Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół „Herody” z Łazor znów dostał Złotego Turonia na przeglądzie kolędniczym [ZDJĘCIA]

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
„Herody”, zwane „żywą szopką” to widowiska, które opierają się na wątkach biblijnych
„Herody”, zwane „żywą szopką” to widowiska, które opierają się na wątkach biblijnych Herody Łazory
Zespół kolędniczy „Herody” z Łazor, który działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Harasiukach w powiecie niżańskim, wziął udział w Przeglądzie Widowisk Kolędniczych w Kolbuszowej.

Grupa kolędnicza zaprezentowała program „Herody z Dziadem”. Dostała drugi raz Złotego Turonia – nagrodę główną za najlepsze widowisko.

Tegoroczna edycja przeglądu odbywała się w reżimie sanitarnym bez udziału publiczności, występy grup kolędniczych można było oglądać podczas transmisji „na żywo” na kanale You Tube.

Tradycyjnie już w święto Trzech Króli w Kolbuszowej zorganizowany został przegląd Widowisk Kolędniczych. Występy rozpoczęła Msza święta odprawiona w intencji kolędników w Kolegiacie Wszystkich Świętych a poprzedzona występem kolędników z zespołu ”Górniacy”.

Po mszy wszyscy w barwnym korowodzie w którym znaleźli się królowie, herodowie, diabły anioły, postacie śmierci a także osoby towarzyszące zespołom i mieszkańcy przeszli do Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej. Przegląd widowisk w sali imienia Michała Czartoryskiego uroczyście otworzyli Bogdan Romaniuk - przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz Jan Zuba - burmistrz Kolbuszowej.

W tegorocznym przeglądzie uczestniczyło dwanaście zespołów z województwa podkarpackiego i małopolskiego. Na scenie swoje widowiska prezentowali kolędnicy z Lubczy, Łazor, Biedaczowa, Kolbuszowej Górnej, Brzózy Królewskiej, Domatkowa, Huty Komorowskiej, Nowej Wsi, Zalasowej, Wólki Grodziskiej i Giedlarowej.

Przegląd Widowisk Kolędniczych w Kolbuszowej organizowany jest od ponad trzydziestu lat. Według etnografów ludowe wiejskie kolędowanie wydzieliło się ze średniowiecznej tradycji odgrywania jasełek. Ten bożonarodzeniowy zwyczaj bardzo popularny w XIX wieku był kultywowany powszechnie w różnorodnych formach jeszcze w latach 60 – tych XX wieku. Obecnie jest coraz bardziej unikalny.

„Herody”, zwane niekiedy „żywą szopką” to widowiska, które opierają się na wątkach biblijnych. W przypadku kolędniczego zespołu z Łazor, obok wątków nawiązujących do historii Narodzenia Jezusa Chrystusa pojawiły się elementy nawiązujące treścią do współczesności.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie