Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wernisaż wystawy Adama Brinckena z piosenkami Edith Piaf w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Obiekto-obrazy artysty, łączą sposób myślenia rzeźbiarza z wyobraźnią malarską. Znamionuje je dążenie artysty do stworzenia dzieł, gdzie materia łączy się z niematerialnością
Obiekto-obrazy artysty, łączą sposób myślenia rzeźbiarza z wyobraźnią malarską. Znamionuje je dążenie artysty do stworzenia dzieł, gdzie materia łączy się z niematerialnością Zdzisław Surowaniec
Adam Brincken to malarz, autor przestrzennych obiekto-obrazów i polichromii, witrażysta, rysownik, projektant wystroju obiektów sakralnych.

Jest twórcą wystroju między innymi kościoła w Jarosławiu, kuratorem, scenografem oraz aranżerem wielu wystaw problemowych i monograficznych. Prace Adama Brinckena oglądać można w Muzeum Regionalnym. Niedzielny wernisaż wystawy z udziałem artysty uświetni zespół Triodeon w koncercie zatytułowanym „Mon Amour”, czyli piosenki i opowieść o życiu Edith Piaf.

Ekspozycja poprowadzona chronologicznie i tematycznie w możliwie najpełniejszy sposób pokaże horyzonty twórczości artysty, znanego z licznych poszukiwań odpowiedniej formy dla swoich artystycznych wypowiedzi. Na wystawie znajdą się prace zrealizowane w latach 1975-2015. Wśród nich na uwagę zasługują obiekto-obrazy, łączące sposób myślenia rzeźbiarza z wyobraźnią malarską. Znamionuje je dążenie artysty do stworzenia dzieł, gdzie materia łączy się z niematerialnością, które ucieleśnią jednocześnie konkretność i metafizyczność.

Adam Brincken jest również doskonałym rysownikiem. Na wystawie zostaną zaprezentowane cykle rysunków, powstałe w okresie stanu wojennego, między innymi Kordon Sanitarny (wg Trzech Krzyży Rubensa), pamięci ks. Jerzego Popiełuszki (1985). Nie zabraknie również projektów witraży, zrealizowanych w kościołach: NMP Królowej Polski w Wejherowie, Niepokalanego Poczęcia NMP w Kobiernicach oraz Chrystusa Króla w Jarosławiu.

Adam Brincken jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Malarstwa uzyskał dyplom w pracowni Adama Marczyńskiego (1975). Obecnie pracuje w macierzystej uczelni, gdzie prowadzi Pracownię Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych. W 1992 roku uzyskał tytuł profesorski. Jest także wykładowcą na Uniwersytecie Papieskim imienia Jana Pawła II w Krakowie. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, w latach 1990-96 prezes jego oddziału krakowskiego. W latach 80. XX wieku współtwórca ruchu kultury niezależnej. Autor wystaw indywidualnych i uczestnik zbiorowych w kraju i za granicą, laureat wielu nagród.

Kurator wystawy: Barbara Major, aranżacja wystawy: Anna Król, czas: 19 czerwca – 10 lipca 2016 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie