Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XVII-wieczny dwór rodu Mniszchów w Bielinach odzyskał blask dzięki Funduszom Norweskim. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Po dwóch latach zespół dworsko-parkowy w Bielinach wraz z otoczeniem odzyskał dawny blask
Po dwóch latach zespół dworsko-parkowy w Bielinach wraz z otoczeniem odzyskał dawny blask Urząd Miasta i Gminy Ulanów
Jedna z piękniejszych architektonicznych pereł naszego regionu doczekała się odnowy. XVII-wieczny dwór rodu Mniszchów w Bielinach w gminie Ulanów w powiecie niżańskim odzyskał blask dzięki środkom pozyskanym przez gminę z Funduszy Norweskich przyznanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wsparcie z Funduszy Norweskich dla zespołu dworsko-parkowego w Bielinach

Prace przy odnowieniu dworku i otoczenia zakończyły się pod koniec ubiegłego roku i pochłonęły 3 miliony 912 tysięcy złotych, z tego z Funduszy Norweskich Gmina Ulanów, wspólnie z partnerem projektu Stowarzyszeniem „Bieliny – wieś nad Sanem”, pozyskała 85 procent dofinansowania.

Po dwóch latach zespół dworsko-parkowy odzyskał blask. Dwór wygląda okazale, dzięki iluminacji można podziwiać go również nocą, a rozległy park pięknie usytuowany, z bogatym zadbanym drzewostanem, wzbogacony trzema stawami, alejkami, małą architekturą i oświetleniem stał się doskonałym miejscem do spacerów i wypoczynku dla mieszkańców gminy. Korzystających z tego urokliwego miejsca, pomimo zimowej pory nie brakowało.

Gminne Centrum Kultury w Ulanowie

W ramach projektu gmina zakupiła już część sprzętu warsztatowego, koncertowego i administracyjno-biurowego niezbędnego do realizacji działań kulturalnych i edukacyjnych.  Kadra Gminnego Centrum Kultury w Ulanowie jest już w trakcie szkoleń, które wzmocnią jej kompetencje i pozwolą na profesjonalne prowadzenie działań projektowych. W działaniach tych uczestniczyć będzie również Stowarzyszenie „Bieliny – wieś nad Sanem” jako oficjalny partner projektu.

Teraz przyszedł czas na intensywne prace związane z meblowaniem, dekoracją sal dworskich i przygotowaniem wystaw, a potem już oczekiwana najprzyjemniejsza część czyli wydarzenia kulturalne, spotkania, warsztaty i oczywiści możliwość zwiedzania dworu. Do oficjalnego otwarcia ma dojść na przełomie maja i czerwca tego roku.

Wieś Bieliny powstała w miejscu dawnej przystani rzecznej przy Sanie zwanej „Targowisko”. Pierwszymi właścicielami Bielin byli Jaguszowscy herbu Handbank. Na początku XVII wieku wieś należała do Stanisława Ulińskiego herbu Dołęga, podczaszego przemyskiego i założyciela Ulanowa. Następnie Bieliny trafiły do rodu Mniszchów, dla których wybudowano tu dwór datowany na XVII wiek. Rezydencję otaczał rozległy park z rzadkim drzewostanem i zbiornikiem wodnym. Kolejni właściciele zaniedbywali dwór, dopiero książę Włodzimierz Czartoryski odbudował dwór i stworzył prężnie działający majątek ziemski. Zasłużył się ratując podczas wojny mieszkańców. Opuścił dwór z rodziną w 1944 roku, kiedy do Polski wkroczyła bolszewicka Armia Czerwona.

Flisacka osada Bieliny

Powstanie osady o nazwie Bieliny związane było z położeniem jej nad ważną arterią rzeczną – Sanem. Liczni właściciele Bielin pozostawili tutaj trwałe ślady swego włodarstwa. Wybudowano kościół, klasztor, pałac (zwany dworkiem). W dziedzinie kultury należy zwrócić uwagę na bogaty zbiór dzieł bibliograficznych, zbiór obrazów, wystrój wnętrza pałacu, wokół którego znajdował się rozległy park z rzadkimi okazami drzew i krzewów (dziś zachowany fragmentarycznie). Poza tym wielowiekowy kontakt dworu z miejscową ludnością wnosił wzory i innowacje w szerzeniu kultury rolnej. Równolegle z rozwojem przemysłu żeglarskiego powstawało flisactwo. Było to dodatkowe zajęcie mieszkańców osady.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie