Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki sukces techników z Niska oraz liceów z Tarnobrzega i Stalowej Woli!

Grzegorz LIPIEC
Grażyna Habigier-Pipska (w pierwszym rzędzie, trzecia z lewej), dyrektor Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, pośród wszystkich laureatów 13. Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych "Rzeczpospolitej” i "Perspektyw”.
Grażyna Habigier-Pipska (w pierwszym rzędzie, trzecia z lewej), dyrektor Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, pośród wszystkich laureatów 13. Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych "Rzeczpospolitej” i "Perspektyw”. Fot. RCEZ Nisko
Mistrzowie w nauczaniu, innowacji i kontaktach z uczniem. Takie są najlepsze szkoły ponadgimnazjalne w rankingu "Rzeczpospolitej" i "Perspektyw"

Ranking szkół ponadgimnazjalnych na Podkarpaciu

Ranking szkół ponadgimnazjalnych na Podkarpaciu

Na podstawie wyników matur, olimpiad oraz opinii uczelni, przygotowany przez "Perspektywy" i "Rzeczpospolitą".
LICEA OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
(W nawiasie miejsce w rankingu ogólnopolskim): 1. Liceum Ogólnokształcące imienia Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie (12); 2. I Liceum Ogólnokształcące imienia Mikołaja Kopernika w Krośnie (42); 3. II Liceum Ogólnokształcące imienia Mikołaja Kopernika w Mielcu (107); 4. I Liceum Ogólnokształcące imienia Księdza Stanisława Konarskiego w Rzeszowie (155); 5. I Społeczne Liceum Ogólnokształcące imienia Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu (158); 6. IV Liceum Ogólnokształcące imienia Mikołaja Kopernika w Rzeszowie (178); 7. Liceum Ogólnokształcące imienia Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli (182).
TECHNIKA
(W nawiasie miejsce w rankingu ogólnopolskim): 1. Technikum Elektroniczne w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku (4); 2. Technikum Informatyczne w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku (6); 3. Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 5 w Krośnie (9); 4. Technikum numer 6 w Zespole Szkół Elektronicznych w Rzeszowie (38); 5. Technikum numer 4 w Przemyślu (97); 6. Technikum numer 6 w Jarosławiu (106); 7. Technikum Elektroniczne imienia Pułkowanika Stanisława Dąbka w Stalowej Woli (107).

W ogólnopolskim rankingu techników, przygotowanym przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy", na Podkarpaciu liderem jest niżańskie Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej. Wysoko w rankingu liceów ogólnokształcących są I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Tarnobrzegu oraz stalowowolskie Liceum Ogólnokształcące imienia Komisji Edukacji Narodowej.

MISTRZOWIE Z NISKA

W rankingu techników na Podkarpaciu dwa pierwsze miejsca należą do niżańskiego Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej. Stawce przewodzi Technikum Elektroniczne, a na drugim miejscu jest Technikum Informatyczne. W klasyfikacji ogólnopolskiej szkoły te zajmują odpowiednio czwarte i szóste miejsce. Niżańskie Technikum Informatyczne zajęło także 24. miejsce w klasyfikacji wyników egzaminu maturalnego i 75. pozycję, jeśli chodzi o wyniki na olimpiadach.

- To ogromny sukces. Technikum Elektroniczne jest najlepszą szkołą ponadgimnazjalną wśród szkół technicznych. Wysoko w rankingu jest Technikum Informatyczne, które dodatkowo wyróżniono za wyniki na egzaminie maturalnym oraz na olimpiadach przedmiotowych - opowiada Grażyna Habigier-Pipska, dyrektor Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. - Klasyfikacja pokazuje, że dobrze przygotowujemy zarówno do olimpiad przedmiotowych, jak i egzaminów maturalnych.

Gdzie tkwi klucz do rankingowego sukcesu? - Nasi nauczyciele są bardzo dobrze przygotowani - opowiada dyrektor szkoły. - Potrafią motywować do nauki i udziału w olimpiadach przedmiotowych. Uczą pracy zespołowej, która jest bardzo ważna w naukach technicznych, ale też zawsze zachowują indywidualny kontakt z uczniem.

Wśród uczniów niżańskiego Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej są olimpijczycy oraz stypendyści premiera i ministra edukacji narodowej, tacy jak Tomasz Dutka czy też Radosław Ćonka. Za wybitne osiągnięcia naukowe w roku szkolnym 2009/2010 wyróżniono 12 osób, z czego czwórka uczęszcza do niżańskiej szkoły. Szkoła jest doceniana przez Podkarpackie Kuratorium Oświaty, które przyznało tytuł Szkoły Przyjaznej Uczniom.

PRZYSZŁOŚCIOWA NAUKA

O innowacyjności uczniów i nauczycieli szkoły świadczy choćby oryginalna konstrukcja pewnego samochodu. Tomek Dutka, Adrian Gorczyca i Radosław Ćonka oraz Grzegorz Flisiak z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku zaprojektowali i zrobili elektryczny samochód na bazie benzynowego volkswagena jetty. Koszt przejechania 100 kilometrów kosztuje jedynie 4 złote, a samochód przerobiono z benzynowego volkswagena jetty.

Marzenia o zaprojektowaniu i wykonaniu elektrycznego samochodu w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku stały się faktem. Trójka uczniów niżańskiego "elektryka", przy ogromnej pomocy Grzegorza Flisiaka - nauczyciela informatyki, który udostępnił swój samochód oraz zainwestował w ten projekt pieniądze - wykonała pierwszy samochód w powiecie niżańskim, napędzany silnikiem elektrycznym. Choć auto ma w dowodzie rejestracyjnym wpisany silnik benzynowy z instalacją gazową, to jednak pod jego maską drzemie silnik z... wózka widłowego.

W Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku stawia się na kierunki nauki, które są perspektywiczne i przyszłościowe. Ostatnio otworzono profil technik mechatronik, czyli połączenie elektroniki z robotyką.

- Większość naszych absolwentów kontynuuje naukę na uczelniach technicznych, ale są też tacy, którzy rozpoczynają od razu zawodową pracę - dodaje Grażyna Habigier-Pipska.
W klasyfikacji ogólnopolskiej na 107 miejscu sklasyfikowano Technikum Elektroniczne imienia pułkownika Stanisława Dąbka w Stalowej Woli oraz Technikum w Zespole Szkół numer 1 w Nowej Dębie, które uplasowało się na 193 pozycji.

HETMAN I KEN GÓRĄ

Spoglądając na klasyfikację szkół ponadgimnazjalnych sporządzaną według zupełnie nowych zasad, okazuje się, że liderem na Podkarpaciu pośród liceów jest Liceum imienia Jana Pawła II Sióstr Prezentek z Rzeszowa. Drugie miejsce w klasyfikacji zajmuje Liceum Kopernika z Krosna, a trzecie "Kopernik" z Mielca. Spośród liceów północnego Podkarpacia najwyżej, bo na piątym miejscu, sklasyfikowano I Społeczne Liceum Ogólnokształcące imienia Hetmana Jana Tarnowskiego z Tarnobrzega.

- Pierwszy raz w tym prestiżowym rankingu, nie oceniano tylko szkół pod względem sukcesów olimpijczyków, ale także włączono do oceny egzamin maturalny, który w roku szkolnym 2009/2010 wypadł w naszej szkole bardzo dobrze. Dlatego tym bardziej cieszy wysoka pozycja w województwie i 158 miejsce rankingu ogólnopolskim - mówi Maria Orzeł-Łysiak, dyrektor Zespołu Szkół Społecznych numer 1 w Tarnobrzegu, w skład którego wchodzi I Społeczne Liceum Ogólnokształcące.

W tarnobrzeskiej szkole "w cenie" jest indywidualne podejście nauczyciela do ucznia. Jednak, jak mówi dyrektor Maria Orzeł-Łysiak sukcesu nie byłoby, bez doskonałego przygotowania merytorycznego, ze strony kadry pedagogicznej. W tarnobrzeskiej szkole każdego roku ma miejsce, także niezwykle interesujące przedsięwzięcie, jakim jest "Szkolny Festiwal Nauki". Uczniowie oraz nauczyciele prezentują gimnazjalistom, że szkoła i nauka wcale nie muszą być nudne, a każda dziedzina nauki niesie w sobie wiele ciekawostek.

Dla dyrektora Mariusza Potasza, który kieruje Liceum Ogólnokształcącym imienia Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli siódme miejsce na Podkarpaciu i 182 pozycja w całym kraju to ogromny sukces.

- W całym kraju brano "pod lupę" 4 tysiące szkół ponadgimnazjalnych i teraz okazuje się, że w Stalowej Woli jesteśmy jedynym wyróżnionym liceum - mówi Mariusz Potasz.
W ogólnopolskim rankingu liceów ogólnokształcących na 356 pozycji sklasyfikowano tarnobrzeskie Liceum Ogólnokształcące imienia Mikołaja Kopernika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie