Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z historią przez maturę (video)

Dorota Klusek [email protected]
Test z historii opracowała Ewa Kolus - absolwentka wydziału historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach, uczy od 10 lat, jest nauczycielem dyplomowanym, ma uprawnienia egzaminatora maturalnego. Przygotowała zestawy ćwiczeń maturalnych z historii dla poziomu podstawowego i rozszerzonego.
Test z historii opracowała Ewa Kolus - absolwentka wydziału historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach, uczy od 10 lat, jest nauczycielem dyplomowanym, ma uprawnienia egzaminatora maturalnego. Przygotowała zestawy ćwiczeń maturalnych z historii dla poziomu podstawowego i rozszerzonego.
Dziś sprawdzamy wiedzę z historii. W środku znajdziesz test ćwiczeniami, przygotowującymi do matury z historii na poziomie podstawowym.

Praca z tekstem źródłowym, czytanie map, szukanie informacji zapisanych w tabeli, to tylko część umiejętności, którymi musi się wykazać uczeń zdający maturę z historii na poziomie podstawowym. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Sprawdź.

OBRAZ, MAPA, TABELA

- Arkusz pierwszy, czyli poziom podstawowy sprawdza wiadomości z całego zakresu historii - mówi Ewa Kolus, nauczycielka z Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach, która specjalnie dla Was przygotowała propozycję testu maturalnego z historii. - Trzeba się przy tym wykazać umiejętnością pracy z materiałem źródłowym. A źródłem może być tekst, mapa, obraz, a także tabela z danymi statystycznymi.
Okazuje się, że zwłaszcza odczytanie informacji z tabeli, czy z mapy jest dla maturzystów kłopotliwe.

Z jednej strony umiejętności matematyczne przydatne przy zestawieniach, z drugiej konieczna będzie znajomość podstawowych zagadnień z historii sztuki, wiedza, jak rozróżnić poszczególne style architektoniczne.
PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

Ale to nie koniec dobrych rad. Podczas egzaminu maturalnego najważniejsze są wiadomości. Trzeba jednak zachować czujność i dokładnie przeglądać arkusz, ponieważ, jak pokazuje doświadczenie Ewy Kolus, jako egzaminatora maturalnego, bardzo łatwo stracić cenne punkty: - Zanim uczniowie zaczną rozwiązywać test, powinni dokładnie przeczytać instrukcję do arkusza. W zeszłym roku zdarzyło się, że maturzysta nie wiedział dokładnie ile stron ma arkusz i nie zauważył, że po części opisowej, na odwrocie kartki, było jeszcze kolejne zadanie, dość wysoko punktowane. Warto też sprawdzić, czy wszystkie źródła: mapy, obrazy są dobrze wydrukowane, a jeżeli nie, to należy to zgłosić.

Wreszcie nasz ekspert po raz kolejny uczula, by dokładnie czytać treść polecenia. - Jeżeli w zadaniu trzeba postawić literkę "a" przy pierwszym chronologicznie wydarzeniu, a "b" przy najpóźniejszym, to nie wprowadzamy dodatkowych oznaczeń. Podobnie jest ze zdaniami, w przypadku których trzeba napisać czy są prawdziwe, czy fałszywe. Jeżeli tak brzmi polecenie, tak też trzeba napisać. Tymczasem niektórzy uczniowie zaznaczają je plusami albo minusami - zauważa Ewa Kolus.

Warto więc jak najwięcej ćwiczyć wypełnianie testów. A ponieważ trening czyni mistrzem, zapraszamy do nauki. Patronat honorowy nad edukacyjną akcją "Echa Dnia" objął świętokrzyski kurator oświaty Janusz Skibiński.
Uwaga, we wczorajszym wprowadzeniu przedstawiliśmy zasady starej matury z matematyki. Za pomyłkę przepraszamy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Z historią przez maturę (video) - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie