Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weekendowe święto Wincentego Kadłubka w Sandomierzu

GOP
Na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu w weekend pojawią się odpustowe kramy. Przed nami święto Wincentego Kadłubka
Na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu w weekend pojawią się odpustowe kramy. Przed nami święto Wincentego Kadłubka Małgorzata Płaza
W najbliższą niedzielę, 9 października odbędzie się w Sandomierzu Odpust na błogosławionego Wincentego Kadłubka, jedno z największych tego typu wydarzeń w naszym regionie.

Uroczystości rozpocznie o godzinie 10 procesja z kościoła seminaryjnego pod wezwaniem świętego Michała Archanioła do bazyliki katedralnej. W procesji niesione będą relikwie patrona miasta i diecezji. Idąca w procesji młodzież, ubrana w białe szaty, wcieli się w role Męczenników Sandomierskich, czyli dominikanów pomordowanych w XIII wieku przez Tatarów.
Uroczysta msza święta odpustowa zostanie odprawiona o godzinie 10.30 w bazylice katedralnej.

Odpust to nie tylko święto kościelne. Sandomierz gości w tym dniu dziesiątki handlarzy odpustowych. Kramy staną jak co roku na płycie Rynku Starego Miasta, wokół ratusza.

Nowością będą kramy z wyrobami regionalnymi - rękodziełem artystycznym i tradycyjnymi przysmakami. Ma to być przeciwwaga dla królującej w ostatnich latach na straganach tak zwanej „chińszczyzny”.

Podobnie jak w ubiegłym roku, w oknach wystawowych na Starym Mieście można będzie zobaczyć „żywe obrazy”, czyli sceny dotyczące konkretnych postaci historycznych oraz tych pochodzących z legend, a także świętych i błogosławionych związanych z Sandomierzem.

W role wielkich sandomierzan wcielą się uczniowie tutejszych szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Obrazy pokazywane będą także w sobotnie popołudnie.

Błogosławiony Wincenty urodził się około 1150-1160 roku prawdopodobnie w Karwowie niedaleko Opatowa. Po studiach uniwersyteckich, jako jeden z pierwszych Polaków, uzyskał tytuł magistra. Pełnił funkcję prepozyta w kolegiacie Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Sandomierzu (dzisiejszej katedrze). Potem był biskupem krakowskim. Zrezygnował z biskupstwa, aby rozpocząć życie zakonne. Zmarł w opinii świętości w 1223 roku w opactwie cysterskim w Jędrzejowie.

Trwa loteria Echa Dnia. KLIKNIJ I SPRAWDŹ, JAK WYGRAĆ MIESZKANIE, SAMOCHÓD I NAGRODY PIENIĘŻNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie