Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdobią ogród i są niezastąpione w kuchni

Marzena SMORĘDA
Lawenda nie tylko znakomicie ubarwi nasz ogród, ale i napełni go wyjątkowym aromatem.
Lawenda nie tylko znakomicie ubarwi nasz ogród, ale i napełni go wyjątkowym aromatem. archiwum
Jeśli wygospodarujemy w ogrodzie trochę wolnego miejsca, posadźmy tam zioła. Nie tylko napełnią ogród aromatem, ale także przydadzą się w kuchni. Są łatwe w uprawie i bardzo dekoracyjne.

Do uprawy w ogrodzie nadaje się poza "typowymi" ziołami wiele gatunków roślin ozdobnych, jak: barwinek, lilia, miłek, miodunka, nagietek, naparstnica, nasturcja, orlik, pierwiosnek, przywrotnik, rojnik i zimowit.

Gdzie je posadzić?

Pachnące zioła najlepiej sadzić wokół kącika wypoczynkowego, tarasu albo pod oknami sypialni, tym bardziej że przebywanie w ich pobliżu wpływa korzystnie na samopoczucie. Lawenda wydziela silny aromat już po muśnięciu.
Większość ziół najlepiej rośnie w słonecznych i zacisznych, osłoniętych od wiatru miejscach, przy południowych ścianach budynków lub przy ogrodzeniu.

Takie wygrzane w słońcu rośliny wydzielają więcej olejków eterycznych i innych związków chemicznych decydujących o aromacie. Najwięcej słońca potrzebują: bazylia, biedrzeniec anyż, estragon, czarnuszka, hyzop, lawenda, majeranek, szałwia i tymianek. Są jednak i takie zioła, które doskonale czują się w półcieniu, a nawet między drzewami, na przykład: barwinek, konwalia, lubczyk, mięta, miodunka i przywrotnik.

Niektóre zioła są bardzo żywotne i szybko się rozrastają, zabierając miejsce posadzonym obok roślinom. Bardzo ekspansywna jest mięta, która tworzy silne i długie rozłogi, a także lebiodka, rumianek i szałwia. Na te rośliny należy przeznaczyć sporo miejsca na rabacie.

W jakiej ziemi?

Najbardziej odpowiadają ziołom łatwo nagrzewające się próchniczne i przepuszczalne. Większość lubi gleby, które zawierają wapń. Przed posadzeniem roślin warto użyźnić podłoże, dodając do niego dobrze rozłożony kompost - 5-6 kg/m2. Jeśli gleba jest za kwaśna, należy ją zwapnować, najlepiej dolomitem albo kredą. Niektóre zioła, chaber, dziewanna, dziurawiec, fiołek trójbarwny, hyzop, kocanka piaskowa, krwawnik pospolity, lawenda, lebiodka, macierzanka, tymianek, wiesiołek dwuletni)dobrze znoszą suszę i mogą rosnąć nawet w piaszczystej glebie.
Do uprawy ziół nie nadają się natomiast ciężkie i podmokłe gleby gliniaste.

Jak pielęgnować?

Zioła są łatwe w uprawie. Rabatę ziołową należy jedynie podlewać i usuwać z niej chwasty. Co roku wiosną można wokół roślin rozłożyć cienką warstwę kompostu. Nie jest konieczne nawożenie mineralne, jeśli zioła dobrze rosną i mają zdrowe, intensywnie zielone ulistnienie. Przenawożone rośliny są mniej aromatyczne i tracą swoje właściwości.

Skąd wziąć?

Sadzonki lub nasiona wielu ziół sprzedawane są w sklepach ogrodniczych. Nasiona roślin, które nie są dostępne w sprzedaży, można zebrać samemu podczas spaceru po łące albo lesie. Zbierając je, trzeba zwracać uwagę na to, aby były dojrzałe. Nasiona należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu do wiosny, ale można je też pod koniec lata lub wczesną jesienią posiać na zagonach w ogródku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zdobią ogród i są niezastąpione w kuchni - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie