Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zjawiskowa zorza polarna nad Tarnobrzegiem i okolicą. Widzieliście "płonące niebo"? Zobaczcie zdjęcia

Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Tak zorzę polarną widać było w gminie Gorzyce
Tak zorzę polarną widać było w gminie Gorzyce Oliwier Sałek
Czerwona łuna widoczna przez kilka minut na niebie - taki widok w niedzielę, 5 listopada około godziny 18.30 zadziwił mieszkańców Podkarpacia. Później "czerwone niebo" znów przesłoniły chmury. Niektórym udało się sfotografować to niecodzienne zjawisko. Macie zdjęcia?

Zorza polarna nad północą Podkarpacia

Zorzę polarną ostatnio można było podziwiać we wrześniu, głównie w północnej części Polski. Także w sobotę 4 listopada i niedzielę 5 listopada właśnie na północy kraju najbardziej efektownie prezentuje się zorza, ale również na Podkarpaciu widać było to efektowne zjawisko. Na północy zorza polarna widziana jest jako różowo-czerwono-zielone niebo, u nas zazwyczaj jako czerwone niebo przypominające łunę od wielkiego pożaru.

Główne przyczyny zorzy polarnej to następujące czynniki:

  • Wiatr słoneczny: Cząstki naładowane elektrycznie, głównie elektrony i protony, są emitowane ze Słońca jako tzw. wiatr słoneczny. Kiedy te cząstki docierają do atmosfery Ziemi, oddziałują z cząstkami atmosferycznymi.
  • Linie pola magnetycznego Ziemi: Ziemia ma silne pole magnetyczne, które prowadzi cząstki wiatru słonecznego w kierunku biegunów magnetycznych.
  • Oddziaływanie z atmosferą: Gdy naładowane cząstki wiatru słonecznego docierają do atmosfery Ziemi w okolicach biegunów, oddziałują one z cząstkami atmosferycznymi, co powoduje emisję światła. To światło jest widoczne jako zorza polarna.
  • Barwa zorzy polarnej: Barwa zorzy polarnej może być różna i zależy od rodzaju gazów w atmosferze, z którymi oddziałują cząstki wiatru słonecznego. Zorza może mieć różne odcienie, takie jak zielony, różowy, czerwony, niebieski i fioletowy.

A może wam udało się sfotografować zorzę polarną? Prześlijcie zdjęcia na [email protected] lub w wiadomości na Facebooku Echo Dni Podkarpackie. Zobaczcie zdjęcia w galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie