Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaplatane fryzury niczym dzieła sztuki. Warkocze na ślub, komunię, chrzciny 2021. Te sploty dodają fantazji i nigdy nie wychodzą z mody

JK
Fantazyjne warkocze sprawdzą się w sam raz na ślub, komunię lub chrzciny. Fot. ielanum / Getty Images
Włosy proste, kręcone, krótkie i zadziorne, a może... zaplecione? Warkocze zdobiły nasze głowy od tysięcy lat i nigdy nie wyszły z mody. Holenderski, francuski, korona, kłos - w zakresie splotów posiadaczki długich włosów mają nieograniczone możliwości. Te fryzury uzupełnią niejedną stylizację, szczególnie gdy wybierasz się na ślub, komunię lub chrzciny. Oto najpiękniejsze warkocze, którymi zabłyśniesz w 2021 roku. Zobacz je w galerii!

Warkocze na ślub, komunię, chrzciny

Na niecodzienne okazje sprawdzi się w sam raz niecodzienna fryzura, jaką jest warkocz. Wybierasz się na wesele, komunię lub chrzciny, a może szukasz fryzury na własny ślub? Niech te warkocze staną sie dla Ciebie inspiracją. Niezwykłe sploty uzupełnią niejedną stylizację, nadając jej fantazji i lekkości.

Zobacz w galerii warkocze, które są niczym dzieła sztuki.

Oczywiście, zaplecenie sobie podobnej fryzury w domu może okazać się niemożliwe, wystarczy jednak pokazać ją jako inspirację w dobrym salonie fryzjerskim. Wprawny stylista włosów zadba nie tylko o wygląd warkocza, ale także o jego trwałość.

Fantazyjne fryzury. Te warkocze to dzieła sztuki

Zaplatanie włosów może być czymś więcej niż elementem stylizacji - może stać się prawdziwą sztuką. Na pewno jest nią w rękach Trendafilki Kirovej, macedońskiej pasjonatki warkoczy. Niezwykle fantazyjne sploty to znak firmowy Macedonki, której profil na Instagramie obserwuje już ponad 230 tys. osób. Co warto podkreślić, Kirova jest samoukiem, w co może być ciężko uwierzyć patrząc na kunsztowne fryzury.

Jak zapleść fantazyjny warkocz? Obejrzyj tutorial:

Fryzury dla uprzywilejowanych. Warkocz odwiecznym symbolem statusu

Geneza warkocza sięga 3500 roku p.n.e. Ta szczególna zaplatana fryzura zapisała się w historii nie tylko jako nieodłączny element mody, ale także sztuki i kultury. W różnych grupach etnicznych to warkocze stały się symbolem statusu społecznego, wartości religijnych i tożsamości kulturowej.

Zdaniem historyków sztuka zaplatania włosów wywodzi się z Namibii w Afryce. Miała odróżnić kobiety z jednego plemienia od innych grup.

W Starożytnym Egipcie warkocze były ściśle związane ze statusem społecznym. Wysoko urodzone kobiety dodawały do splotów wydłużenia włosów, zaś mężczyźni z rodzin królewskich zaplatali warkocze na brodzie. Podobny warkocz, traktowany jako symbol boskości, można zaobserwować w podobiźnie Tutanchamona zachowanej w słynnej masce.

Ilustracja
By en:User:MykReeve - Uploaded to en.wikipedia as Image:Tutankhamun-mask.jpg on 28 May 2004 by en:User:MykReeve (see talk page for details)., CC BY-SA 3.0, Link

W Starożytnej Grecji długie i zaplecione włosy były także przywilejem wyższych sfer, co odróżniało bogate grupy społeczne od niewolników, zmuszonych do noszenia krótkich włosów. Warkocz zachował status uprzywilejowanej fryzury przez tysiące lat. W średniowieczu pod czepcami zamożnych kobiet znajdowały się zawsze idealnie uczesane warkocze.

Czytaj także:

Na przestrzeni kolejnych stuleci w Europie warkocze funkcjonowały jako fryzura noszona przez członków rodziny królewskiej. Były szczególnie doceniane w czasach peruk, gdyż zapleciona peruka była łatwiejsza w utrzymaniu i użytkowaniu.

La emperatriz Isabel de Portugal, por Tiziano.jpg
By Titian - Museo del Prado, Public Domain, Link

Z czasem warkocze ewoluowały i upowszechniły się w całym społeczeństwie. Obecnie wyróżniamy ich wiele rodzajów. Wśród nich wyszczególnić można:

  • warkocz francuski – warkocz, w którym splatanie rozpoczyna się od wierzchołka głowy, a do początkowo cienkich pasm dobiera się coraz to grubsze
  • warkocz holenderski – splot, w którym pasma włosów wplatane są od dołu, co też tworzy wypukły wzór
  • korona – długi warkocz opleciony wokół głowy
  • kukiełka – warkocz zwinięty i upięty z tyłu głowy
  • baranek – dwa warkocze zwinięte przy uszach (na kształt baranich rogów)
  • warkocze dobierane – warkocze wykonywane z wielu pasm i umiejscowione bezpośrednio przy skórze
  • harcap – warkocz z włosów lub peruki, noszony przez mężczyzn w XVIII wieku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zaplatane fryzury niczym dzieła sztuki. Warkocze na ślub, komunię, chrzciny 2021. Te sploty dodają fantazji i nigdy nie wychodzą z mody - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie