MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana w szkołach już od 8 grudnia. To ważna informacja dla dyrektorów i nauczycieli. Chodzi o System Informacji Oświatowej

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
od 16 lat
Dyrektorzy szkół i innych placówek oświatowych oraz nauczyciele muszą o tym wiedzieć. Od 8 grudnia w życie wchodzi znowelizowane rozporządzenie ws. szczegółowego zakresu danych dziedzinowych gromadzonych w systemie informacji oświatowej. Jakie zmiany wejdą w życie i czego mogą spodziewać się szkoły?

Spis treści

Zmiany w SIO to odpowiedź na zreformowaną Kartę Nauczyciela i Kodeks Pracy

23 listopada 2023 roku w Dzienniku Ustaw ogłoszono rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 21 listopada 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych dziedzinowych gromadzonych w systemie informacji oświatowej oraz terminów przekazywania niektórych danych do bazy danych systemu informacji oświatowej.

nauczycielka matematyki pisze coś na tablicy
Ważne informacje dla dyrektorów placówek oświatowych. Chodzi o dane wprowadzane do SIO freepik/ stockking

Dokument ten jest odpowiedzią na zmiany, które zaszły w Karcie Nauczyciela, a także w innych ustawach, Kodeksie Pracy czy Prawie oświatowym.

Z nowelizacji wynika, że w Systemie Informacji Oświatowej gromadzone będą dane dziedzinowe w zbiorach danych dotyczących:

Jak czytamy w uzasadnieniu nowelizacji, ma ona charakter dostosowujący, doprecyzowujący i porządkujący.

Nowe dane w Systemie Informacji Oświatowej. Ważna wiadomość dla dyrektorów

Dane gromadzone w SIO – zgodnie z nowelizacją – zostają rozszerzone. Przewidziane w projektowanym rozporządzeniu zmiany zakładają:

  • rozszerzenie zbierania danych dziedzinowych dotyczących organizacji i działalności placówek o nowy rodzaj placówki oświatowej – branżowe centrum umiejętności;
  • dostosowanie przepisów nowelizowanego rozporządzenia do aktualnego stanu prawnego w zakresie gromadzonych danych dotyczących formy zatrudnienia nauczyciela oraz rodzajów i wymiaru zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły, w tym zajęć opiekuńczych i wychowawczych uwzględniających potrzeby i zainteresowania uczniów;
  • rozszerzenie szczegółowego zakresu danych dziedzinowych gromadzonych w systemie informacji oświatowej w zbiorach danych nauczycieli dotyczących przyczyn nieprowadzenia zajęć;
  • zmiany dostosowujące zakres gromadzenia danych dziedzinowych nauczycieli dotyczących awansu zawodowego;
  • dostosowanie i rozszerzenie szczegółowego zakresu danych dziedzinowych gromadzonych w systemie informacji oświatowej w zbiorach danych nauczycieli dotyczących wysokości wynagrodzenia nauczycieli.

Jak podano w uzasadnieniu nowelizacji, ostatnia regulacja została wprowadzona „w celu uzyskania pełnego obrazu wynagrodzeń wypłacanych w publicznych szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego i ministrów”.

Sprawdź, co będzie inne w nowym roku kalendarzowym

Te zmiany czekają edukację w 2024 roku. Podwyżki dla nauczyc...

Szczegółowe informacje, które z pewnością okażą się istotne dla dyrektorów szkół i innych placówek oświatowych znajdują się w nowelizacji rozporządzenie ministra edukacji i nauki z 21 listopada 2023 r. ws. szczegółowego zakresu danych dziedzinowych gromadzonych w systemie informacji oświatowej, które należy czytać łącznie z rozporządzeniem z 28 sierpnia 2019 roku. Warto zapoznać się również z uzasadnieniem projektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiana w szkołach już od 8 grudnia. To ważna informacja dla dyrektorów i nauczycieli. Chodzi o System Informacji Oświatowej - Strefa Edukacji

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie