Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Pałacowy w Baranowie, najczęściej odwiedzany przez turystów na Podkarpaciu

KaT
Mały Wawel czyli zamek w Baranowie Sandomierskim, to jedno z częściej odwiedzanych miejsc przez turystów na Podkarpaciu.
Mały Wawel czyli zamek w Baranowie Sandomierskim, to jedno z częściej odwiedzanych miejsc przez turystów na Podkarpaciu. K. Sobieniewska
Nie skończył 35 lat, jest wykształcony i przyjeżdża na tydzień, to turysta, który najchętniej odwiedza Podkarpacie. Jego obraz powstał na podstawie badań ruchu turystycznego, jakie po raz pierwszy wykonano na zlecenie urzędu marszałkowskiego.

Badania, prowadzone przez pracowników i studentów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie prowadzono od maja do września ubiegłego roku. Ankieterzy przepytywali turystów w kilku miejscach. Byli między innymi w Zespole Pałacowo - Parkowym w Baranowie Sandomierskim i Krasiczynie, w Podziemnej Trasie Turystycznej w Rzeszowie na koronie zapory wodnej w Solinie oraz na wierzchowinie Połoniny Wetlińskiej. Sprawdzono także atrakcyjność turystyczna większych miast województwa, w tym Rzeszowa, Tarnobrzega, Krosna i Nowej Dęby.

KTO DO NAS PRZYJEŻDŻA

Jak pokazały badania, wśród odwiedzających atrakcje turystyczne regionu 95,8 procent to Polacy, a tylko 4,2 procent, to przybysze z zagranicy. - Turysta na Podkarpaciu to człowiek młody, do 35 roku życia, z wykształceniem średnim lub wyższym - tłumaczy dr Krzysztof Szpara, autor projektu. - To człowiek, który najczęściej przebywa u nas do tygodnia czasu. Duża liczba turystów przyjeżdża tylko na weekendy lub bez noclegów. Przyjeżdżają głównie by wypocząć, zwiedzać zabytki i podziwiać przyrodę.

Jak tłumaczy dr Szpara, najpopularniejszym miejscem wśród odwiedzających jest południe województwa czyli Bieszczady. Na drugim miejscu jest Rzeszów. Potem jest Przemyśl i Łańcut. Odwiedzany jest także zamek w Baranowie Sandomierskim.

CO DOBRE, CO ZŁE

Oceniając pobyt w województwie podkarpackim, odwiedzający zostali poproszeni o wskazanie tego, co się nie podobało oraz co przyniosło pozytywnie doświadczenia. Negatywne oceny odwiedzających objęły zły stan dróg, złe oznakowanie komunikacyjne regionu w szczególności braki w oznakowaniu dróg, przejazdów przez miasta oraz dojazdów do atrakcji turystycznych, parkingi oraz informację turystyczną.
Zwrócono uwagę na zły stan sanitarny, leżące śmieci, brak lub zaniedbane toalety, nadmierną koncentrację ruchu turystycznego w niektórych obszarach, a także m.in. na niedostatek bankomatów. Cudzoziemcy zwrócili również uwagę na słabą znajomość języków obcych usługodawców, nieprofesjonalność usług dla turystów, a także na nadmierny hałas.

Pozytywne opinie naszych rodaków z pobytu na Podkarpaciu objęły walory krajobrazowe, gościnność, uprzejmość oraz miłą atmosferę pobytu, czystość, ład w otoczeniu, dobrą kuchnię w zakładach gastronomicznych, dobrą jakość dróg, ciszę i spokój, dobrą bazę noclegową. Wskazano także na urokliwe góry, przyrodę oraz dobrą pogodę. Natomiast cudzoziemcy wskazali na czystość i ład w otoczeniu, gościnność i uprzejmość mieszkańców, walory krajobrazu, dobrą gastronomię oraz dobry stan zabytków.

WSKAZÓWKI DLA BRANŻY

Wyniki badań przekazano Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i innym organizacjom z tej branży. Mają one podpowiedzieć, co jeszcze należy zmienić, by, zwiększyć liczbę turystów w naszym regionie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie