Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Daniel Świerżewski
Daniel Świerżewski
Krym jest okupowany od 2014 roku
Krym jest okupowany od 2014 roku OLGA MALTSEVA/AFP/East News
26 marca 2023 roku jest 396. dniem wojny. - Ukraina nie może jeszcze rozpocząć kontrofensywy, ponieważ czeka na dostawy uzbrojenia od sojuszników - powiedział prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski, cytowany w sobotę przez portal RBK-Ukraina. Tymczasem amerykański Instytut Studiów nad Wojną donosi, że rosyjska wiosenna ofensywa przeciwko Ukrainie zbliża się do punktu kulminacyjnego.

Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Śledź najnowsze doniesienia z frontu.
10:1726.03.2023

Co najmniej pięciu cywilów zginęło, a 25 zostało rannych w wyniku rosyjskich ataków na terytorium Ukrainy w ciągu minionej doby – powiadomiły służby prasowe ukraińskiego ministerstwa obrony.

Rosjanie ostrzeliwali terytorium ośmiu obwodów Ukrainy, atakując w sumie ponad 130 miejscowości i trafiając w 63 obiekty infrastruktury.

Armia agresora atakowała przy użyciu różnego rodzaju uzbrojenia, w tym moździerzy, czołgów, artylerii, wyrzutni wieloprowadnicowych, systemów przeciwlotniczych S-300. Używano również lotnictwa taktycznego.

10:0026.03.2023

Oświadczenie Putina o umieszczeniu taktycznej broni jądrowej Rosji na terytorium Białorusi to krok do wewnętrznej destabilizacji tego kraju – oświadczył w niedzielę szef Rady Bezpieczeństwa Ukrainy Ołeksij Daniłow, nazywając Białoruś "jądrowym zakładnikiem Rosji".

"Oświadczenie Putina o rozlokowaniu taktycznej broni jądrowej (TBJ) na Białorusi to krok do wewnętrznej destabilizacji kraju, który maksymalnie zwiększa poziom negatywnego odbioru i społecznego odrzucenia Rosji i Putina w społeczeństwie białoruskim" – ocenił Daniłow w komunikacie na Twitterze.

"Kreml wziął Białoruś jako nuklearnego zakładnika" – dodał.

09:4126.03.2023

08:2726.03.2023

Zapowiedź Putina o umieszczeniu taktycznej broni jądrowej na Białorusi w sensie militarnym nie wpływa na ryzyko konfliktu jądrowego; jest to element operacji informacyjnej – ocenia w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną.

"Zapowiedź rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej (TBJ) na Białorusi pozostaje bez znaczenia dla ryzyka eskalacji do wojny nuklearnej, które obecnie jest ekstremalnie niskie. Poprzez rozmieszczenie TBJ na Białorusi Putin dąży do wykorzystania zachodnich obaw dotyczących eskalacji nuklearnej" – ocenia ISW, zaznaczając, że rosyjski prezydent dążył do rozlokowania tego rodzaju broni na Białorusi jeszcze przed rozpoczęciem pełnoskalowej inwazji na Ukrainę.

Ośrodek zaznacza przy tym, że Rosja posiada broń większego zasięgu, która może dosięgnąć celów pozostających w zasięgu broni taktycznej rozmieszczonej na terenie Białorusi.

08:0426.03.2023

Najnowszy bilans strat armii rosyjskiej

07:5726.03.2023

Ukraina przygotowuje się do odzyskania okupowanego przez Rosję Krymu, który jest dziś bazą wojskową dla ataków na ukraińskie cele cywilne, gdzie przeciwnicy Kremla poddawani są represjom i mobilizowani do rosyjskiej armii – powiedziała PAP stała przedstawicielka prezydenta Ukrainy na półwyspie Tamila Taszewa.

„Jest to ogromna baza wojskowa, w której przed otwartą fazą wojny stacjonowało 32 tys. żołnierzy. Teraz jest ich o wiele więcej. Z Krymu przeprowadzane są ataki rakietowe na Ukrainę. Przez dziewięć lat okupacji Rosjanie wypierali stamtąd miejscową ludność, zasiedlając go swoją. Na Krym przyjechało co najmniej 500 tysięcy Rosjan, którzy według ukraińskiego prawa znajdują się tam nielegalnie” – podkreśliła.

22:1925.03.2023

Choć na Rosję nałożono sankcje gospodarcze, nie przeszkadza to wielu niemieckim firmom w kontynuowaniu handlu z Rosjanami. Na "Liście wstydu" uniwersytetu Yale są takie niemieckie firmy, jak Storck czy Gerry Weber - pisze w sobotę portal T-Online.

"Jest znana jako Lista wstydu i jest stale aktualizowana. Uniwersytet Yale podjął się zadania zidentyfikowania firm, które nadal handlują z Rosją. Wśród nich są jeszcze niemieckie firmy, takie jak Storck, Gerry Weber i spółka zależna Siemensa" - czytamy w tekście.

Uniwersytet dzieli firmy na różne kategorie, odzwierciedlające reakcję międzynarodowych korporacji na wojnę Rosji z Ukrainą. Kategoria "Digging in" jest zdaniem portalu szczególnie interesująca, "bo według uczelni pokazuje firmy, które w ogóle nie zareagowały na wojnę".

"W przypadku Niemiec jest to 27 firm, wśród których, oprócz już wymienionych, są podobno tacy giganci branży jak B.Brauns, Salzgitter czy Trumpf. (...) Unilever, do którego należy Storck, uzasadnia swoją obecność w Rosji tym, że w przeciwnym razie państwo rosyjskie przejęłoby produkcję" - pisze portal.

Niemcy zajmują trzecie miejsce na liście Uniwersytetu Yale za USA i Wielką Brytanią - pisze T-Online. Według prof. Jeffreya Sonnenfelda, rzecznika uniwersytetu, na liście znalazły się firmy, które współpracują z Rosją w jakiejkolwiek formie - czy to internetowe serwisy randkowe, firmy spożywcze, czy koncerny stalowe.

21:4225.03.2023

Rosjanie ostrzelali dzisiaj Nikopol oraz rejon synelnykowski przy użyciu ciężkiej artylerii oraz dronów - przekazał Serhij Łysak z administracji wojskowej obwodu dniepropietrowskiego. Nie ma ofiar w ludziach, trwa ustalanie konsekwencji ataku.

21:3125.03.2023

"Kolejny tydzień obrony prawie się skończył, kolejny tydzień, w którym Ukraina stała się silniejsza, a wróg jeszcze bardziej odizolowany" - powiedział w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w tradycyjnym wieczornym wystąpieniu wideo.

"W tym tygodniu zapadły decyzje o nowych pakietach wsparcia obronnego - od Stanów Zjednoczonych, Litwy, Finlandii, Niemiec. Szwedzki parlament zatwierdził już 11. pakiet wsparcia obronnego dla Ukrainy. Jest pakiet bezpieczeństwa i mocne umowy z Japonią - jeszcze raz dziękuję premierowi Kishidzie za owocną wizytę. Otrzymaliśmy 1,5 mld euro makrofinansowania z UE - te pieniądze są już na kontach Banku Narodowego" - dodał.

Zełenski przypomniał, że w mijającym tygodniu chorwacki rząd poinformował, że wdraża program leczenia i rehabilitacji rannych żołnierzy ukraińskich, a Grecja dołączyła do grupy państw chcących powołać specjalny trybunał do spraw sądzenia rosyjskich zbrodni. Podkreślił, że również na polu postrzegania historii Ukraina dokonuje postępu. Islandia uznała Hołodomor (sztucznie wywołany na Ukrainie przez Stalina masowy głód w latach 30. XX stulecia - PAP) za ludobójstwo narodu ukraińskiego.

"Krok po kroku robimy wszystko co możliwe, aby rosyjski rewanżyzm przegrał w każdym elemencie swojej agresji przeciwko Ukrainie i wolności narodów w ogóle" - powiedział prezydent.

Zełenski odniósł się również do tego, że w tym tygodniu nowy rocznik oficerów zakończył naukę w szkołach wyższych, co z pewnością wzmocni siłę Ukrainy.

"W tym tygodniu zakończyło się szkolenie naszych oficerów - Gwardii Narodowej, marynarki wojennej, naszej armii - od Charkowa do Winnicy, od Kijowa do Odessy. Akademia Gwardii Narodowej, Instytut Gwardii Narodowej w Kijowie, Akademia Marynarki Wojennej w Odessie i Akademia Narodowych Sił Lądowych zakończyły specjalne szkolenie" - powiedział ukraiński przywódca.

21:0225.03.2023

Doniesienia o eksplozjach w Chersoniu. Zagrożenie ostrzałem w rejonie Nikopola

20:2525.03.2023

Niemcy zamierzają wydalić z kraju ponad 30 rosyjskich dyplomatów. Poinformował o tym Focus, powołując się na oświadczenie niemieckiej minister spraw zagranicznych Annaleny Berbock.

19:3625.03.2023

Alarm przeciwlotniczy w obwodzie donieckim

19:0625.03.2023

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Raphael Grossi w przyszłym tygodniu odwiedzi okupowaną przez siły rosyjskie Zaporoską Elektrownię Jądrową w Enerhodarze.

18:5025.03.2023

Do 1 lutego na Białorusi powstanie magazyn rosyjskiej broni jądrowej - zapowiedział Władimir Putin.

17:4425.03.2023

W Połtawie rozpoczął się proces dekomunizacji pomników sowieckich generałów Nikołaja Watunina i Aleksieja Zygina.

17:2325.03.2023

"Rano w szpitalu w Dnipro zmarł ciężko ranny polski ochotnik"- informuje we wpisie na Twitterze Michał Dwoczyk.

"To tragiczny tydzień - łącznie zginęło trzech naszych rodaków walczących po stronie Ukrainy. Kolejny, ciężko ranny ochotnik trafił do Kijowa. Stan rannego polskiego wolontariusza poprawił się na tyle, że wkrótce przez Lwów trafi do kraju"- napisał Michał Dworczyk.

Wczoraj pierwszy z dwóch polskich wolontariuszy, którzy zostali ranni na wschodzie Ukrainy, dotarł do Polski
Ranni byli członkami inicjatywy Nehemiasz, która pomaga na Ukrainie. Tydzień temu ich samochód został trafiony przez rosyjski pocisk w pobliżu miasta miasta Czasiw Jar w obwodzie donieckim.

16:2325.03.2023

Rosjanie przeprowadzili ostrzał artyleryjski miejscowości Czasiw Jar i Torećk - przekazał szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Są ofiary śmiertelne - to kobieta i mężczyzna.

16:0825.03.2023

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy, biskup diecezji łuckiej Witalij Skomarowski zawierzył w narodowym sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie swoją ojczyznę Niepokalanemu Sercu Maryi.

Po mszy świętej w sanktuarium w ramach pielgrzymki Ruchu Światło-Życie diecezji kijowsko-żytomierskiej, biskup Witalij Skomarowski odczytał akt poświęcenia Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.

Podobne akty, zgodnie z prośbą papieża Franciszka, odczytano we wszystkich kościołach katolickich Ukrainy.

15:1825.03.2023

Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty powiedział w sobotę, że ocena wywiadu brytyjskiego, iż rosyjska ofensywa na Bachmut przystopowała, wymaga przeanalizowania. Walki o miasto wciąż są bardzo intensywne - mówił Czerewaty.

"Jak pokazują ostatnie trzy dni, dziś było 18 starć, a niedawno - 30 do 50. Ale wymaga to (ocena wywiadu brytyjskiego-red.) bardziej szczegółowej analizy" - powiedział Czerewaty, cytowany przez portal ZN.UA.

Jak dodał, najbliższy tydzień pokaże rozwój sytuacji. Podkreślił, że Bachmut wciąż stanowi epicentrum walk.

Rzecznik armii wyjaśnił, że w ciągu minionej doby Rosjanie przeprowadzili na kierunku Bachmutu 178 ostrzałów, w tym 40 - na samo miasto. Użyli przeciwko oddziałom ukraińskim artylerii, lotnictwa i systemów rakietowych. 182 Rosjan zostało zabitych przez siły ukraińskie, 218 zostało rannych - poinformował Czerewaty.

14:4225.03.2023

Państwowa Straż Graniczna Ukrainy w Bachmucie pokazała, jak ukraiński personel wojskowy porusza się po terenie miasta, który rzekomo miał zostać wcześniej zajęty przez najemników Grupy Wagnera.

14:2025.03.2023

Wojska rosyjskie ostrzelały w sobotę z artylerii punkt wydawania pomocy humanitarnej w Chersoniu na południu Ukrainy - poinformował szef administracji obwodowej Ołeksandr Prokudin. Podkreślił, że to kolejny atak na miejsca, gdzie cywile zwracają się po pomoc.

"Okupanci rosyjscy nadal ostrzeliwują miejsca, gdzie cywilom udzielana jest pomoc" - podkreślił Prokudin na serwisie Telegram. Jak wyjaśnił, z powodu ostrzału w Chersoniu poszkodowane zostały dwie osoby: 41-letnia kobieta i 25-letni mężczyzna. Obie osoby, ranne w wyniku eksplozji pocisku i uderzeń odłamków, są w szpitalu.

14:0525.03.2023

Surowe sankcje na Rosję to gwarant bezpieczeństwa; trzeba objąć sankcjami podmioty, które Moskwa wykorzystuje do pozyskiwania części potrzebnych do produkcji uzbrojenia - oznajmił w sobotę Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Nie powinno być żadnego osłabiania sankcji wobec Rosji. Surowe sankcje dają bezpieczeństwo" - napisał w mediach społecznościowych Jermak.

Wezwał do rozszerzenia sankcji i przedmiotowego podejścia wobec podmiotów, dzięki którym Rosja ma możliwość otrzymywania elementów potrzebnych do produkcji broni. "To sprawa globalnego bezpieczeństwa" - podsumował.

O rozszerzenie sankcji apelował też w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zaadresowanym do przywódców państw UE. Jak stwierdził, zwlekanie z nowym pakietem europejskich sankcji przeciwko Rosji staje się coraz bardziej niepokojące.

"Unia Europejska musi pokazywać światu, że sankcje będą rozszerzane; nie może być też mowy o rozluźnianiu ograniczeń, szczególnie pod manipulancką przykrywką dbania o bezpieczeństwo żywnościowe" - podkreślił. "Łagodzenie sankcji to proszenie się o nowe kryzysy" - dodał prezydent.

13:1925.03.2023

W pobliżu Wełykiej Ołeksandriwki cywil został wysadzony przez rosyjską minę — poinformowała Chersońska Obwodowa Administracja Wojskowa.

12:5025.03.2023

Szef policji obwodu kijowskiego Andrij Niebytow powiedział w sobotę, że ponad 280 osób w regionie wciąż uznanych jest za zaginione po okresie okupacji rosyjskiej wiosną 2022 roku. Policja dotąd znalazła ciała 1374 cywilów zabitych podczas okupacji.

Liczba odnalezionych ciał nie odbiega znacznie od danych, które Niebytow podawał na początku marca, natomiast liczba osób uznanych za zaginione wzrosła, z 278 do 283. Szef policji wezwał obywateli Ukrainy, w tym mieszkających obecnie za granicą, by przekazywali informacje o mieszkańcach obwodu kijowskiego, którzy mieszkali sami i nie mieli bliskich krewnych.

11:4325.03.2023

Rosyjska ofensywa na Bachmut w Donbasie w znacznej mierze przystopowała - podkreśliło w sobotę ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii. Według resortu jest to skutkiem wyniszczenia rosyjskich sił. Duże straty podczas obrony miasta poniosła też armia ukraińska.

Sytuację strony rosyjskiej mogły też pogorszyć napięcia pomiędzy resortem obrony Rosji a najemniczą firmą tzw. grupą Wagnera, która również ma swoich bojowników na tym odcinku - zaznaczyło ministerstwo w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Według resortu działania Rosji najprawdopodobniej skupiły się na Awdijiwce na południu od Bachmutu i okolicach miejscowości Kreminna i Swatowe na północy. Tam - jak czytamy - rosyjskie siły najprawdopodobniej będą dążyć do ustabilizowania linii frontu. Świadczy to o powrocie do bardziej defensywnego planu w związku z niesatysfakcjonującymi rezultatami ofensywy.

10:4225.03.2023

10:4025.03.2023

Burmistrz Kramatorska Gonczarenko poinformował o ataku rakietowym okupantów na centrum miasta i strefę przemysłową. Nie zgłoszono jeszcze żadnych ofiar.

10:1225.03.2023

16 cywilów zginęło, a 59 zostało rannych minionej doby na Ukrainie wskutek rosyjskich ostrzałów - podaje w sobotę agencja Ukrinform. Rosyjskie wojsko ostrzelało terytorium ośmiu obwodów ukraińskiego państwa.

Poprzedniego dnia z różnego rodzaju uzbrojenia rosyjskie wojsko ostrzelało 119 miejscowości; trafiono w 63 obiekty infrastruktury - pisze Ukrinform, powołując się na Military Media Center, platformę medialną resortu obrony. 

Z kolei sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że minionej doby rosyjska armia straciła 720 żołnierzy.

09:1325.03.2023

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba opowiedział się za ratyfikacją przez Kijów Statutu Rzymskiego, który jest podstawą działalności Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze (MTK) - poinformował portal "Ukraińska Prawda".

"Zdecydowanie trzeba ratyfikować (Statut Rzymski), aby te wszystkie przesądy, które mówią, że to w jakiś sposób zaszkodzi samej Ukrainie, pozostały przesądami i niczym więcej" – powiedział Kułeba, cytowany przez portal.

Szef ukraińskiej dyplomacji przypomniał, że Ukraina "w pełni uznaje jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego i bez ratyfikacji".

"I o tym też nie należy zapominać. Dlatego wszyscy, którzy mówią, że są jakieś przeszkody w interakcji Ukrainy z MTK, ponieważ nie ratyfikowaliśmy Statutu, kłamią" – dodał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl

Komentarze 52

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mars
Wiadomość tak samo wiarygodna jakby napisać że Ukraina przygotowuje się na kolonizację Marsa.
a
ab
Niejaki Morawiecki uważa że klęsce banderowców są winni hitlerowcy, bo przesyłają do Kijowa za mało uzbrojenia
w
webb
S.e.k.s bez zobowiązań: bez pieniędzy, wszystko anonimowo, prawdziwe dziewczyny z prawdziwymi zdjęciami----- https://e.vg/keks
Z
Zibi
19 marca, 10:43, Jack:

Śmierć 500 000 martwych irackich dzieci była „bardzo trudnym wyborem, ale uważamy, że cena jest tego warta” ~ Madeleine Albright.

https://twitter.com/PanasukPetr/status/1637046092708577281

21 marca, 21:39, Bui:

do tego trzeba doliczyc dziesiatki tysiace dzieci japonskie i wietnamskie ! Prezydencci USA ozaczynawszy od Roosvelta a konczac na Bidenie maja na recach krew dzieci i kobiet ! Kazdy z nich byl czy jest dawajacym rozkazy do mordowania !!

Wasyl, translator ci nie działa.

L
Litości
25 marca, 9:23, leo pocztowiec:

ukraincy sie smieja ze w Polsce jest wiecej info jak na ukrainie tak nas qkecaja zeby dalej dawac dawac a ci konserwy z pomocy na bazarach sprzedaja

A skąd ty to wiesz? Po co siejesz propagandę? Chcesz wojny, proszę bardzo. Niech się Ukraina podda, Rosja pójdzie na Polskę i będziesz walczył zamiast Ukraińców. A wtedy co głupsi Ukraińcy będą pisać żeby nam nie pomagał zachód bo sprzedajemy konserwy.

z
zb
Wystarczy pozwolić komentować,a już onuce aktywne:).
P
Plus
19 marca, 10:43, Jack:

Śmierć 500 000 martwych irackich dzieci była „bardzo trudnym wyborem, ale uważamy, że cena jest tego warta” ~ Madeleine Albright.

https://twitter.com/PanasukPetr/status/1637046092708577281

21 marca, 21:39, Bui:

do tego trzeba doliczyc dziesiatki tysiace dzieci japonskie i wietnamskie ! Prezydencci USA ozaczynawszy od Roosvelta a konczac na Bidenie maja na recach krew dzieci i kobiet ! Kazdy z nich byl czy jest dawajacym rozkazy do mordowania !!

23 marca, 16:46, Ruska Onuca:

Dodajmy moze ze 25 mln. zamordowanych ludzi od Drugiej Wojny to tez "dobry wynik" jak na bandziorow USraelskich. Ale o tym w tym nieoczytanym smiesznymn kraiku malo kto wie.

A ci Mordowani w Palestynie wedle ciebie to nie ludzie i nie naród ?

H
Herr Baca
Cztery dlaczego nie aż trzy jak trójząb ;E) , które pewnie jak ostatnio uciekną z wyposażeniem do Rumuni , tak jak Słynny Duch Kijowa , pojawił się i znikł z samolotem jak Stealth .
B
Borsuk
Wesz Kijowska skamle ,a konto rośnie.Co tam naród,przecie to nie jego.Wesz pochodzi z tych w d lepszych.
a
ab
Czy słoiki z ogórcami w odpowiedniej ilości są przygotowane do odparcia nalotu?
l
lipp
co on tam chce robic na tym G-7 ?? najlepiej jak Unia przyjmie Ukraine juz jutro do Unii ! W koncu trzeba bedzie odbudowac Ukraine a kto sie da bardziej wydoic od Europy ?Niemcy juz by zaczeli finasowac ta odbudowe ! Az sie trzesa do wydawania miliardow momo ,ze jeszcze byla NRD jeszcze ,po 35 latach , jeszcze nie jest w pelni odbudowana !
G
Gość
tusk się nie wybiera do Kijowa żeby sobie zrobić fotkę z Zełeńskim ?
G
Gość
23 listopada 2022, 15:19, PI Grembowicz:

Rosja - Rosjanie - tow. Putin z kgb to śmierć, nihilizm, destrukcja, bandytyzm, gwałty morderstwa, zabijanie ludzi.

To jest ruska znowu i nadal ich: schizofrenia, paranoja, obłęd i maniactwo.

Rosja chce tego dla siebie samobójczo i dla wszystkich wokoło jak zawsze tradycyjnie; tzw. samobójstwo rozszerzone.

To jest ich wojna z całym Zachodem, Europą, Polską i światem jak oni sami mówią wprost: kreml, sputnik, tow. Putina zkgb, russ media jak ZSRR tow. Stalina Lenina nkwd...

Ukraina (wcześniej Czeczenia i Gruzja) jest następna po Rzeczypospolitej Polsce jak kiedyś w XVIII wieku (rozbiory: I. 1772, II. 1793, III. 1795), później w latach 30- ych (exterminacja Polaków przez nkwd - kresy), 17 września 1939 roku, PKWN 1944 - 1945 - 1989 aż do 1993 roku(wyjście z Polski).

Masz przyjacielu rację,tego moskiewskiego nowotwora trzeba wypalić ogniem,oni się już nie zmienią azjatyckie bękarty,pomioty mongolskie,kacapy w ryja karmione!!!

r
rydzyk
A w Polsce, aby popierali kaczana i kk.
G
Gość
12 marca, 19:08, ciekawy:

dlaczego ukraine od wielu lat nazywanosomalia europy ? czy tylko ze wzgledu na wszechobecna korupcje czy tez chec zabijania tych rosjan mieszkajachy w donbasie i na krymie od stuleci?

19 marca, 11:30, Gość:

Prawda

Ty qurva ruska onuco,mongolski bękarcie,wy tkwicie w doopie średniowiecza mongolskiego,wasze pra,prababcie Ru...li mongołowie i stąd ta wasza prymitywna mentalność i ten charakterystyczny wygląd,oczy jak u szczura,duże brwi a,la Breżniew,tacy z was Słowianie,więcej w was jest dziczy azjatyckiej niż krwi indoeuropejskiej,nie jesteś Słowianami od momentu jak was przed...li mongołowie i tyle,mieszańce j...e...

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie
Dodaj ogłoszenie