Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbiórka makulatury w Baranowie Sandomierskim. W nagrodę odbierz drzewko

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Podczas ubiegłorocznej akcji w Baranowie Sandomierskim zebrano w sumie 1040 kilogramów makulatury. Nagrodą były drzewka do zasadzenia
Podczas ubiegłorocznej akcji w Baranowie Sandomierskim zebrano w sumie 1040 kilogramów makulatury. Nagrodą były drzewka do zasadzenia archiwum
Do 13 września potrwa zbiórka makulatury organizowana już po raz trzeci przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i bibliotekę w Baranowie Sandomierskim.

Inicjatywa jest częścią cyklu ekologicznych działań pod hasłem „Zielona akcja”.

- W ramach projektu podczas zajęć wakacyjnych dzieci malowały plakaty promujące segregację śmieci i walkę ze smogiem, rozmawiały o ekologii, czystym lesie i przyrodzie wokół nas, rozwiązywały rebusy i zagadki o tematyce ekologicznej, a także wykonywały prace plastyczne z materiałów recyklingowych. Kolejnym etapem tego projektu będzie właśnie zbiórka makulatury

- wyjaśnia Renata Domka, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.

Uczestnicy akcji mogą także liczyć na nagrody. Za każde 10 kilogramów oddanej makulatury po zakończeniu akcji będzie można otrzymać zielony upominek w postaci drzewka do wsadzenia w przydomowym ogrodzie. Ciekawą nagrodę otrzyma także osoba, która odda największą ilość makulatury.

Punkty odbioru to biblioteka w Baranowie Sandomierskim, Środowiskowy Dom Kultury w Skopaniu, filie biblioteki w Suchorzowie, Woli Baranowskiej i Dąbrowicy w godzinach pracy placówek. W projekcie „Zielona akcja” zaplanowano także zbiórkę nakrętek na cel charytatywny, zajęcia ekologiczne dla dzieci, kiermasz książek i inne działania.

Po co zbieramy makulaturę?

Stare, niepotrzebne papiery są cennym surowcem wtórnym, który można przerabiać nawet kilkakrotnie. Wykorzystuje się je w przemyśle – powstaje z niej nowy papier, na przykład na gazety, tektura, czy papier toaletowy. Makulatura wykorzystywana jest też do produkcji opakowań.

Z jednej tony odpadów celulozowych można uzyskać nawet 900 kg papieru. Recykling pozwala znacznie oszczędzać energię, zredukować zanieczyszczenia wód i powietrza, a przede wszystkim chroni przed wycinką drzewa – nasze zielone płuca.

Aby makulatura stanowiła możliwy do dalszej obróbki materiał, należy ją także właściwie segregować. Do pojemnika na papier nie wrzucamy żadnych odpadów, pudełek, czy opakowań, które są zatłuszczone, emaliowane, lakierowane, foliowane, czy składające się z różnych materiałów, jak kartony po mleku.

Makulaturą nie są też tapeta, czy worki po materiałach budowlanych. Na przemiał przekazujemy zatem gazety, stare i zniszczone książki bez twardych okładek, czy tekturę. Należy przy tym pamiętać, że odpady te nie mogą być wilgotne.

Zbiórka makulatury w Baranowie Sandomierskim. W nagrodę odbierz drzewko

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie