Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa cysterna paliwowa została wyremontowana w spółce Huty Stalowa Wola

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Pojazd po renowacji trafił do Muzeum Sił Powietrznych
Pojazd po renowacji trafił do Muzeum Sił Powietrznych HSW
Należąca do Huty Stalowa Wola spółka w Dęblinie wyremontowała i przekazała do muzeum pochodzącą z lat 70-tych cysternę paliwową CD-5.

Wojskowe Zakłady Inżynieryjne funkcjonują od 1959 roku na rynku produkcji i remontów sprzętu wojskowego. 1 grudnia 2021 roku stały się Oddziałem Huty Stalowa Wola.

W ramach projektu „Pod Dobrymi Skrzydłami” Oddział HSW w Dęblinie (dawne Wojskowe Zakłady Inżynieryjne w województwie lubelskim) objął opieką stary, pochodzący z lat 70. egzemplarz cysterny paliwowej CD-5 zabudowany na samochodzie Star-266. Pojazd przeszedł w zakładzie pełen proces renowacji, podczas którego specjaliści odtworzyli i zakonserwowali wnętrze, zabudowę, elementy mechaniczne oraz powłokę lakierniczą pojazdu.

W tym roku Oddział przekazał pojazd po renowacji do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Dzięki temu Muzeum mogło umieścić odrestaurowany eksponat w swojej kolekcji w ramach dioramy „Stanowisko odtwarzania gotowości bojowej” i zaprezentować go zwiedzającym.

Cysterna paliwowa CD-5 była wykorzystywana na lotniskach. Dystrybutor umożliwiał tankowanie pojazdów bezpośrednio z cysterny z jednoczesnym pomiarem ilości tankowanego paliwa. Wydajność pompy dystrybutora wynosiła 320 l/min.

Egzemplarz cysterny, który można oglądać w Muzeum w Dęblinie po zakończonej służbie został przekazany do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko jako cel do ćwiczeń poligonowych. Pojazd został pozbawiony wielu witalnych elementów wyposażenia i nie był poddawany konserwacji. Dzięki decyzji o przekazaniu go do Muzeum Sił Powietrznych, a następnie renowacji przeprowadzonej w Oddziale HSW można go dziś oglądać jako część dęblińskiej wystawy.

Star 266 to podstawowy terenowy samochód ciężarowy średniej ładowności Wojska Polskiego od lat 70-tych. Produkcja seryjna w Fabryce Samochodów Ciężarowych „STAR” w Starachowicach trwała w latach 1973-2000. Zastąpił w produkcji samochody rodziny STAR 66 – 660. Okazał się bardzo udanym pojazdem, używanym w bardzo licznych wersjach zabudowy: od typowej ciężarówki ze skrzynią, przez nadwozia zamknięte, specjalne, aż po cysterny, koparki, dźwigi. Star 266 zdobył duże uznanie zagranicą. Wyeksportowano łącznie 4659 sztuk do ZSRR, Węgier, Angoli, Jemenu, Libii i Birmy (źródło: Muzeum Sił Powietrznych).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie