Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz w tarnobrzeskim Zamku wystawę "Dom Dzikowskiej Pani"

Klaudia Tajs [email protected]
Na wystawie znalazło się też kilka ludowych wersji obrazu Matki Boskiej Dzikowskiej, jakie były malowane przez włościan w XIX w.
Na wystawie znalazło się też kilka ludowych wersji obrazu Matki Boskiej Dzikowskiej, jakie były malowane przez włościan w XIX w. Klaudia Tajs
Wystawa w Muzeum Historycznym "Dom Dzikowskiej Pani" prezentuje miejsce, jakie od przeszło III wieków stanowi klasztor oo. Dominikanów.

Jego powstanie wiąże się z obrazem Świętej Rodziny, znanym dzisiaj jako wizerunek Matki Boskiej Dzikowskiej. Obraz ten, będący dziełem nieznanego malarza flamandzkiego z początku XVI wieku, w drugiej połowie następnego stulecia znalazł się na zamku Tarnowskich w Dzikowie. Łaski i cuda, jakich doznawali modlący się przed nim wierni skłoniły władze kościelne do uznania obrazu za cudowny, zaś rodzinę Tarnowskich do sprowadzenia do Tarnobrzega ojców dominikanów, ufundowania kościoła i klasztoru oraz powierzenia zakonnikom pieczy nad cudownym obrazem. Ekspozycja przypomina powstanie Zakonu Kaznodziejskiego założonego w XIII wieku przez św. Dominika, najważniejszej postaci w dziejach zgromadzenia oraz jego klasztory, jakie powstały na ziemiach polskich, głównie w XIII i XVII wiek.

Na wystawie zgromadzono liczne dzieła sztuki, dokumenty i pamiątki, m.in. obrazy z postaciami dominikańskich świętych, habit, ornaty, starodruki z klasztornych bibliotek, naczynia i przedmioty liturgiczne, feretrony, wota złożone Matce Boskiej Dzikowskiej, dokumenty i najstarsze zachowane fotografie z przełomu XIX i XX wieku. Po raz pierwszy prezentowane są rysunki detali architektonicznych z początku XX wieku, wykonane przez projektanta rozbudowy dominikańskiej świątyni prof. Jana Sasa - Zubrzyckiego.

Na wystawie znalazło się też kilka ludowych wersji obrazu Matki Boskiej Dzikowskiej, jakie były malowane i chętnie kupowane przez włościan w XIX wieku, a także pamiątki z trzech koronacji obrazu Dzikowskiej Madonny.

Wystawę przygotowano w oparciu m.in. o eksponaty ze zbiorów klasztorów dominikańskich w Tarnobrzegu i Sandomierzu, Biblioteki Diecezjalnej i Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu.
Wernisaż wystawy "Dom Dzikowskiej Pani" odbędzie się w niedzielę, ósmego lutego o godzinie 17 w Zamku Dzikowskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie