowiacki. Zadanie dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego. Projekt skierowany do KGW z rejonu lasowiackiego, w celu przybliżenia dziedzictwa kulturowego.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie