MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Widoczne ożywienie w tym rodzaju udzielanych kredytów. „Najwyższy od maja zeszłego roku poziom akcji kredytowej"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Dla kredytów mieszkaniowych sierpień wypadł bardzo dobrze, potwierdzając tym samym widoczne od kilku miesięcy duże ożywienie – komentuje ekspert.
– Dla kredytów mieszkaniowych sierpień wypadł bardzo dobrze, potwierdzając tym samym widoczne od kilku miesięcy duże ożywienie – komentuje ekspert. Karolina Misztal/ Polska Press
W sierpniu 2023 r., w porównaniu do analogicznego okresy zeszłego roku banki i SKOK-i udzieliły niemal dwukrotnie więcej kredytów mieszkaniowych. Z kolei w ujęciu wartościowym wzrost ten wynosi ponad 130 proc. – Dla kredytów mieszkaniowych sierpień wypadł bardzo dobrze, potwierdzając tym samym widoczne od kilku miesięcy duże ożywienie – komentuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK. Jeżeli chodzi o liczbę udzielonych kredytów, jak i wartość, to są to najlepsze dane od maja 2022 r.

Spis treści

Wzrost liczby i wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych

W sierpniu 2023 r., w porównaniu do sierpnia 2022 r., w ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły o 98,6 proc. kredytów mieszkaniowych. W ujęciu wartościowym wzrost ten wyniósł 133,7 proc. – poinformowało Biuro Informacji Kredytowej. Jednak w okresie styczeń - sierpień 2023 r. spadła o 26 proc. liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych, a w ujęciu wartościowym spadek ten wyniósł -22,5 proc.

Ożywienie na rynku kredytów mieszkaniowych trwa

– Dla kredytów mieszkaniowych sierpień wypadł bardzo dobrze, potwierdzając tym samym widoczne od kilku miesięcy duże ożywienie. W ujęciu liczbowym banki udzieliły 13,3 tys. kredytów i jest to najwyższy od maja zeszłego roku poziom miesięcznej akcji kredytowej. W ujęciu wartościowym banki udzieliły kredytów mieszkaniowych na kwotę 5,1 mld zł – również najwyższą od maja 2022 r. – komentuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

Jakie są źródła wzrostu akcji kredytowej? Zdaniem eksperta jest ich kilka. – Jest on zarówno wynikiem ożywienia popytu na kredyty mieszkaniowe w następstwie wzrostu zdolności kredytowej, do którego przyczyniła się zarówno liberalizacja wymagań nadzorczych w zakresie liczenia zdolności kredytowej, spadek poziomu WIBOR-u w oczekiwaniu na spadki stóp procentowych, wyhamowanie dynamiki wzrostu cen (dezinflacja), jak i wzrosty wynagrodzeń – wymienia.

Do tego wskazuje na wzrost zdolności kredytowej, który przełożył się na wzrost wartości udzielanego kredytu. – Obecnie średnia wartość udzielanego kredytu wynosi 384,24 tys. zł i jest wyższa o 17,6 proc. niż przed rokiem. W sierpniowej akcji kredytowej widać już wyraźne przejawy uruchomienia rządowego Programu „Kredyt 2 proc.” – zauważa prof. Rogowski.

Ekspert podkreśla, że cztery na dziesięć kredytów mieszkaniowych banki udzieliły w ramach tego Programu. Jednocześnie dodaje, że „rosnące ceny nieruchomości przyspieszają również decyzję o zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego osób, które z przyczyn formalnych nie mogą być beneficjentami rządowego programu".

– Do 31 sierpnia 2023 r. banki zaraportowały 1,147 mln rachunków objętych wakacjami kredytowymi o wartości 284 mld zł – podał ekspert.

Szkodowość kredytów złotowych jest na niskim poziomie

BIK w swoim zestawieniu podaje, że miesięczny odczyt Indeksu Jakości portfela kredytów mieszkaniowych w sierpniu 2023 r. wyniósł 1,54 proc. W ostatnich 12 miesiącach (od sierpnia 2022 r. do sierpnia 2023 r.) jakość portfela pogorszyła się, o czym świadczy wzrost Indeksu o (+0,62 p.p.).

– Obecny odczyt Indeksu jest gorszy od tego sprzed miesiąca (pogorszenie o +0,09 p.p.). W momencie wprowadzenia moratoriów kredytowych zakładałem, że negatywny efekt pogarszania jakości kredytów złotówkowych zostanie znacznie ograniczony. I tak się stało. Szkodowość kredytów złotowych jest na niskim poziomie – komentuje prof. Rogowski.

– Natomiast to, co obecnie zaczyna budzić mój niepokój, to pogarszanie się jakości kredytów walutowych, w większości udzielonych we franku szwajcarskim. Przyczyną tego zjawiska nie jest ryzyko kredytowe, które mogłoby wynikać z problemów finansowych kredytobiorców. Źródłem ryzyka nie jest więc sytuacja finansowa gospodarstwa domowego, a ryzyko prawne związane z prowadzonymi procesami sądowymi. Dodatkowymi czynnikami ryzyka dla tego portfela jest umocnienie kursu franka i dalszy możliwy wzrost stóp procentowych w Szwajcarii – podsumowuje Waldemar Rogowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Widoczne ożywienie w tym rodzaju udzielanych kredytów. „Najwyższy od maja zeszłego roku poziom akcji kredytowej" - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie