Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystartowała Międzynarodowa Akademia "Kultura bez barier"

Zdzisław Surowaniec
Uczestnicy dwudniowego szkolenia.
Uczestnicy dwudniowego szkolenia. Zdzisław Surowaniec
Szkolenie dla muzealników polskich i ukraińskich, podnoszące kompetencje w zakresie udostępniania muzeów dla osób niepełnosprawnych - tym razem niewidomych i słabowidzących, odbyło się w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

Szkolenie rozpoczęło działalność międzynarodowej Akademii "Kultura bez barier", czyli najważniejszą część realizowanego od roku projektu "Muzea bez barier - Koalicja muzeów polskich i ukraińskich na rzecz profesjonalnej obsługi niepełnosprawnego zwiedzającego", którego głównym celem jest zwiększenie dostępności muzeów dla osób niepełnosprawnych.

- Podstawą szkolenia był modelowy program edukacyjny "Myśląc zmysłami - czując rozumem", autorstwa doktora Marcina Szeląga, wybitego eksperta z Poznania - mówi dyrektor Lucyna Mizera. - Program ten koncentruje się na szczególnym wykorzystaniu zmysłów dotyku, słuchu, węchu i smaku w interpretacji i prezentacji obiektów na wystawach w muzeach.

Autor przedstawił m.in. nowoczesne założenia muzeum oraz edukacji opartej na dialogu. Teoretyczny wstęp uzupełnił blok warsztatów, które prelegent przeprowadził dla osób niewidzących i słabowidzących. Dla muzeów szkolenie daje szansę na rewizję zwyczajowego sposobu organizowania wystaw muzealnych, zmiany pozycji publiczności muzealnej w relacjach z instytucją, otwarcia na grupę, jaką jest środowisko osób słabowidzących i niewidomych.

Uczestnikami szkolenia byli edukatorzy muzealni z Podkarpacia i muzealnicy z Obwodu Lwowskiego, takie bowiem są założenia transgranicznego programu. Jednak w przyszłości planowane jest prowadzenie szkoleń dla wszystkich chętnych. Już dziś napływają zapytania od zainteresowanych z całej Polski i całej Ukrainy.

Warto podkreślić istotny wkład stalowowolskiego koła Polskiego Związku Niewidomych. W drugim dniu szkolenia członkowie koła wzięli udział w prowadzonych przez dra Szeląga warsztatach, które obserwowali muzealnicy. Dzięki temu teoretyczne założenia sprawdziły się w praktycznym działaniu, a zaprzyjaźnione z Muzeum koło PZN skorzystało z najnowszej oferty edukacyjnej.

- Muzeum dzieli się swoim wieloletnim już doświadczeniem w zakresie obsługi gości niepełnosprawnych, a jednocześnie zdobywa nowe kompetencje, zapraszając ekspertów z kraju i zagranicy. W kolejnych szkoleniach, organizowanych przez nas w ramach projektu "Muzea bez barier" pod koniec lutego i w marcu, wezmą udział specjalistki z Anglii i Belgii: Serena Cant podejmie tematykę pracy z osobami z dysfunkcją słuchu, a Mireille Defreyne - z niepełnosprawnymi intelektualnie - podsumowuje Lucyna Mizera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie