MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znów wraca temat włączenia Huty Stalowa Wola do Bumaru

Zdzisław Surowaniec
Armatohaubice krab z Huty Stalowa Wola są już na wyposażeniu Wojska Polskiego.
Armatohaubice krab z Huty Stalowa Wola są już na wyposażeniu Wojska Polskiego. Zdzisław Surowaniec
Do końca sierpnia ma zostać przedstawiony rządowi finalny raport o konsolidacji przemysłu obronnego, ważny dla Huty Stalowa Wola. To ustalenie Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Skarbu Państwa - zapowiedział Rafał Baniak, wiceminister Skarbu Państwa.

Temat jest jak parzący kartofel i ciągnie się od wielu miesięcy. Konsolidacja to zgrupowanie w całość przedsiębiorstw przemysłu obronnego. Jednym z najmocniej broniących się przed dostaniem się pod skrzydła Bumaru, który zmienił nazwę na Polski Holding Obronny, jest między innymi Huta Stalowa Wola.

TERAZ SIERPIEŃ

Przebywający w HSW pod koniec ubiegłego roku premier Donald Tusk obiecał, że huta, która dokonała wielu wyrzeczeń, aby wyjść z kryzysowej sytuacji i świetnie sobie radzi jako producent broni dla wojska, nie zostanie siłą wcielona do Bumaru, że nic nie odbędzie się bez jej zgody. Decyzje miały zapaść w grudniu, mówiło się nawet o powstaniu osobnego holdingu z hutą. Decyzje nie zapadły. Potem pojawiły się zapewnienia, że decyzja będzie w styczniu, w marcu, teraz pojawił się termin sierpniowy.

- Naszym celem jest znalezienie najlepszego rozwiązania, które będzie świadczyło o zapewnieniu należytego miejsca dla polskiego sektora obronnego nie tylko na rynku krajowym ale i dla wykorzystania potencjału eksportowego - mówi wiceminister podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu. Jak czytamy w Internecie, stwierdził, że celem jest zbudowanie mocnej grupy - narodowego championa, ale że jest to przemysł wrażliwy i decyzje właścicielskie powinny uwzględniać specyfikę tego sektora. Ważne jest osiągnięcie porozumienia społecznego wśród załogi konsolidowanych przedsiębiorstw.

ZASADY PARTNERSKIE

- Ministerstwa Skarbu Państwa zleciło ocenę możliwych opcji rozwoju przemysłu zbrojeniowego w Polsce firmie doradczej Deloitte. Wynika z niej, że liderzy największych amerykańskich i europejskich firm zbrojeniowych swoją pozycję rynkowa zawdzięczają przeprowadzonym procesom konsolidacji. W Polsce chcielibyśmy mówić o konsolidacji, łączeniu na zasadach partnerskich i chcielibyśmy unikać niepotrzebnej retoryki mówiącej o przejęciach - dodał wiceminister.

Przypomniał, że okres obowiązywania rządowej strategii konsolidacji i wspierania rozwoju przemysłu obronnego minął w 2012 roku. Stanowiła ona kontynuację przedsięwzięć naprawczych i prywatyzacyjnych zapoczątkowanych w 2002 roku.

- W okresie 10 lat przeprowadzono kluczowe dla sektora obronnego procesy restrukturyzacji przede wszystkim oddłużenie i naprawę spółek wspieraną z funduszu restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Warto wspomnieć o koncentracji 25 spółek w ramach grupy Bumar (obecnie Polski Holding Obronny), poza tym komercjalizacja przedsiębiorstw remontowo -produkcyjnych oraz samą prywatyzację spółek głównie z branży lotniczej - podkreślił Rafał Baniak.

ZMIANY W HUCIE

Przyznał, że nie udało dokończyć zakładanego procesu konsolidacji. Jako najważniejsze działania zrealizowane w sektorze obronnym w okresie ostatnich dwóch lat wymienił procesy naprawcze w ramach Polskiego Holdingu Obronnego mające na celu uproszczenie struktury i obejmujące konsolidację spółek w dywizjach branżowych i naprawczych w spółkach grupy kapitałowej jak Bumar Łabędy.

Wymiernym działaniem - zdaniem Rafała Baniaka - była restrukturyzacja Huty Stalowa Wola połączona ze sprzedaż inwestorowi branżowemu części cywilnej produkcji. Innym działaniem była konsolidacja kapitałowa w Polskim Holdingu Obronnym. Poza tym minister Baniak wymienił zakup przez HSW firmy Jelcz Komponenty czy wsparcie finansowe kwotą 378 milionów złotych udzielone spółkom obronnym grupy Polski Holding Obronny.

- W roku ubiegłym nakładem około 62 milionów złotych rozpoczęto projekt inwestycyjny realizowany wspólnie przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Polski Holding Obronny, którego przedmiotem jest budowa na terenie tarnobrzeskiej specjalnej strefy ekonomicznej z lokalizacją w Radomiu obiektów przemysłowych, do których przeniesiony będzie Łucznik Radom - wyjaśnił.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie