Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ze Stalowej Woli wyruszyła pielgrzymka na Jasną Górę

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Radosne początek pielgrzymowania
Radosne początek pielgrzymowania Zdzisław Surowaniec
Ruszyły piesze pielgrzymki do tronu Czarnej Madonny - Królowej Polski i Jej Syna. Hasłem pielgrzymowania na Jasną Górę w tym roku jest „Błogosławieni Miłosierni”. Taki był tytuł hymnu Światowych Dni Młodzieży.

W diecezji sandomierskiej pierwsza wyruszyła Pielgrzymka Janowska. Pielgrzymi wyszli z Janowa Lubelskiego 2 sierpnia. To najdłuższa i najstarsza spośród kolumn Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sandomierskiej. Janowiacy w licznie 160 mają do przejścia 320 kilometrów.

- Dla niektórych wychodzących na pielgrzymkę inspiracją był entuzjazm jaki widzieli podczas Światowych Dni Młodzieży. Dlatego grupę w połowie stanowią ludzie młodzi, a około jedna trzecia idzie pierwszy raz – powiedział ksiądz Grzegorz Polak, kierownik kolumny janowskiej.

Na stronie internetowej janowskiej pielgrzymki czytamy taką refleksję: „Dzisiejsze pielgrzymowanie wygląda inaczej, niż w początkach janowskiego wędrowania do Pani Jasnogórskiej. W okresie komunistycznym, pielgrzymka oprócz pogłębienia religijności miała na celu manifestację wiary katolickiej. Radosne stawało się serce ludzi, którzy widzieli ponad tysięczną grupę osób będących na pątniczym szlaku. W 1987 roku pielgrzymi dźwigali na swych ramionach drewniany krzyż, który zostawili w miejscowości Lisów. Był to znak poparcia dla mieszkańców tej parafii, którzy heroicznie stanęli w obronie krzyży, siłą ściąganych ze ścian szkolnych klas. Dziś pielgrzymka ma na celu zbliżenia pątników do Boga. Dzieje się to przez wspólną Eucharystię, modlitwę, śpiew i rozmowy, które jednoczą pątników w pielgrzymkową wspólnotę. Wspólnota ta nie trwa jedynie podczas pielgrzymki, podtrzymywana jest przez cały rok, szczególnie poprzez wspólną modlitwę i radosne spotkania”.

Proboszcz parafii świętego Floriana w Stalowej Woli Marian Balicki zwraca uwagę, że hasło tegorocznej pielgrzymki jest przesłaniem dla młodzieży, związanym z obchodzonym Rokiem Miłosierdzia. - Pielgrzymka jest symbolem ludzkiego życia, wędrówki, na końcu której jest Bóg w Trójcy Jedyny, jest Jezus, z którego serca wylewa się Boże miłosierdzie. Pielgrzymka to dla młodych pielgrzymów czas duchowego dojrzewania, umocnienia wiary. Ale to także radość bycia we wspólnocie, dzielenia się trudami i radościami.

Jest także pokutny wymiar wędrówki. Po drodze, przy tak zwanym „przeprośnym lasku” ma miejsce tradycyjne pojednanie pielgrzymów. Każdy będzie mógł podejść do swego współbrata i współsiostry, aby przeprosić za to co, było niewłaściwe i złe w jego postawie.

4 sierpnia rusza największa fala pielgrzymów. Ze Stalowej Woli z bazyliki konkatedralnej po rannym nabożeństwie wyjdzie w pięciu grupach XXXIII Piesza Pielgrzymka. W ostatnich latach jest ich około tysiąca. Mają do pokonania 270 kilometrów, na jasnogórskie wały wejdą 12 sierpnia. Pielgrzymka sandomierska pokona 216 kilometrów i także dojdzie do Jasnogórskiej Pani 12 sierpnia. Pielgrzymi z Rzeszowa będą mieć do przejścia 300 kilometrów i przed obrazem Czarnej Madonny staną 13 sierpnia. Wśród pielgrzymów są dziesiątki kapłanów i kleryków.

Każdy pielgrzym otrzyma "Certyfikat Pielgrzyma", który potwierdzi uczestnictwo w Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Jednocześnie będzie można w nim wpisać swoją intencję pielgrzymkową. - Już dzisiaj można zastanowić się nad tą intencją - swoją czy też osoby, która prosi nas o modlitwę. Każdy dzień pielgrzymkowy można ofiarować w konkretnej intencji swojej lub osoby bliskiej. Nie zmarnujmy takiej okazji. Zachęcamy! - czytamy zachętę na Facebooku stalowowolskiej pielgrzymki.

Pielgrzymki są zorganizowana w sposób wzorowy, w czym jest zasługa współpracy wielu osób. Bagaże pielgrzymów są przewożone autem, aby nie musieli ich dźwigać. Na wyciągnięcie ręki jest służba medyczna z lekarzami i pielęgniarkami, jest zaopatrzenie w podstawowy prowiant, jest nawet wędrowny sklepik, są przewoźne toalety i w przypadku pielgrzymki stalowowolskiej strażacki wóz przystosowany do obsługi polowej łaźni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie