Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyremontowany i powiększony Oddział Udarowy w szpitalu w Stalowej Woli oddany do użytku

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Nowy Oddział Udarowy ma dziesięć łóżek, jedno ma wartość średniej klasy samochodu osobowego
Nowy Oddział Udarowy ma dziesięć łóżek, jedno ma wartość średniej klasy samochodu osobowego Zdzisław Surowaniec
Uroczystość oddania do użytku wyremontowanego i powiększonego z czterech do dziesięciu łóżek Oddziału Udarowego w szpitalu w Stalowej Woli była okazją do rozmowy na temat tego jak pomóc osobom, których dotknął udar.

Jak wspomniał starosta Janusz Zarzeczny, koszt jednego łóżka umożliwiającego sterowanie pilotem, wyposażonego w pneumatyczny materac antyodleżynowy, to wartość średniej klasy samochodu. Przebudowa i wyposażenie pochłonęły 3,475 miliona złotych.

Powiększenie Oddziału Neurologicznego o Oddział Udarowy to wyjście naprzeciw zwiększonej liczby osób po udarach. Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł wspomniał, że zwiększona liczba udarów jest ceną, jaką społeczeństwo płaci za szybkie i nerwowe tempo życia.

Choroby odnaczyniowe charakteryzują się dużą śmiertelnością i niepełnosprawnością pacjentów nawet po przeżyciu udaru czy wylewu. W razie wystąpienia udaru niedokrwiennego, najważniejsza jest szybka interwencja medyczna. To nie jest proste, kiedy osoba dotknięta udarem mówi, że „nic jej nie jest” i odmawia pomocy. - Szybki dostęp do terapii i specjalistów gwarantuje możliwość powrotu do zdrowia i sprawności – powiedziała dyrektor szpitala Monika Pachacz-Świderska.

Kierująca Oddziałem Neurologii doktor Agnieszka Janiszewska stwierdziła, że w przypadku udaru oprócz czasu ważna jest także współpraca pomiędzy świadkami zdarzenia (podanie czasu wystąpienia udaru), pogotowiem ratunkowym i lekarzami. Obecna na spotkaniu profesor Halina Bartosik-Psujek – konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii, zaliczyła stalowowolski oddział do jednych z najlepszych na Podkarpaciu.

Udar mózgu charakteryzuje się nagłym zaburzeniem czynności mózgu. W większości przypadków mamy do czynienia z udarem niedokrwiennym. Ze względu na krótkie okno czasowe, w którym można skutecznie pomóc pacjentowi, udar często prowadzi do niedowładów, niepełnosprawności, czy śmierci.

Jak rozpoznać udar?

To wykrzywienie twarzy po jednej stronie (asymetria twarzy); jednostronne drętwienie kończyn (niedowład kończyn); zaburzenia w rozumieniu mowy, niemożność wypowiadania słów, mowa niezrozumiała; zaburzenia widzenia, ograniczenie w polu widzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie