Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiatraki i panele słoneczne zasilą w prąd nową strefę ekonomiczną w Stalowej Woli. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Po podpisaniu porozumienia o współpracy między gminą Stalowa Wola, PGE Energia Odnawialna S.A. i Euro-Parkiem Stalowa Wola Sp. z o.o
Po podpisaniu porozumienia o współpracy między gminą Stalowa Wola, PGE Energia Odnawialna S.A. i Euro-Parkiem Stalowa Wola Sp. z o.o Zdzisław Surowaniec
Elektrownia słoneczna o mocy 70 MW, siedem wiatraków o mocy 0,4 MW każdy i centrum serwisowe oraz magazyn energii o pojemności do 30 MW powstanie w Stalowej Woli.

PGE Energia Odnawialna S.A.

W Stalowej Woli podpisano w czwartek porozumienie o współpracy między gminą Stalowa Wola, PGE Energia Odnawialna S.A. i Euro-Parkiem Stalowa Wola Sp. z o.o. Chodzi o budowę instalacji umożliwiającej zasilenie Tarnobrzeskiej Strefy Ekonomicznej i Strategicznego Parku Inwestycyjnego w odnawialne źródła energii.

- W Stalowej Woli i wokół Stalowej Woli powstanie system zielonej energii odnawialnej, aby zaspokoić zapotrzebowanie dla lokujących się u nas nowoczesnych gałęzi przemysłu. To bardzo dobra dla nas wiadomość w tym szczególnym roku, 85-lecia powstania Stalowej Woli - mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Euro-Park Stalowa Wola

Nowoczesny, prawie 1000-hektarowy park przemysłowy o nazwie "Euro-Park Stalowa Wola" jak przekonywał prezydent, ma mieć unikatowy, innowacyjny charakter na skalę Europy. A tą unikatowość mają zapewnić między innymi nowoczesne i ekologiczne zasilania w energię elektryczną.

- Dzisiejsze porozumienie, to kolejny przykład modelowej współpracy między miejscowym samorządem, a PGE. Na początku roku rozpoczęliśmy budowę największego w naszej historii przyłącza sieciowego dla Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola, teraz planujemy wspólne inwestycje w odnawialne źródła energii. Zamierzamy uruchomić tu farmy wiatrowe i fotowoltaiczne energii o łącznej mocy blisko 100 MW oraz magazyny energii o pojemności do 30 MWh. To wszystko sprawi, że więcej zielonej energii trafi do sieci, a nowoczesna sieć dystrybucyjna zapewni pewniejsze dostawy tańszej energii dla naszych klientów - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Elektrociepłownia Stalowa Wola

Panele słoneczne o mocy 153 MW staną w gminie Grębów, o mocy 70 MW w gminie Bojanów. Z kolei w Stalowej Woli zainstalowane będą panele o mocy 70 MW oraz wiatraki o mocy 25 MW.

- To bardzo duża moc. Dla porównania dodam, że moc bloku gazowo-parowego Elektrociepłowni Stalowa Wola to 450 MW - wyjaśniał Lucjusz Nadbereżny.

Prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej zapowiedział, że Polska do roku 2050 będzie musiała osiągnąć neutralność klimatyczną a nasz kraj jest obecnie w procesie transformacji polskiej energetyki i wprowadzania jej w XXI wiek.

Siedem turbin wiatrowych

- Zgodnie ze wstępnymi założeniami budowa pierwszych instalacji może ruszyć już za rok. Grupa PGE będzie mieć do dyspozycji ponad 70 ha gruntów, na których można uruchomić elektrownie słoneczne o łącznej mocy 70 MW. Dodatkowo rozważana jest też budowa 7 turbin wiatrowych o mocy do 4 MW każda, centrum serwisowego OZE oraz magazynów energii o pojemności do 30 MWh – zapowiedział prezes.

Planując uruchomienie odnawialnych źródeł energii na terenie Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola kontynuujemy nasze działania inwestycyjne w regionie. Już teraz w pobliskiej Gminie Grębów trwają pracę związane z budową jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych PV Jeziórko. Docelowo w 2024 roku osiągnie ona moc 153 MW - mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

Koreański SK Nexilis

Poseł, wiceminister infrastruktury Rafał Weber stwierdził, że Stalowa Wola jest bardzo atrakcyjnym miejscem do inwestowania. To zasługa obecnego prezydenta, będącego aktywnym i skutecznym samorządowcem, to dobre skomunikowanie dróg z dostępem do obwodnicy, drogo szybkiego ruchu S19, w końcu media - nośniki energetyczne, przyłącza, ekologiczna energia.

- Zielona energia pokazuje, że rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz spółki skarbu państwa chcą i w sposób realny rozwijają politykę energetyczną, aby przyciągać jak magnes chociażby takich gigantów jak koreański SK Nexilis - mówił poseł Rafał Weber.

Partner inwestycji spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 24 elektrownie fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2433,1 MW.

- Złożyliśmy mieszkańcom deklaracje, że przy okazji realizacji tak dużej inwestycji jaką jest budowa Euro Parku Stalowa Wola, będziemy inwestować w ekologię i słowa dotrzymujemy - zapewnił na koniec prezydent, podpisując z poszczególnymi przedstawicielami umowę o realizacji inwestycji.

W spotkaniu udział brali między innymi parlamentarzyści, reprezentanci spółek skarbu państwa oraz samorządowcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie