MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu ma wreszcie sprawny system ochrony przeciwpożarowej (ZDJĘCIA)

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Rozdzielnia główna w zamku została zabezpieczona ścianką przeciwpożarową. Wcześniej jej nie było - pokazuje Barbara Trzeciak.
Rozdzielnia główna w zamku została zabezpieczona ścianką przeciwpożarową. Wcześniej jej nie było - pokazuje Barbara Trzeciak. Wioletta Wojtkowiak
Zmodernizowano system ochrony przeciwpożarowej w Zamku Tarnowskich, głównej siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. Zabytkowy obiekt, gdzie gromadzone i eksponowane są cenne dzieła sztuki, nie był do tej pory chroniony należycie.

Nareszcie w budynku są działające czujniki dymu, profesjonalne drzwi przeciwpożarowe, czy oświetlenie ewakuacyjne drogi pożarowej działające nawet w sytuacji braku napięcia w sieci - podkreślali podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek i Barbara Trzeciak, naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego i Drogownictwa Urzędu Miasta.

Mając w pamięci tragiczną grudniową noc 1927 roku, gdy w pożarze zamku śmierć poniosło dziewięcioro mieszkańców miasta, ginąc pod zawalonym pod stropem Sali Wielkiej, cieszy, że nareszcie mamy w zamku ochronę przeciwpożarową z prawdziwego zdarzenia. Sprawny i działający system służył będzie zarówno ochronie zdrowia i życiu ludzkiego, ale też ochronie zgromadzonych w muzeum eksponatów. Całość kosztów związanych z modernizacją systemu ochrony przeciwpożarowej w zamku pokryto z budżetu miasta

– mówił prezydent Tarnobrzega.

W ramach robót wymieniono drzwi na drzwi przeciwpożarowe, wykonano ścianki działowe w celu wydzielenia stref pożarowych, poszerzono drogę pożarową, wykonano też niezbędne roboty elektryczne wraz z montażem wyłącznika przeciwpożarowego. Prace obejmowały też wykonanie systemu sygnalizacji pożarowej i oddymiania, w tym montaż klap oddymiających, urządzeń sygnalizacyjnych wraz z okablowaniem, zamontowano też hydrant z obudową.

Prace kosztowały 272 814 złotych brutto. Wykonawcą robót było Przedsiębiorstwo Usługowe „Walbud” z Tarnobrzega.

Inwestycję nazwano modernizacją, bo zamontowana podczas generalnego remontu zamku (rozpoczętego w 2007 roku - red.) instalacja przeciwpożarowa nie była dokończona, więc nie spełniała swojej funkcji.

- W części sal były czujniki, jednak nie wpięto ich do central, które informują o zagrożeniu i przekazują sygnał straży pożarnej. Można powiedzieć, że były bezużyteczne. Do tej pory obiekt nie był chroniony należycie - mówi Barbara Trzeciak.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Echo Dnia Podkarpackie - Polub nas na FB
od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie