Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiatrak w pokoju

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Na klimatyzację nie każdego stać. Ale wentylatorem można się chłodzić inwestując kilkadziesiąt złotych.

Praktyczne, jeśli zdejmowane

Praktyczne, jeśli zdejmowane

Obudowa oraz śmigła lub skrzydełka wentylatorów mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub stali. Ważne jest, by osłona śmigła była zdejmowana, co pozwalała na łatwe utrzymanie urządzenia w czystości - obudowę można zdjąć i umyć z gromadzącego się na niej kurzu.
W wentylatorach kolumnowych obudowa zazwyczaj nie jest zdejmowana. Jeżeli będziesz często przenosić wentylator warto, aby wyposażony był on również w specjalny uchwyt oraz miejsce na nawinięcie przewodu sieciowego. Warto też zwrócić uwagę na to czy wentylator ma stabilną podstawę.

Wiatrak na biurko, stojący czy kolumnowy? Nasz wybór zależy od pomieszczenia, w którym spędzamy upały i od zasobności naszej kieszeni. Jednak może się okazać, że trochę ulgi w lejącym się z nieba żarze zafundujemy sobie już za 30 do 50 złotych.

Wentylator tradycyjny przypomina budową wiatrak. Wyposażony jest w metalowe lub plastikowe skrzydła, które wprawiają powietrze w ruch, ochładzając je lekko. Modele biurkowe mają średnicę śmigła do 40 centymetrów oraz niską podstawę. Wybierz taki model, jeżeli szukasz urządzenia do małego pomieszczenia lub chcesz aby wentylator działał punktowo. Obracający się wiatrak będzie chłodził tylko ciebie i nie będzie przeszkadzał innym osobom.

WIĘCEJ WIATRU
Jeżeli chcesz ochłodzić powietrze w większym pomieszczeniu i masz miejsce na postawienie dużego wentylatora, wybierz model stojący. Ma on stojak, którego wysokość jest regulowana (w niektórych modelach nawet do 150 centymetrów wysokości) i duże śmigło o średnicy powyżej 40 centymetrów.

Taki wentylator spokojnie wystarczy do pokoju o powierzchni do 15 metrów kwadratowych
W przypadku gdy masz mało miejsca, wybierz wentylator kolumnowy. Zamiast jednego śmigła, wyposażony jest on w wiele skrzydełek umiejscowionych jedno nad drugim i przytwierdzonych do obracającego się walca. Dzięki takiej budowie jest wąski, nie zajmie wiele miejsca, a efektywnością pracy dorównuje wentylatorom tradycyjnym. Modele kolumnowe, stojące mają około metra, a biurkowe do 40 centymetrów wysokości.
WAŻNE PRZY WYBORZE
Moc wentylatora tradycyjnego dostosowana jest do średnicy śmigła, a wentylatora kolumnowego do liczby skrzydełek. Wentylatory biurkowe oferują z reguły moc od 20 do 40 WAT, natomiast stojące od 40 do 60 WAT. W przypadku wentylatorów kolumnowych najczęściej jest to około 40 WAT.

Wentylatory mogą mieć kilka możliwych do ustawienia prędkości nawiewu. Dzięki temu możesz w łatwy sposób zmieniać prędkość obracania się śmigła lub skrzydełek, a tym samym siłę nadmuchu.

W większości wentylatorów występuje regulacja kierunku nawiewu. W przypadku wentylatorów tradycyjnych kręcące się śmigło wykonuje ruchy w bok, na prawo i lewo. W przypadku wentylatorów kolumnowych urządzenie obraca się na podstawie. Dzięki temu nawiew dociera do różnych części pomieszczenia. Dodatkowo niektóre modele pozwalają na regulowanie za pomocą pilota kierunku oraz siły nadmuchu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wiatrak w pokoju - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie