Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa w Stalowej Woli. Wyspiański - niepokorny geniusz i trudna osobowość

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Kurator wystawy Anna Król (z lewej), biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz i dyrektor Muzeum Regionalnego Lucyna Mizera podczas otwarcia wystawy „Wyspiański”
Kurator wystawy Anna Król (z lewej), biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz i dyrektor Muzeum Regionalnego Lucyna Mizera podczas otwarcia wystawy „Wyspiański” Zdzisław Surowaniec
Wystawa „Wyspiański” o wszystko mówiącym tytule, dedykowana Stanisławowi Wyspiańskiemu w 110 rocznicę śmierci artysty otwarta została w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Prezentowane na ekspozycji dzieła pochodzą ze zbiorów publicznych i prywatnych.

Stanisław Wyspiański to jeden z najwybitnieszych twórców polskich: malarz, grafik, rysownik, poeta, dramatopisarz, scenograf i reformator teatru.

- Niepokorna, trudna osobowość. Jednocześnie ogromny geniusz w różnych aspektach twórczości. Witraż „Żywioł wody” w bazylice świętego Franciszka w Krakowie nie ma analogii w sztuce europejskiej - mówiła Anna Król, kurator wystawy.

Artysta uważał, że portret to odbicie chwili. Nie malował modela, lecz człowieka. Z czułością przedstawiane wizerunki dzieci oddają urok, niewinność i szczerość tych wyjątkowych modeli. Z kolei obraz z cyklu „Widok z okna pracowni na Kopiec Kościuszki” Wyspiański stworzył, kiedy choroba zatrzymała go w domu przy ul. Krowoderskiej. Malował ten widok wielokrotnie, rejestrując zmienne warunki atmosferyczne, porę dnia i natężenie światła słonecznego.

Ekspozycja „Wyspiański” zbudowana jest wokół kilku kluczowych dla artysty wątków: Warsztatu, Człowieka, Sacrum / Natury, Antyku i nowoczesnej typografii - Typograf. Ekspozycję zamyka przestrzeń dedykowana twórczości teatralnej malarza, w interpretacji Andrzeja Wajdy - Wyspiański według Wajdy. Zaprezentowano tu po raz pierwszy ponad 110 obiektów związanych z realizacjami „Wesela” i „Nocy listopadowej”. Szkice, studia, projekty kostiumów, kostiumy, rekwizyty teatralne tworzą wyjątkową sytuację, dzięki której możemy zobaczyć warsztat reżysera i scenografa.

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Na wystawie prezentowane są prace Stanisława Wyspiańskiego z kilkunastu kolekcji, zarówno prywatnych – Amandy i Jarosława Bełdowskich, Krzysztofa Musiała, Elżbiety i Jerzego Stelmachów, Dominika Kulkowskiego, Wojciecha Śladowskiego (Polski Dom Aukcyjny w Krakowie), jak i publicznych: z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Archiwum Andrzeja Wajdy – Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, Biblioteki Głównej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, Muzeum Interaktywnego Centrum Edukacji w Krakowie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, Opactwa Cystersów w Mogile, Zamku Królewskiego w Warszawie.

ZOBACZ TAKŻE:
Koncert Andrzeja Piasecznego w Kielcach. 9 bisów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie