Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zegarowa bomba tyka coraz ciszej i wolniej, już jest bezpieczniej

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Najbardziej niebezpieczny staw szósty jest już niemal pusty, usunięty będzie beton ze stawu
Najbardziej niebezpieczny staw szósty jest już niemal pusty, usunięty będzie beton ze stawu Zdzisław Surowaniec
Udaje się zażegnać niebezpieczeństwo, jakie stwarzały stawy osadowe po Hucie Stalowa Wola. Składowisko olejów, farb, płynów chłodzących i zużytych materiałów tworzyły groźną dla środowiska mieszankę,zagrażając podziemnemu zbiornikowi pitnej wody.

Beztroskie wrzucanie poprzemysłowych odpadów do ziemnych dołów czy nawet do dołu wyłożonego płytami cementowymi, musiało się źle skończyć. Doły z niebezpieczną zawartością zostały zaliczone do jednych z najgroźniejszych miejsc w Polsce, zagrażających podziemnemu zbiornikowi wodnemu obejmującego zasięgiem połowę województwa podkarpackiego, od Stalowej Woli do Rzeszowa.

Naczelnik Wydziału Inwestycji, Transportu i Promocji Gospodarczej w Urzędzie Miejskim Andrzej Wojtaś nie krył, że zaprosił dziennikarzy na teren stawów osadowych po tym jak opozycja powiadomiła organy kontrolne o nieprawidłowościach. Kontrole nie wykazały nieprawidłowości, ale niesmak pozostał. Jak powiedział Andrzej Wojtaś, na ukończeniu jest usuwanie osadów z najbardziej niebezpiecznego stawu numer 6. Kiedy badano głębokość osadów, wydawało się, że jest ich na około metr. Okazało się, że wiertło natrafiło na grubą warstwę skamieniałej substancji, co skojarzono z dnem. Potwierdzała to dokumentacja. Kiedy jednak wygarnięto zawartość, okazało się, że po skruszeniu skorupy jest drugie dno i że w sumie staw zalegają substancje na głębokości siedmiu metrów! To wymagało zrewidowania wcześniejszych planów i zwiększenia finansowania na usuwanie niebezpiecznych substancji. Jednak dodatkowy wydatek 9 milionów złotych nie obciąży kieszeni miasta. Mimo że przetarg był rozstrzygnięty w kwocie dużo niższej od wycenionej (30,7 miliona złotych), Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie zmienił wielkości dotacji.

Pięć stawów jest izolowanych jak mogilnik i w ten sposób nie zagrażają środowisku. Zawartość szóstego stawu jest wygarniana i unieszkodliwiana. Finał za tydzień. Jest on już niemal pusty. Wkrótce zostaną usunięte także betonowe płyty. Dół zostanie zasypany ziemią, a teren będzie obsadzony trawą. Ziemia będzie monitorowana przez dwanaście piezometrów przez trzydzieści lat. W tym czasie nie będzie można tu nic stawiać ani inwestować.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - FLESZ Mały ZUS, większe oszczędności dla firm

(Źródło: Newsroom 360)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie