Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki protest rolników. W Durdach producenci rolni z Podkarpacia i Sandomierszczyzny zablokowali "szeroki tor" LHS. Zobacz zdjęcia i wideo

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Wideo
od 12 lat
Ruszył potężny protest rolniczy w Durdach, w powiecie tarnobrzeskim. Dziesiątki ciągników rolniczych i samochodów osobowych, zgodnie z zapowiedzą we wtorek, 20 lutego o godzinie 11 w Durdach zatarasowało jedną część drogi wojewódzkiej 872 relacji Majdan Królewski - Baranów Sandomierski i szeroki tor prowadzący do terminala przeładunkowego Linii Hutniczo-Szerokotorowej. Protest ma trwać nieustannie aż do 14 marca, ale odczuć mają go wyłącznie kierowcy ciężarówek odbierających towary z terminala, bowiem blokowane będą właśnie dojazdy w to miejsce.

Wielki protest rolników w Durdach

Terminal Przeładunkowy LHS w Durdach to miejsce newralgiczne, ponieważ to tutaj dociera zza wschodniej granicy między innymi ukraińskie zboże. Przypomnijmy, że rolnicy protestują przeciwko nadmiernemu importowi towarów spoza Unii Europejskiej, przede wszystkim z Ukrainy. Producenci rolni protestują również przeciwko wprowadzeniu rozwiązań w ramach Europejskiego Zielonego Ładu oraz forsowanych przez Komisję Europejską ekoschematów.

W proteście w Durdach biorą udział rolnicy z powiatu tarnobrzeskiego, ale zdecydowanie najliczniejszą grupę stanowią producenci rolni z Sandomierszczyzny i okolic Opatowa w województwie świętokrzyskim. Kilkanaście minut przez rozpoczęciem protestu z terminala w kierunku Ukrainy odjechał pociąg z kilkudziesięcioma pustymi wagonami. Normalnie wróciłby niebawem wyładowany towarami zza wschodniej granicy, ale rolnicy zapowiadają, że był to ostatni pociąg na tej trasie w ciągu najbliższych trzech tygodni, bo ten protest ma potrwać do 14 marca.

Na przejeździe kolejowo - drogowym w Durdach protestujący wysypali na tory złom, po obu stronach drogi. Tak, żeby samochody mogły jeździć, ale pociągi nie.

Protest ma trwać nieustannie do 14 marca, 24 godziny na dobę rolnicy będą się zmieniać rotacyjnie, pilnując, by ciężarówki nie wjeżdżały do terminala. Nowy towar nie będzie dostarczany, gdyż linia kolejowa LHS jest w tym miejscu nieprzejezdna. Uczestnicy protestu są przygotowani na wielogodzinny i wielodniowy pobyt w tym miejscu - mają prowizoryczne zaplecze sanitarne i kuchnię polową.

Na miejscu protestu pracują policjanci, ich działania polegają przede wszystkim na kierowaniu samochodów na objazdy i zapewnieniu bezpieczeństwa.

Poznaj szczegóły dotyczące protestu - zobacz materiał wideo na górze strony.

AKTUALIZACJA. Jak nas poinformowano, wbrew twierdzeniom protestujących rolników w silosach na terenie nowego terminalu w Durdach nie ma aktualnie żadnego zboża z Ukrainy.

Protest rolników w Durdach zapowiadaliśmy:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie