Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa „Miechocin - przez wieki do teraźniejszości” ukazuje najstarsze osiedle Tarnobrzega. Warto odwiedzić biblotekę [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Wernisaż wystawy zorganizowano we wtorek, 18 kwietnia
Wernisaż wystawy zorganizowano we wtorek, 18 kwietnia MBP Tarnobrzeg
Do końca maja w Miejskiej Bibliotece Głównej przy ulicy Szerokiej 13 w Tarnobrzegu można obejrzeć wystawę „Miechocin przez wieki do teraźniejszości”. To ekspozycja ukazująca historię najstarszego osiedla miasta i przypomnienie mieszkańców, nauczycieli, kapłanów, legionistów i artystów urodzonych w Miechocinie, bądź z nim przez lata związanych.

Miechocin, najstarsze osiedle Tarnobrzega

Poprzez prezentowane archiwalne zdjęcia, oryginalne dokumenty, przedmioty oraz literaturę zwiedzający może poznać dzieje ”kolebki Tarnobrzega” od czasów prehistorycznych, aż po lata 70. ubiegłego wieku.

Biblioteka, korzystając z uprzejmości osób prywatnych, instytucji oraz domen publicznych, takich jak Polona czy Narodowe Archiwum w Krakowie, zgromadziła wiele ciekawych i unikatowych obiektów. W historyczną wędrówkę wprowadza artykuł doktora Jachno dotyczący XIX-wiecznych badań miechocińskich skamielin. Następnie przenosimy się w czasy ceramiki miechocińskiej. W tej części wystawy prezentowane są nie tylko fragmenty naczyń, ale również efekty badań archeologicznych z lat 60 tych. Nierozerwalną i niezwykle ważną częścią historii Miechocina jest kościół i parafia. Wśród prezentowanych tu eksponatów oprócz archiwalnych zdjęć kościoła z lat 30. ubiegłego wieku, na szczególną uwagę zasługują XVIII-wieczne ornaty, naczynie liturgiczne z 1853 roku oraz haftowana bursa z herbem Leliwa.

Zobaczyć można również oryginalne dokumenty świadczące o życiu parafialnym, takie jak upoważnienie do zbierania składek na odnowienie kościoła miechocińskiego z 2 lutego 1929 roku czy projekt bramy cmentarnej. Osobną część stanowią księgi z parafialnej biblioteki, a wśród nich Mszał Missale Romanum z 1750 roku. Wśród dokumentów dotyczących historii oświaty na szczególną uwagę zasługują dzienniki szkolne z lat 1899/900 oraz pisma – prośby o wydanie duplikatów świadectw czy same świadectwa. Całość ekspozycji uzupełnia literatura regionalna, wśród której dominują publikacje Józefa i Wojciecha Rawskich.

Oficjalne otwarcie wystawy zgromadziło zarówno mieszkańców osiedla jak i osoby zainteresowane historią miasta. Wystawę otworzyła pomysłodawczyni - znana polonistka Maria Pałkus, miechocinianka z pochodzenia. W swojej prelekcji pani Maria nie tylko wspomniała o swoich rodzinnych powiązaniach z Józefem i Wojciechem Rawskimi ale również przybliżyła krótki rys historyczny miejscowości, zajęcia mieszkańców z szczególnym uwzględnieniem bartnictwa oraz historię szkolnictwa.

Wystawa czynna będzie do 30 maja w godzinach od 10 do 17 (poniedziałek – piątek).

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie