MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce w Polsce zapłacisz z wykorzystaniem biometrii tęczówki oka i twarzy. Rusza program pilotażowy. „To najbezpieczniejsze rozwiązanie”

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
12 czerwca stratuje pilotażowy program płatności biometrycznych z wykorzystaniem fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. – Polska jest pierwszym krajem w Europie, w którym to rozwiązanie zostaje wprowadzone – mówi nam Marta Życińska z Mastercard Europe. – Mamy nadzieję, że ten pilotaż przerodzi się w nowy standard płatności w Polsce – dodaje. Jak działa to rozwiązanie? – Na wszystkich terminalach wyposażonych w moduł biometryczny wystarczy spojrzeć, żeby zatwierdzić transakcję – mówi Daniel Jarząb, CEO PayEye. Sprawdź, gdzie będzie można zapłacić z wykorzystaniem biometrii tęczówki oka i twarzy.

Spis treści

Nowy rodzaj płatności biometrycznych w Polsce

Mastercard, Empik i PayEye uruchamiają pilotaż płatności biometrycznych opartych o fuzję biometrii tęczówki oka i twarzy. Jak wyjaśniają pomysłodawcy, pilotażowy program płatności biometrycznych to odpowiedź na rosnącą popularność technologii opartej na biometrii. Globalnie, 74 proc. konsumentów deklaruje pozytywne nastawienie do technologii biometrycznych.

Pilotażowy program płatności biometrycznych to odpowiedź na rosnącą popularność technologii opartej na biometrii.
Mastercard, Empik i PayEye uruchamiają pilotaż płatności biometrycznych opartych o fuzję biometrii tęczówki oka i twarzy. materiały prasowe

Całkowitą innowacją jest to, że w tym przypadku mamy połączenie, jeżeli chodzi o inicjację płatności za pomocą rozpoznania tęczówki oka oraz biometrii twarzy – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Marta Życińska, dyrektorka generalna polskiego oddziału Mastercard Europe.

Jak podkreśla, to pierwszy tego typu program w Europie i jest on uruchamiany właśnie w Polsce. – Polacy mają bardzo dobre podejście do rozwiązań biometrycznych – mówi. – W Polsce 4 na 5 respondentów przyznaje, że korzysta lub korzystało z zabezpieczeń biometrycznych, a wśród osób w wieku 18-25 lat już praktycznie każdy miał kontakt z biometrią – podkreśla.

– W tej chwili nasze rozwiązanie będzie umożliwiało płatność bez użycia karty, telefonu, tylko i wyłącznie za pomocą naszej twarzy, czyli tęczówką oka i biometrią twarzy – wyjaśnia.

Życińska przyznaje, że obecnie najpopularniejszą metodą płatności biometrycznej jest ta dokonywana za pomocą uwierzytelnienia palcem oraz biometria twarzy. – 70 proc. konsumentów korzysta z odblokowywania telefonu przy użyciu biometrii – podaje i zaznacza, że połowa badanych korzysta z tego rozwiązania przy zakupach, przy autoryzacji poprzez skan twarzy.

Ekspertka podkreśla, że „jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie”, jednocześnie zwracając uwagę na edukację. – W momencie, kiedy używamy kodu PIN i hasła, po pierwsze musimy go pamiętać, a po drugie są to dane, które są dużo łatwiejsze do przechwycenia – ostrzega. – Płatności biometryczne są tokenizowane, czyli są zamieniane na ciąg cyfr i znaków, co oznacza, że nawet przejęte, praktycznie są nie do odszyfrowania – dodaje.

– W naszej całej strukturze nigdzie nie ma zdjęć, ani naszego oka, ani naszej twarzy. W czasie rzeczywistym zamieniamy zdjęcia na token i później za jego pośrednictwem identyfikujemy się przy każdej transakcji, dlatego pod względem prywatności jest to zaprojektowane w taki sposób, żeby nikt nie mógł się wykraść i przejąć danych – mówi nam z kolei Daniel Jarząb, CEO PayEye.

– Jest to najnowsza na świecie i najbardziej zaawansowana technologia biometryczna, którą zastosowaliśmy w płatnościach – tłumaczy.

Jak działa to rozwiązanie? Karta płatnicza zostaje podpięta pod specjalną aplikację, która połączona jest z naszym wzorcem biometrycznym. – Dzięki temu, na wszystkich terminalach wyposażonych w moduł biometryczny wystarczy spojrzeć, żeby zatwierdzić transakcję – tłumaczy.

Jednocześnie uspokaja i przypomina, że nie jest to nic innego, jak płatność kartą

Mamy nadzieję, że ten pilotaż przerodzi się w nowy standard płatności, który będzie jeszcze wygodniejszy i jeszcze bezpieczniejszy – mówi ekspertka.

Życińska przypomina, że w 2007 roku polska była jednym z pierwszych krajów w którym została użyta tzw. transakcja bezstykowa, która na początku miała zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. – Dzisiaj w Polsce mamy praktycznie 100 proc, bezstykowych transakcji. Liczymy na to, że idziemy krok dalej, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, wygodę, a za jakiś czas będziemy mogli powiedzieć, że mamy całą masę Polaków używających biometrycznych rozwiązań – prognozuje.

Jak wykorzystywana jest biometria do uwierzytelniania płatności?

Globalny program Mastercard Biometric Checkout wprowadza pierwsze w swoim rodzaju ramy technologiczne, które mają pomóc w ustanowieniu standardów dla nowych sposobów płacenia, umożliwiając posiadaczom kart płatniczych korzystanie z szerokiej gamy biometrycznych metod uwierzytelniania płatności, takich jak odcisk palca, skan dłoni, twarzy czy tęczówki.

Od kiedy i gdzie zapłacisz z wykorzystaniem fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy?

Jak poinformowano, płatność biometryczna z wykorzystaniem fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy dostępna będzie od 12 czerwca. W całej Polsce do pilotażu zostało wytypowanych 5 salonów Empik:

  • Warszawa Westfield Mokotów,
  • Wrocław Bielany,
  • Kraków Kazimierz,
  • Poznań Posnania
  • Czeladź M1.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie