MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory w Podkarpackim Związku Piłki Nożnej. Mieczysław Golba tym razem ma konkurenta. Jest nim Adam Onyszczuk

Marcin Jastrzębski
Marcin Jastrzębski
Mieczysław Gola (z lewej) i Adam Onyszczuk zamierzają ubiegać się o fotel szefa podkarpackiej piłki nożnej.
Mieczysław Gola (z lewej) i Adam Onyszczuk zamierzają ubiegać się o fotel szefa podkarpackiej piłki nożnej. Podkarpacki ZPN/Archiwum Adama Onyszczuka
Cztery lata temu, Mieczysław Golba, rozpoczął drugą kadencję jako szef Podkarpackiego ZPN-u. W wyborach w 2020 roku nie miał konkurenta. Teraz ma – jest nim Adam Onyszczuk. Wybory nowego prezesa Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej odbędą się już 23 marca.

Obecnie trwają wybory delegatów w powiatach. W sumie w marcowych wyborach do zgarnięcia będzie 174 głosów. Najwięcej delegatów mają kluby z najwyższych lig: PGE Stal Mielec, Stal Rzeszów, Resovia (trzech), Stal Stalowa Wola (dwóch), 3-ligowcy (po dwóch). Każdy z klubów czwartej ligi ma po jednym delegacie. Swoich delegatów mają również: zarząd kolegium sędziów (3), wydział szkolenia (3), komisja piłkarska kobiecego (2), wydział futsalu (2) i klub seniora (2). Pozostali delegaci do przedstawiciele klubów z klas O, A, B oraz tych, które rywalizują w grupach młodzieżowych wybierani są w powiatowych głosowaniach. Liczba delegatów zależy od liczby klubów w danym powiecie.

Ordynacja wyborcza zaznacza, że 1 delegat przypada na 7 klubów, przy mocnym „zaokrąglaniu” w górę, czyli gdy w danym powiecie jest 8 klubów prawo głosu będzie miało 2 delegatów. Wybory organizują przedstawiciele poszczególnych podokręgów.

Istotnym elementem są rekomendacje udzielanie przed kluby. Każdy z kandydatów musi do 22 stycznia przedstawić przynajmniej 50 takich listów rekomendacyjnych.

Mieczysław Golba kieruje wojewódzkim związkiem już od 2016 roku. Wcześniej dał się poznać jako aktywny działacz w jarosławskim OZPN-ie (był jego szefem). W przeszłości był też w zarządzie wojewódzkiego związku. Kibice w Wiązownicy z pewnością kojarzą firmę jego żony (Golbalux), która długo była tytularnym sponsorem miejscowego KS-u. Odkąd polską piłką rządzi Cezary Kulesza, Golba objął stanowisko wiceprezesa ds. zagranicznych w Polskim Związku Piłki Nożnej. Od 2015 roku jest senatorem. Działacze klubowi pamiętają, że w ostatniej kadencji Golby firma KEEZA przekazała dla klubów sprzęt o wartości ponad ćwierć miliona złotych (2021 rok) i ten sam sponsor wkrótce przekaże klubom sprzęt o wartości ponad 1,5 miliona złotych.

Adam Onyszczuk to człowiek dobrze znany w Podkarpackim ZPN-ie. Członek zarządu podokręgu Rzeszów jest jednocześnie zastępcą przewodniczącego Wydziału Futsalu, działał też w Komisji Informacji i Promocji. Na co dzień jest wicedyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łańcucie. Menadżerskie doświadczenie zbierał również w sektorze prywatnym m.in. w Bać Polu czy Polskich ePłatnościach. Kibice mogą kojarzyć jego rozmowy wideo z trenerami, działaczami i piłkarzami, które promuje w mediach społecznościowych w roli „działacza w terenie”. Onyszczuk od paru lat chętnie pomaga klubom w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, w tym m.in. z Ministerstwa Sportu z programu „Klub”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szymon Grabowski: Miejsce Lechii jest w ekstraklasie, Arki również

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory w Podkarpackim Związku Piłki Nożnej. Mieczysław Golba tym razem ma konkurenta. Jest nim Adam Onyszczuk - Nowiny

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie