MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa biżuterii na jubileusz krzemienia pasiastego w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Obrobiony krzemień pasiasty.
Obrobiony krzemień pasiasty. Zdzisław Surowaniec
Mija czterdzieści lat od początku stosowania w jubilerstwie krzemienia pasiastego, szlachetnego kamienia rzadziej występującego niż diament. Z tej okazji wystawa "CZTERDZIESTKA - 40 lat krzemienia pasiastego w biżuterii" prezentowana jest w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli.
Tak wygląda bryła krzemienia pasiastego.
Tak wygląda bryła krzemienia pasiastego. Zdzisław Surowaniec

Tak wygląda bryła krzemienia pasiastego.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

- Krzemień pasiasty jest drugim obok bursztynu charakterystycznym dla Polski kamieniem jubilerskim. Najszlachetniejsza odmiana krzemienia pasiastego występuje w jedynym miejscu na świecie, na Ziemi Sandomierskiej - przypomniał odkrywca krzemienia pasiastego Cezary Łutowicz.

W Sandomierzu w 1972 roku w pracowni Cezarego Łutowicza powstała pierwsza biżuteria z krzemieniem pasiastym. Od tego czasu wytworzyła się tu tradycja obróbki tego minerału, oprawy oraz sprzedaży biżuterii z "kamieniem optymizmu".

Urodę i bogactwo artystycznego wykorzystania krzemienia pasiastego możemy podziwiać dzięki wystawie, której organizatorami są Bożena Ewa Wódz z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu - opiekun zbiorów z krzemieniem, Cezary Łutowicz z Gold & Silver Gallery i Mariusz Pajączkowski z Galerii Otwartej - kurator wystawy "Czterdziestka. 40 lat krzemienia pasiastego w biżuterii". Na wystawie oglądać można także surowy krzemień wydobyty z ziemi. W jego wnętrzu jest kłębowisko linii i barw, dlatego każdy kawałek obrobionego krzemienia jest niepowtarzalny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie