Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Większa ranga

/ZS/
Studenci otrzymali indeksy z rąk rektora ks. prof. Stanisława Wilka, obok nowo powołany dziekan ks. prof. Marian Wolicki.
Studenci otrzymali indeksy z rąk rektora ks. prof. Stanisława Wilka, obok nowo powołany dziekan ks. prof. Marian Wolicki. Z. Surowaniec

Wzrosła ranga filii Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Stalowej Woli. Uchwałą Senatu KUL, filia stała się Zamiejscowym Wydziałem Nauk o Społeczeństwie. Kształcić będzie na kierunkach ekonomicznym, pedagogicznym i socjologii. W przyszłym roku utworzony zostanie kierunek prawa.

Historyczną decyzję ogłosił wczoraj rektor KUL ks. prof. Stanisław Wilk, podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego. Aby w miejsce "filii wydziału" mógł być utworzony wydział zamiejscowy, musiały być spełnione bardzo trudne warunki, wśród których najważniejsze było skompletowanie kadry naukowców. - Stał się cud i w krótkim czasie udało się spełnić warunki - ocenił rektor. Do chwili wyborów dziekana, obowiązki pełnienia tej funkcji powierzono ks. prof. Marianowi Wolickiemu.

Inauguracja rozpoczęła się od mszy, odprawionej w kaplicy uniwersyteckiej przez ordynariusza sandomierskiego ks. bpa prof. Andrzeja Dziegę. To staraniom tego naukowca, związanego z Wydziałem Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, możliwe było podniesienie poziomu kształcenia w katolickiej uczelni w Stalowej Woli. Honory oddano także biskupowi pomocniczemu ks. Edwardowi Frankowskiemu, który w roku 1980 był inicjatorem powstania uczelni.

Rektor ks. Stanisław Wilk w przemówieniu ubolewał nad malejącymi nakładami na oświatę i opuszczanie kraju przez młodych, zdolnych naukowców. O uniwersytecie powiedział, że musi być wspólnotą ludzi poszukujących sensu życia i warunków człowieczeństwa. - Uniwersytet katolicki ma kształcić człowieka mądrego, prawego, wolnego od rasizmu, tolerancyjnego, ale nie tolerującego kłamstwa i relatywizmu moralnego - stwierdził rektor.

Ryszard Kapusta, jako prezes Regionalnej Izby Gospodarczej i przedstawiciel Fundacji Uniwersyteckiej, nadmienił, że właściciele firm oczekują od uczelni "nowych prądów i myśli" i czekają na wykształconą młodzież, która będzie się swobodnie poruszać w prawie europejskim.

Finałem uroczystości była immatrykulacja studentów pierwszego roku. W Zamiejscowym Wydziałem Nauk o Społeczeństwie naukę rozpoczęło 2 tys. 906 studentów. Jeszcze kilka lat temu uczyło ich się tutaj 5,5 tys.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie