Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z tego warto budować

(kam.)

W Europie Zachodniej, w takich krajach jak Holandia czy Niemcy, z tego materiału wznosi od 40 do 80 procent budynków. I w Polsce silikaty zyskują sobie coraz więcej zwolenników - nic w tym zresztą dziwnego, bo doskonale spełniają wszystkie wymagania stawiane materiałom budowlanym.

Silikaty produkowane są z wapna, piasku i wody. Naturalne składniki pozwalają uzyskać materiał bezkonkurencyjny pod względem ekologii. W zasadzie jest to piaskowiec, tyle że powstający w kilkunastogodzinnym procesie produkcyjnym. W poprzednich numerach specjalnego wydania "Mojego Domu" prezentowaliśmy silikaty z różnych stron, pokazywaliśmy ich bardziej i mniej znane zalety. Dzisiaj czas na podsumowanie.

Na początku trzeba wspomnieć, że z silikatów można wznieść praktycznie cały dom - fundamenty, ściany konstrukcyjne oraz działowe, a także piony wentylacyjne, nadproża i elewacje.

Jakie mają wady? Z punktu widzenia mieszkańców wzniesionych z nich domów właściwie żadnych. Jedynie ekipy budowlane mogą narzekać na stosunkowo duży ciężar własny silikatów. Za tą dużą masą idą jednak pozytywne cechy - dobra izolacyjność akustyczna i bardzo duża wytrzymałość na ściskanie, która w praktyce przekłada się na cieńsze ściany, a więc więcej przestrzeni w domu.

Ściany

Wytrzymałość silikatowych ścian nośnych na ściskanie jest bardzo wysoka. Produkowane w "Ludyni" silikaty mają wytrzymałość od 20 do 35 MPa. Oznacza to po prostu, że z elementów wapienno - piaskowych można budować nie tylko domki jednorodzinne, ale mury i filary nośne w budynkach wielokondygnacyjnych. Praktycznym przykładem są trzy budynki 11 - kondygnacyjne w Krakowie, w których ściany nośne wzniesione zostały z silikatów.

Najlepszym rozwiązaniem pod względem konstrukcyjnym są bloczki przeznaczone do wznoszenia ścian w systemie "pióro - wpust", znanym również pod nazwą "wpust - wypust". System "pióro - wpust" eliminuje potrzebę stosowania spoiny pionowej dzięki specjalnemu uformowaniu powierzchni bocznych bloków wapienno - piaskowych. Murarz nie musi również tracić czasu na dopasowywanie elementów. Ustawia je po prostu obok siebie, jak klocki. Zużycie specjalnego kleju murarskiego spada zaś do minimum z uwagi na dużą dokładność wymiarów (plus minus 1 mm). Na rynku dostępne są specjalne zaprawy i kleje do silikatów, sprzedawane w kompletach ze specjalnymi dozownikami, za pomocą których bardzo łatwo rozprowadza się masę wiążącą - wystarcza dosłownie jeden ruch ręki. Taka technologia bardzo ułatwia i przyspiesza pracę, zmniejszając oczywiście koszty budowy.

Silikaty są materiałem niepalnym i nie podtrzymującym płomieni. Zaleca się je do wykonywania ogniomurów. Silikaty są również bardzo odporne na warunki atmosferyczne. Bez zabezpieczenia wytrzymują kilkadziesiąt lat, w tym ciężkie zimy, deszcze. Ich wytrzymałość ocenia się na około 50 cykli zamrażania - rozmrażania.

Elewacja

Z silikatów można również wykonywać elewacje. Mamy do dyspozycji kształtki gładkie i łupkowane, w kolorach naturalnym białym, żółtym, grafitowym i czerwonym.

Elewacje silikatowe są odporne na czynniki atmosferyczne, zaleca się jednak pokrycie ich bezbarwnym impregnatem dla zabezpieczenia przed zanieczyszczeniami.

Przeciw alergii

Wapno zawarte w silikacie sprawia, że wykonane z niego ściany są środowiskiem niesprzyjającym rozwojowi grzybów i pleśni. W pewnym stopniu ma ono również właściwości bakteriobójcze. Mury zbudowane z elementów wapienno - piaskowych regulują również w sposób naturalny wilgotność wnętrz - "oddychają", wypuszczając na zewnątrz wchłoniętą wcześniej parę wodną. Wszystkie te własności sprawiają, że w domach zbudowanych z silikatów panuje mikroklimat, w którym dobrze czują się osoby podatne na alergię.

Piwnice i fundamenty

Obowiązująca polska norma murowa PN - B - 03002, dostosowana do rozwiązań europejskich, zezwala na wykonywanie fundamentów i piwnic z silikatów. Te zalety materiałów wapienno - piaskowych są w Polsce jeszcze nie do końca zauważane. W budownictwie zachodnioeuropejskim, a szczególnie niemieckim, silikaty są bardzo rozpowszechnione. Mury wykonane z silikatów są na tyle gładkie, że nie wymagają tynkowania. Wystarczy nałożenie cienkiej gładzi gipsowej lub tylko pomalowanie.

- Do wykonania fundamentów stosuje się pełne bloki wapienno - piaskowe. Wbrew obiegowej opinii silikaty charakteryzują się niską nasiąkliwością, na poziomie od 8 do 12 procent. Materiał ten bardzo dobrze "oddycha", oddaje całą wodę, którą wcześniej przyjął. Zaletą fundamentów silikatowych jest również to, że nie trzeba wyrównywać ich rapówką - mówi Przemysław Wojtkiewicz z Zakładu Produkcji Silikatów "Ludynia" w Ludyni.

Cisza i spokój

Od niedawna użytkownicy domów zwracają uwagę na to, czy ich mieszkania spełniają obowiązujące normy akustyczne. Okazuje się, że właśnie silikaty - spośród wszystkich dostępnych na rynku materiałów ściennych - najlepiej spełniają te wymogi.

Podstawową zależnością, która określa izolacyjność akustyczną murów, jest tak zwane "prawo masy". Wykazuje ono, że ściana pochłania dźwięki tym mocniej, im większa jest gęstość, czyli ciężar własny użytych do jej budowy elementów. A silikaty są materiałem o wyjątkowo dużej gęstości. Dobre właściwości akustyczne silikatu, związane z jego masą, pozwalają na uzyskanie większej powierzchni użytkowej pomieszczeń mieszkalnych. Nie trzeba stawiać grubych ścian działowych, aby zapewnić sobie tak pożądaną w dzisiejszych czasach ciszę.

Ukryte ciepło

Na wysoki standard energetyczny budynku składają się odpowiednio izolowane ściany, okna i drzwi zewnętrzne oraz dobry system wentylacji. Liczy się także właściwe wykorzystanie słońca, rozwiązania architektoniczne oraz kształt i ustawienie bryły budynku. Istotnym czynnikiem jest również zdolność ścian do kumulowania ciepła. Dobrymi parametrami pod tym względem charakteryzują się właśnie mury wykonane z silikatów.

Jeżeli ściany zewnętrzne są odpowiednio izolowane, to energia zużytkowana na ogrzanie domu jest w nich magazynowana. Kiedy w zimie wywietrzymy pokój, unikniemy gwałtownego skoku temperatury, bo ściany będą wciąż ciepłe. Dla przykładu - jeżeli wyłączymy ogrzewanie w przeciętnej wielkości domu, w którego wnętrzu panuje temperatura 20 stopni Celsjusza, to dopiero po 17 godzinach jego mieszkańcy zaczną odczuwać dyskomfort. Temperatura wnętrz obniży się wtedy o 5 stopni. Obliczenia te dotyczą domu o ścianach silikatowych grubości 24 centymetrów. W czasie upałów z kolei mury wykonane z tego budulca wchłaniają ciepło, tworząc w wnętrzach przyjemny chłód.

Warto także wspomnieć, że silikaty zyskały uznanie Fundacji Poszanowania Energii, niezależnej instytucji publicznej zmierzającej do racjonalizacji zużycia energii w polskim budownictwie. Specjaliści Fundacji nazwali silikaty "ekocegłami".

Rekordowy sezon

Podsumowując tegoroczny sezon budowlany Zakład Produkcji Silikatów "Ludynia" może poszczycić się znaczącym osiągnięciem - firma odnotowała rekordową sprzedaż w swojej historii. Świadczy to nie tylko o operatywności pracowników działu sprzedaży "Ludyni", ale jest też potwierdzeniem wysokiej jakości produkowanych tam silikatów. W dużej mierze to także efekt coraz lepszej wiedzy Polaków o ściennych materiałach budowlanych, wśród których silikaty wyróżniają się doskonałymi parametrami.

Więcej informacji:

Zakład Produkcji Silikatów "Ludynia"

Ludynia, 29 -105 Krasocin

tel. 391-70-21, 391-70-82

kom. 505-154-151

www.ludynia.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Z tego warto budować - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie