Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybierz klawiaturę dla siebie

Mateusz BARAŃSKI [email protected]
Podpowiadamy, jaki model klawiatury wybrać, aby pracować przy komputerze łatwo i wygodnie

Standardowe 101 klawiszy to już przeszłość. Najnowsze modele posiadają szereg dodatkowych, które można dowolnie zaprogramować. Mało kogo dziwi zamontowany wyświetlacz lub brak polskiej czcionki, ma miejsce której naniesiono… cyrylicę. Mowa o klawiaturze, bez której nie sposób komunikować się z komputerem.
Wspomniane 101 klawiszy jest nieustannie modernizowane. Producenci wprowadzają coraz to nowsze rozwiązania. Wszystko po to, by nasza praca z komputerem była jeszcze wygodniejsza.

ERGONOMIA

Każdy, kto miał do czynienia z arkuszami kalkulacyjnymi i edytorami tekstów, doskonale wie, jak ważna jest dobra klawiatura. Najtańsze i najprostsze modele nie zdają tu egzaminu. Ważna jest ergonomia. Osiem godzin stukania w niewygodne klawisze może być opłakane w skutkach.
- Jeśli dużo pracujemy na komputerze, warto sprawić sobie porządny model. Na przykład z podkładką na nadgarstki. Ktoś, kto długo stuka w klawisze, pewnie nie raz przekonał się, czym jest ból nadgarstków. Kolejne rozwiązanie, które przyniesie ulgę to klawiatura podzielona na dwie części. Wyprofilowana pod kątem lewej i prawej dłoni. Z pewnością je odciąży - tłumaczy Tomasz Tysiączny z firmy Kwark Komputer.
Najnowsze modele klawiatur odstają od blatu niespełna centymetr. I nie chodzi o to, że teraz wszystko na topie, co ultracienkie i płaskie. Praca z taką klawiaturą nie będzie wymagać podkładek, bo nie trzeba podnosić nadgarstków.

KLAWISZOLOGIA

Wygoda to nie tylko podkładki i kształt. Klawiatury posiadają mnóstwo dodatkowych przycisków. Dzięki nim zapomnimy o klawiszowych skrótach i związanej z nimi gimnastyce.
- Dodatkowe klawisze są przeznaczone do obsługi systemu lub oprogramowania. Kiedyś Microsoft wypuścił model dedykowany pakietowi Office. Były tam wszystkie przyciski, które pozwalały szybko i sprawnie poruszać się po tym środowisku oraz uruchamiać wybrane aplikacje. Dedykowany klawisz miały Word i Excel. Jedno naciśnięcie otwierało kalendarz i kalkulator. Zamontowana rolka ułatwiała przeglądanie długich dokumentów. A przyciski kopiuj, wytnij, wklej pozwalały zapomnieć o klawiszowych skrótach - tłumaczy Tomasz Tysiączny.
Dziś większość klawiatur posiada przycisk uruchamiający przeglądarkę internetową i klienta poczty e-mail. Standardem są też klawisze do regulacji głośności. Jeśli dołączone do klawiatury oprogramowanie na to pozwala, to klawisze można dowolnie zaprogramować.

LCD I CYRYLICA

Najdroższe i najbardziej zaawansowane modele klawiatur stworzono z myślą o graczach. Oprócz klawiszy wspomagających samą rozgrywkę zamontowano w nich mnóstwo dodatkowych rozwiązań. Na przykład podświetlenie klawiszy w kilku kolorach. Nikogo nie zdziwi też obecność zintegrowanego ekranu LCD. Ten ostatni może na przykład wyświetlać statystyki gry.
Każdy, kto podczas pracy na komputerze używa kilku języków, wie jak uciążliwy jest brak obcojęzycznej czcionki na klawiszach. Ciągłe "celowanie" w tą właściwą spowalnia pracę. Na szczęście lingwiści nie muszą sprowadzać klawiatury. W sklepach naszego regionu już można takie dostać. Jako pierwsza pojawiła się Cyrylica. Pozwala pisać po bułgarsku, rosyjsku i ukraińsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wybierz klawiaturę dla siebie - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie